Mam tylko jedno marzenie – uwolnić Adasia od wyroku!

Adam Dobrowolski
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

Selektywna rizotomia grzbietowa – operacja, dzięki której Adaś zacznie chodzić

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Pomóc Więcej
Adam Dobrowolski, 12 lat
Czarnochowice, małopolskie
Mózgowe Porażenie Dziecięce
Rozpoczęcie: 19 Sierpnia 2017
Zakończenie: 17 Listopada 2018

Opis zbiórki

Jak długo można patrzeć na smutne oczy dziecka, które codziennie walczy z brutalną chorobą, nie zdając sobie jeszcze sprawy, że z dnia na dzień jego małe nóżki odmawiają posłuszeństwa? “Mamo, ja nie lubię tych moich nóżek, ja już ich nie chcę” – za każdym razem, kiedy słyszę te słowa, czuję się, jakbym dostawała  w twarz. Choćbyśmy starali się nie wiadomo jak bardzo, bez operacji Adaś nie zacznie chodzić. W Polsce odmówiono mu do niej prawa, uznano, że się do niej nie kwalifikuje!

Kiedy choruje dziecko, matka musi zapukać w każde drzwi, by znaleźć ratunek. Nasz znaleźliśmy w Stanach Zjednoczonych. Tam uznano, że przypadek Adasia wręcz idealnie nadaje się do przeprowadzenia rizotomii. Niestety cena, którą muszę za to zapłacić, jest niewyobrażalna....

Adam Dobrowolski

Ze wszystkich matczynych uczuć najgorsze jest uczucie bezsilności. Widok własnego dziecka, które tak bardzo chce być zdrowe, a któremu od samego początku choroba odbiera całą dziecięcą nadzieję. Adaś miał być zdrowy, nic w czasie ciąży nie zapowiadało tragedii. Pierwsze cztery miesiące żyliśmy w złudnym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Później wszystko się zaczęło – wizyty w kolejnych gabinetach i cierpienie, którego żadna siła nie mogła zatrzymać. Jeszcze przez kilka miesięcy lekarze mówili nam, że napięcie mięśniowe ustąpi, że ćwiczenia wystarczą. Po skończeniu roku, przy wizycie kontrolnej w szpitalu w Krakowie, czar prysł. Wszystkie zdobyte dotychczas umiejętności zaczęły odchodzić w niepamięć. Diagnoza: Dziecięce Porażenie Mózgowe z postępującą spastyką kończyn dolnych. Mój świat, jako młodej matki, legł w gruzach. Te problemy, które wcześniej wydawały się być poważne, przestały w ogóle być problemami. Zaczęła się walka – walka o samodzielność Adasia. Diagnozy z Warszawy i Lublina niczym się nie różniły od tej z Krakowa. Kawałek po kawałku odbierano mi nadzieję na to, że moje dziecko będzie mogło być zdrowe.

Adam Dobrowolski

Adaś coraz bardziej krzywił nóżki. Cierpieliśmy oboje – on z bólu, ja z bezsilności. Bandaże, opatrunki, gipsy i operacje – tak wyglądało życie mojego kilkuletniego dziecka. W wieku 3 lat Adaś przeszedł pierwszy zabieg fibrotomii metodą Ulzibata polegający na miejscowym nacinaniu skóry i mięśni. Wróciła nadzieja! Adaś stanął na całych stópkach, odstawił balkonik w kąt i zaczął samodzielnie chodzić. Któregoś dnia pojawił się w kuchni i powiedział: „Mama, ja sam stoję!”. To była najpiękniejsza nagroda za nieprzespane i noce morze wylanych łez. Chód odbiegał od chodu zdrowych dzieci, ale i tak rozpierała nas duma.

Niestety po pewnym czasie spastyka wróciła i znów przywiązała Adasia do balkonika. Była tymczasowym rozwiązaniem, dała nadzieję tylko na chwilę. Widziałam, jak jego oczy przepełnia żal i smutek – zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywały zdrowe dzieci. Widziałam, jak im się przygląda... Wtedy właśnie mówił mi, że tak bardzo nie lubi swoich nóżek. W duchu postanowiłam zrobić wszystko, by je uzdrowić.

Adam Dobrowolski

Selektywna rizotomia grzbietowa, polegająca na przecięciu kilku wybranych włókien nerwów czuciowych, wychodzących z mięśni i wstępujących do rdzenia kręgowego, to operacja, która daje Adasiowi 99% szans na samodzielne chodzenie. W Polsce nie został zakwalifikowany do operacji. W szpitalu w Szczecinie powiedziano nam, że jego stan zdrowia i funkcjonalność są zbyt dobre do przeprowadzenia tej operacji! W Krakowie również nie otrzymaliśmy kwalifikacji. Gromadząc informacje na temat leczenia za granicą, trafiłam na klinikę w St. Louis w USA. Wysłałam formularz zgłoszeniowy i wszystkie potrzebne badania i stało się – Adaś został zakwalifikowany przez Dr. T.S. Parka do selektywnej rizotomii grzbietowej, dzięki której raz na całe życie będzie mógł uwolnić się od spastyki i postawić pierwsze kroki.

Nie mogę dopuścić do sytuacji, gdy mój synek nie będzie miał już nawet siły, by chodzić przy balkoniku. W Polsce lekarze odmawiają mi leczenia, a kolejna fibrotomia może osłabić uszkodzone poprzednimi zabiegami mięśnie. Przysięgłam sobie w duchu, że poruszę niebo i ziemię, aby się udało zebrać potrzebną kwotę. Wierzę, że Adaś znów stanie w drzwiach i tym razem powie mi: “Mamo, ja chodzę”. Wyobrażam to sobie, widzę te iskierki w jego oczach i radość. Niesamowitą radość mojego synka.

Adam Dobrowolski

Nie ma na świecie nic gorszego niż cierpienie niewinnego dziecka – zwłaszcza takie, wobec którego człowiek jest zupełnie bezsilny. Odkąd wiem, że gdzieś daleko czeka na Adasia szansa, zrobię wszystko, by tę szansę wykorzystać. On ma dopiero 6 lat. Nie powinien wiedzieć, czym jest cierpienie, a czasem mam wrażenie, że zna je lepiej niż ja.

Oddałabym wszystko, by zabrać ból z życia Adasia i dać mu sprawność, dlatego teraz, gdy mam na to szansę, zwracam się do Ciebie. Proszę, pomóż nam...

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki