Zbiórka archiwalna
Możesz wesprzeć aktualną zbiórkę
Postęp aktualnej zbiórki
18 745,54 zł (17,8%)
Wesprzyj
Pokaż Ukryj

Zamiast protez, zdrowe nóżki - kolejne starcie

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 1 670 osób
31 678 zł (79,19%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0097550 Bartosz
Zbiórka na cel
Wstawienie płytek 8-plate w kości, aby Bartek nadal chodził na nowych nóżkach

Bartosz Bułat, 9 lat

Wieliczka, małopolskie

Wrodzony obustronnych brak kości piszczelowych, niedorozwój stawów skokowych i kolanowych

Rozpoczęcie: 28 Marca 2017
Zakończenie: 23 Maja 2017

Bartek urodził się, m.in. z wadą wrodzoną układu kostnego – hemimelią piszczelową (tibial hemimelia) czyli brakiem obustronnym kości piszczelowych. Alternatywą amputacji w Polsce było leczenie rekonstrukcyjne w USA, u doktora Dror Paley w West Palm Beach na Florydzie.

Po dwóch długich i bolesnych pobytach na leczeniu w USA, w 2016 roku, gdy wróciliśmy we wrześniu do Polski, byliśmy pełni nadziei, że będziemy mieć przerwę od leczenia. Według doktora Paleya, Bartka nogi rozwijały się bardzo dobrze (jak na nogi po rekonstrukcji) i nie będzie wymagał ingerencji chirurgicznych, o ile jego stawy będą prawidłowo rosnąć – a to miały kontrolować okresowy rentgeny wysyłane do dr.Paley.

Po leczeniu w 2016 roku Bartka lewe kolano zaczęło sprawiać nam dużo problemów z powodu braku pełnego wyprostu. Kolano, które było całkowicie zrekonstruowane dzięki umiejętnościom doktora Paleya, jest od początku ‘tym gorszym’ – nie ma prawidłowo wykształconej rzepki ani odpowiednich przyczepów mięśniowych – tak jak w zdrowym kolanie – które pozwoliłoby na prawidłowy rozwój. Niemniej jednak kolano jest funkcjonalne, choć z ograniczeniem w zakresie wyprostu i zgięcia.

Aby to lewe kolano mogło dalej pełnić swoją funkcję, wg dr Paleya, niezbędne było wstawienie tzw. 8-plate, które z czasem miało korygować ustawienie kolana (polepszyłoby wyprost) oraz skoryguje narastanie chrząstki stawowej, tak aby nie blokowała ułożenia kolana w wyproście. Dotychczas Bartek chodził na zgiętej nodze, ponieważ kolano to nie miało pełnego wyprostu. Zabieg wstawienia płytek był zabiegiem jednego dnia, pod pełną narkozą i odbył się 24 maja 2017. Efekty – lepszy wyprost w kolanie widoczny gołym okiem i to dzięki WAM!

DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!!!

Asia i Przemek Bułat

Bartosz Bułat

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 1 670 osób
31 678 zł (79,19%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0097550 Bartosz