Budka Życia może uratować także Twoje życie! Wesprzyj jej powstanie!

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 141 osób
15 010 zł (37,52%)
Brakuje jeszcze 24 990 zł
Wesprzyj Wesprzyj
Zbiórka na cel
Uruchomienie i wyposażenie Budki Życia

Budka Życia, 1 miesiąc

Koszalin, zachodniopomorskie

Akcja społeczna

Budka Życia to społeczny projekt mający poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalina (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED. Teraz i Ty możesz pomóc w jej powstaniu!

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca powodującego ustanie krążenia krwi. Następnie występuje wtórne zatrzymanie oddechu, a w konsekwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Właściwym postępowaniem po rozpoznaniu NZK jest rozpoczęcie resuscytacji. Badania prowadzone przez największe towarzystwa naukowe na świecie dowodzą, że 90% wszystkich nagłych zatrzymań krążenia na świecie występuje w mechanizmie migotania komór.

Budka Życia

W praktyce wygląda to tak, że z każdą minuta bez pomocy ucieka około 10% szans na powrót spontanicznego krążenia i powrót pacjenta do zdrowia. Przy obecnej liczbie wezwań Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) prawdopodobieństwo wystąpienia NZK i braku wolnego ZRM jest bardzo duże. Średni czas dojazdu ZRM w mieście wynosi około 10 minut. Kiedy ambulanse stacjonujące w Koszalinie zadysponowane są do innych wezwań czas ten znacznie wydłuża się. W takich przypadkach dysponowane są najbliższe ZRM z Białogardu, Bobolic, Kołobrzegu, Lejkowa, Darłowa, a czas dojazdu tych zespołów to już około 25-30 minut!

Budka Życia

Budka Życia to społeczny projekt mający poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalin Centrum Pomorza (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED. Uważamy, że świadoma edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż brak reakcji, strach i niewiedza, która w wielu przypadkach może skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej. Chcemy, aby w razie konieczności, nikt nie bał się udzielić pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED, który w niektórych przypadkach jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą uratowanie ludzkiego życia.

Pierwszym krokiem jest uruchomienie publicznej zbiórki na postawienie Budki Życia. Legendarna brytyjska budka telefoniczna  zostanie wyposażona w defibrylator AED, kapsułę bezpieczeństwa 24/7 dla defibrylatora AED, apteczkę, gaśnicę. Sprzęt będzie posiadać pięcioletni dostęp do systemu zdalnego monitorowania statusu oraz lokalizacji defibrylatora AED wraz z wymianą akcesoriów eksploatacyjnych i odpowiednie oznakowanie naszej Budki Życia.

Do projektu dołączyli nasi ambasadorzy: Joanna Przetakiewicz oraz Robert Rowiński.

Budka Życia

Chcemy, aby nasza budka była wesoła, tętniła życiem! Dzięki Cukinowi nasza Budka Życia nie zastygnie w legendarnej czerwonej barwie, lecz zostanie pomalowana w kolory życia!

W przyszłości chcielibyśmy wspólnie zakupić kilkadziesiąt defibrylatorów AED, które umiejscowione byłyby w różnych miejscach Koszalina, a niektóre z nich znalazłyby się także w środkach transportu publicznego, np. miejskich autobusach.

Inicjatorzy Budki Życia

Zobacz film promujący akcję:

Pomogli

Ładuję...

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 141 osób
15 010 zł (37,52%)
Brakuje jeszcze 24 990 zł
Wesprzyj Wesprzyj