Buduj z nami

Zakończenie: 26 Kwietnia 2011
Rezultat zbiórki
W niedzielę, 30.01.2011 został otwarty Ośrodek dla Niewidomych Dzieci, tzw. “Małe Laski”. To pierwsza w województwie pomorskim tego typu placówka terapeutyczna. Mieści się w Sobieszewie przy ul. Przegalińskiej 29. Prace przy budowie Ośrodka rozpoczęto w maju 2010 r. W czerwcu 2010 r. wmurowano kamień węgielny.
Ośrodek wyposażony jest w kilka sal terapeutycznych i rehabilitacyjnych a także 8 pokoi dla rodziców dzieci.
Budowa ośrodka kosztowała 3 miliony złotych. Zajęcia w nim prowadzić będą między innymi specjaliści od terapii widzenia, muzykoterapii, logopedzi, rehabilitanci ruchu czy psychologowie. Obecnie w ośrodku oferowana jest pomoc setce dzieci w wieku od dwóch miesięcy do 7 lat. Ośrodek wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego i Niedowidzącego prowadzą siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Kieruje nim siostra Ida Burzyk.
Ośrodek w Sobieszewie powstał głównie dzięki pomocy sponsorów. Filia w Sobieszewie jest własnością Towarzystwa Opieki nad ociemniałymi w Laskach pod Warszawą.
Opis zbiórki
Budujemy pierwszy na Pomorzu Dom Wczesnej Interwencji dla Dzieci Niewidomych – ”Małe Laski” w Gdańsku Sobieszewie.
W naszym dziale Wczesnej Interwencji w Laskach od kilku lat zajmujemy się najmłodszymi niewidomymi dziećmi (0-7 lat). Już kilkumiesięczne dzieci przyjeżdżają tutaj z rodzicami na kilkutygodniowe turnusy. Dzieci są szczegółowo diagnozowane, a rodzice otrzymują instruktaż rehabilitacji w domu. Niestety, Dział Wczesnej Interwencji w Laskach „pęka w szwach” i nie jest w stanie pomóc wszystkim potrzebującym. Dodatkowym problemem jest odległość Lasek od miejsca zamieszkania niektórych dzieci.
Widząc ogromne potrzeby i efekty pracy podjęliśmy decyzję o budowie nowego budynku do użytku Wczesnej Interwencji w Gdańsku-Sobieszewie spełniającego wymagania stałych konsultacji dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.
Aktualnie nasza działalność jest tam bardzo utrudniona ze względu na trudne warunki lokalowe - korzystamy z kilku pomieszczeń przekształconych w prowizoryczne gabinety, mamy ograniczony dostęp do sal rehabilitacyjnych, brakuje nam sal rehabilitacyjnych, gabinetów, poczekalni, pokoi gościnnych i wielu innych pomieszczeń umożliwiających organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla naszych małych podopiecznych i prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Niewielka powierzchna sprawia, że zamiast codziennie lub co drugi dzień indywidualna rehabilitacja odbywa się raz na dwa tygodnie.
W nowowybudowanej siedzibie znajdą miejsce wszystkie niezbędne gabinety, a także pokoje gościnne dla rodziców przyjeżdżających z małymi dziećmi na diagnozowanie ich stanu psychoruchowego i na konsultacje. Dzięki temu około 200 dzieci rocznie będzie miało możliwość wzięcia udziału w indywidualnych i grupowych zajęciach z zakresu wczesnej rehabilitacji.
Obiekt finansowany jest głównie z darów, pochodzących od życzliwych osób, którym leży na sercu dobro innych ludzi, często pokrzywdzonym przez los. Koszty budowy szacujemy na ok. 3.000.000 zł. Zgromadziliśmy dotychczas połowę tej kwoty, a z Waszą pomocą chcielibyśmy zebrać część potrzebnych nam pieniędzy tj. 20.000 zł.