Aby uciec od choroby, przenoszę się w świat marzeń

Zbiórka na cel: spełnienie marzenia - dobry laptop gamingowy
Karol Antolak
Verified Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 166 osób
1 237 zł (35,34%)
Brakuje jeszcze 2 263 zł
Wesprzyj

Karol, 17 lat

histiocytoza komórek Langerhansa

Spytkowice, małopolskie

Rozpoczęcie: 14 Listopada 2017
Zakończenie: 13 Lutego 2018

Karol ma 17 lat, a jego choroba jest tylko rok młodsza. Są razem od 16 lat, nierozłączni. Czy ta koszmarna, wyniszczająca znajomość kiedykolwiek się zakończy? Kto ostatecznie okaże się silniejszy – Karol czy jego choroba o tajemniczo brzmiącej nazwie - „histiocytoza komórek Langerhansa”?

Karol zaczął mieć dziwne objawy już kiedy był kilkumiesięcznym chłopcem. Kaszlał, ciągle budził się w nocy z płaczem, bo nie mógł złapać oddechu. Dostawał jeden antybiotyk za drugim, aż w końcu trafił do szpitala. Oglądali go lekarze wszelkich specjalności, przenoszono go z jednego oddziału na drugi, ale to na hematologii odkryto przyczynę jego cierpienia. Histiocytoza komórek Langerhansa zaliczana jest do chorób z pogranicza nowotworowych i autoimmunoagresji. Istotą schorzenia  jest niekontrolowane rozrastanie się komórek układu odpornościowego, które następnie gromadzą się w tkankach i narządach, stopniowo prowadzając do ich uszkodzenia i niewydolności. Atakuje z częstością dwóch przypadków na milion osób. Nieszczęśliwie, jedną z tych osób jest Karol.

Kiedy był malutki, choroba zajęła jego płuca, dlatego miał takie problemy z oddychaniem. Obiecane 3-tygodniowe leczenie zamieniło się w wielomiesięczny pobyt w szpitalu. Musiał leżeć pod tlenem, dostawał chemię, a mimo to ciągle brakowało mu powietrza. Był słaby i chudziutki, wyglądał jak zagłodzone dziecko. Kiedy w końcu, z dużym opóźnieniem, zaczął chodzić i biegać, lekarze byli zdziwieni, że mimo wszystko się udało.

Następne lata Karola to eksperymentowanie z kolejnymi rodzajami chemii. Jego mama gorzko żartuje, że przyjął chyba wszystkie możliwe, jakie do tej pory wynaleziono. Oprócz tego były całe garści innych leków i sterydów, które spowodowały otyłość. Mimo to, zmutowane komórki - po okresach wyciszenia - rozrastały się ponownie, atakując kolejne narządy. Już nawet ciężko jest zliczyć ilość progresji - było ich aż 9... Do tego dochodzi wiele momentów, kiedy było naprawdę bardzo źle, a Karol musiał walczyć nie tylko o zdrowie, ale i o życie. Teraz choroba usadowiła się głównie w głowie i dziąsłach. Nastolatek stracił prawie wszystkie zęby.

Jak silnym trzeba być, żeby znieść 16 lat choroby, przejmującej kontrolę nad całym organizmem, zabierającej kawałek po kawałku normalne życie, wydzierającej radość? Karol jest skromny, nie uważa się za wyjątkowego ani dzielnego… My jednak wiemy, że jest prawdziwym wojownikiem i bohaterem.

Właśnie dlatego chcemy spełnić jego ogromne marzenie, jakim jest dobry laptop – taki, na którym będzie mógł się uczyć, ale nie tylko. Świat wirtualny i świat gier to właściwie jedyny obszar, którego nie zawłaszczyła choroba. To tam Karol czuje się bezpieczny, kompetentny i silny. Tam jest zwycięzcą! Tam nie jest samotny. Wiemy, że nasz marzyciel zrobi właściwy użytek z komputera i wykorzysta go, aby się rozwijać, przyjaźnić, cieszyć… To tak niewiele i wiele zarazem. Wierzymy, że z Waszą pomocą fantazja Karola stanie się rzeczywistością i pokaże mu, jak wiele osób poruszył jego los.

Pomogli

Ładuję

Verified Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 166 osób
1 237 zł (35,34%)
Brakuje jeszcze 2 263 zł
Wesprzyj

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Ukryj tę wiadomość