Nierówna walka z genami

Patrycja Rogozińska
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

spełnienie marzenia - zakup konsoli Playstation 4 z grami

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Dziecięca Fantazja
Patrycja Rogozińska
Biecz, małopolskie
rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
Rozpoczęcie: 3 Listopada 2016
Zakończenie: 15 Listopada 2016

Rezultat zbiórki

18-letnia Patrycja od urodzenia choruje na ciężką nieuleczalną chorobę – rdzeniowy zanik mięśni. Jej mięśnie ulegają postępującemu osłabieniu i degeneracji, prowadząc do coraz głębszej niepełnosprawności. Dziewczyna kilka lat temu przeszła operację kręgosłupa. Porusza się na wózku inwalidzkim i musi być stale rehabilitowana. Jej ręce także nie są już w pełni sprawne. Na ten moment nic więcej nie da się zrobić…

Patrycja jest bardzo sympatyczną i wrażliwą osobą. Ma wiele zainteresowań, którymi próbuje zagłuszyć myśli o chorobie, ale czasem smutek i samotność biorą górę. Nastolatka ze względu na swoją niepełnosprawność spędza mało czasu poza domem i z rówieśnikami. Nie może uczestniczyć w typowym życiu towarzyskim i rozrywkowym tak jak jej koledzy. Nie ma też rodzeństwa. Z tego powodu marzyła, żeby mieć w domu konsolę, która zapewniłaby jej choć odrobinę zabawy i umiliła długie zimowe wieczory.

W grudniu, przed Świętami wiosna zawitała do serca Patrycji – wszystko dzięki temu, że spełniło się jej marzenie o upragnionej Play Station 4 z grami. Nastolatka nie posiadała się ze szczęścia. Tak bardzo cieszyła się, że dzięki konsoli nie będzie skazana na nudę i przygnębienie. Teraz, żeby się rozerwać, wcale nie musi wychodzić z domu. Wystarczy uruchomić urządzenie i świetnie się bawić! No i można zaprosić znajomych do wspólnych rozgrywek. Wraz z konsolą dziewczyna otrzymała też gry, które od razu zapragnęła wypróbować.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do realizacji fantazji Patrycji i sprawili, że w jej oczach pojawiły się wesołe iskierki!

Opis zbiórki

Patrycja niedawno obchodziła swoje 18-ste urodziny. To jeden z tych dni, na które młody człowiek czeka z niecierpliwością i utęsknieniem. Dla większości jest to dzień wyjątkowy, symbolizujący porzucenie beztroskiego dzieciństwa i wkroczenie w dorosłość… Tego nie można powiedzieć o Patrycji. Dotknięta śmiertelną chorobą dziewczyna musiała nauczyć się patrzeć na świat zupełnie inaczej niż jej zdrowi rówieśnicy.

Przyspieszony kurs dorastania Patrycja przeszła już dawno temu. Teraz stanie się oficjalnie pełnoletnia, ale o samodzielnym życiu może tylko pomarzyć… Dziewczyna cierpi na rzadkie schorzenie nerwowo-mięśniowe, skutkujące postępującym zanikiem mięśni, nieuchronnie prowadzącym do całkowitej niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Medycyna pozostaje bezradna w obliczu tej choroby, dlatego leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów i próbie spowolnienia jej rozwoju.

Mogłoby się wydawać, że Patrycja urodziła się zdrowa, bo do 2 roku życia rozwijała się prawidłowo. Niestety, zmutowany gen tylko czekał, żeby dać o sobie znać. Zaczęło się od problemów z chodzeniem, a potem wszystko potoczyło się już szybko. Lekarze podejrzewali, że to coś poważnego, ale dopiero wyniki badań genetycznych potwierdziły najgorsze – rdzeniowy zanik mięśni. Na początku rodzice nie wiedzieli, co to za choroba i z czym się wiąże, ale już wkrótce stanęli oko w oko z brutalną prawdą.

Patrycja Rogozińska

Dawniej jakoś udawało się przechytrzyć schorzenie. Rehabilitacja, rehabilitacja i jeszcze raz rehabilitacja – to było wszystko, co dało się zrobić. Nadzieja umarła, kiedy dziewczynka poszła do 3 klasy szkoły podstawowej. A właściwie nie poszła, bo właśnie wtedy jej nogi całkowicie odmówiły posłuszeństwa. Od tej pory jest skazana na wózek inwalidzki. Już na zawsze… Mimo intensywnych ćwiczeń i operacji kręgosłupa, ciało Patrycji słabnie i coraz bardziej się męczy. Już nawet ręce nie są w pełni sprawne, ale nastolatka wierzy, że jeszcze nie wszystko stracone.

Patrycja niezwykle rzadko okazuje słabość i nigdy nie mówi jak jej ciężko, ale mama widzi, że nieuleczalna choroba odciska swoje piętno nie tylko na ciele jej córki, ale także i duszy. Czasem samotność doskwiera bardziej niż ból fizyczny… Dziewczyna próbuje ją zwalczyć na różne sposoby – czyta książki, składa orgiami, słucha muzyki i ogląda występy swojego ukochanego kabaretu „Paranienormalni”.

Patrycja po cichu marzy o konsoli Play Station 4 wraz z grami. Chcielibyśmy z Waszą pomocą zrealizować tę fantazję i podarować jej upragniony prezent. To byłaby dla niej niesamowita niespodzianka! Mamy nadzieję, że wymarzona konsola wniosłaby w codzienność dziewczyny choć odrobinę radości i beztroskiej zabawy, której w swoim życiu nie zaznała wiele… Jesień i zima to dla Patrycji okres szczególnie trudny, ponieważ długie wieczory spędza zazwyczaj samotnie w czterech ścianach. Konsola z pewnością umiliłaby ten czas. Dzięki Wam wiosna już teraz może zawitać w sercu Patrycji.

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki