CZYŃ-MY DOBRO! - dla NIE - CHCIANYCH ... kampania społeczna Fundacji Bonifraterskiej

Mieszkanie "chronione" dla NIE-CHCIANYCH
Opis zbiórki
Bonifratrzy w swoich placówkach opiekują się osobami potrzebującymi, są wśród nich niepełnosprawni umysłowo, niezaradni życiowo, zagrożeni wykluczeniem społecznym.
Kim są: NIE-ŁADNI, NIE-MĄDRZY, NIE-MŁODZI, NIE-POTRZEBNI NIE-ZARADNI, NIE-ZDROWI - ogólnie ujmując: NIE-CHCIANI, na los których zwraca uwagę Fundacja Bonifraterska?
Osoby potrzebujące są wśród nas, choć nie zawsze to dostrzegamy. Często bliżej niż myślimy, bowiem ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności są „chowane” w domach lub specjalnych ośrodkach. Jednak to, że ich nie widać, nie oznacza, że ich nie ma, że nie mają potrzeb i że nie można uczynić ich życia lepszym.
Kampania Społeczna Fundacji Bonifraterskiej „CZYŃ-MY DOBRO!” ma zwrócić uwagę, że potrzebujący są wśród nas i że każdy z nas może pomóc.
W naszym społeczeństwie świadomość istnienia osób z zaburzeniami psychicznymi jest wciąż niska. Pandemiczne ograniczenia, izolacja, osłabienie relacji międzyludzkich, spowodowały, że coraz więcej ludzi boryka się ze stanami lękowymi, depresjami, wymaga pomocy specjalistów, dlatego dziś to ważny temat i odpowiedni czas, by mówić o tym głośno. Mieszkanie chronione … to przygotowanie do życia poza placówką. Jest to jeden z etapów na drodze do usamodzielniania. Czterech młodych podopiecznych DPS w Cieszynie realizuje obecnie indywidualny plan wsparcia i podjęli aktywność pro-zawodową poza placówką.
Na zdjęciach mieszkańcy DPS w trakcie szkoleń przygotowujących do stażu zawodowego: Krzysztof, Samuel, Andrzej i Jarosław. Wszyscy poniżej 40 roku życia, chorujący przewlekle psychicznie. Trudno wyobrazić sobie ich dalsze życie tylko w czterech ścianach placówki. Kolejnych 30-40 lat.
Jeśli podejmą staże a później pracę - mają szansę na zwiększanie obszaru samodzielności i samoodpowiedzialności. Następny krok to usamodzielnienie, zwiększanie własnej aktywności i przejmowanie odpowiedzialności za siebie. Mieszkania chronione - to przestrzeń do „samodzielnego” życia zgodnie z indywidualnymi potrzebami mieszkańców oraz do samodzielnego dbania o jego stan (urządzenie pokoju, sprzątanie, możliwość samodzielnego przygotowania dodatkowego posiłku z zakupionych przez siebie produktów). Cały proces „powrotu do normalności” przebiegać będzie przy wsparciu specjalistów zatrudnianych przez Dom. Jedno mieszkanie składa się z czterech jednoosobowych pokoi, każdy wyposażony w łazienkę oraz części wspólnej - pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Czym dysponujemy? – jednym w pełni przygotowanym pokojem dla jednej osoby. Dobudowana została ewakuacyjna klatka schodowa, umożliwiająca zmianę zasad korzystania z pomieszczeń.
Co jest do zrobienia? - Potrzebujemy jeszcze trzech pokoi i wyposażenia do tzw. ”salonu” – pokoju dziennego przeznaczonego do wspólnego użytkowania przez wszystkich czterech Mieszkańców (telewizor, meble wypoczynkowe, wyposażenie aneksu kuchennego, itp.). Szacunkowy koszt adaptacji jednego pomieszczenia to 50 000,00 zł.
Więcej informacji na temat kampanii na: www CZYŃ-MY DOBRO! - Fundacja Bonifraterska