Fundacja Dostępny Świat

Fundacja Dostępny Świat

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Kraków, małopolskie

Dostępność to otwartość na drugiego człowieka. Dostępność to nic innego jak otwarcie się na potrzeby innego człowieka. To otwarcie się w ramach tego co mamy, co nas otacza i udostępnienie tego innym. To właśnie jest dostępność.

To od tej myśli zaczęło się funkcjonowanie naszej fundacji. Te słowa, wypływające z codziennego funkcjonowania osoby na wózku oraz jej bliskich, spowodowały potrzebę działania. Założyciel fundacji Paweł Krzak od 20 lat „wozi się”, porusza na wózku. Przez te wszystkie lata zmagania się z ograniczeniami wraz ze swoimi bliskimi zauważyli, że jest wiele możliwości odwiedzania miejsc, które zazwyczaj uważa się za całkowicie lub częściowo niedostępne.

W rzeczywistości może być zupełnie inaczej.

Są przepisy, są wytyczne urzędowe, jednak brakuje tego co najważniejsze - informacji. Zanim osoba z niepełnosprawnością, sama lub z bliskimi, zechce wyjść z domu, aby załatwić sprawę w urzędzie, wybrać się do lekarza albo zwyczajnie pójść do kina, teatru, restauracji czy też zrobić zakupy albo nadać list na poczcie, musi najpierw zorientować się, czy dane miejsce jest dla nich dostępne.

Dlatego też Paweł powołał fundację, której głównym celem jest stworzenie portalu internetowego, gdzie w jednym miejscu zebrane będą wszelkie niezbędne informacje. Przede wszystkim o miejscach, ale i o wydarzeniach dostępnych szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami czy też rodzin z dzieci lub seniorów.

Dla osób z niepełnosprawnościami, marzeniem jest, aby otaczający ich świat był przystosowany do ich potrzeb. Marzą się im równe chodniki, niskie krawężniki, windy w każdym miejscu, gdzie są schody, szerokie łazienki z poręczami, czy też podjazdy we wszystkich pociągach. Być może te marzenia nigdy nie zostaną w pełni zrealizowane, ale to nie jest problem.

Wystarczy bowiem w pełni się zaprezentować, opowiedzieć o tym jak wygląda budynek, w którym jest urząd, przychodnia, Twoja firma, restauracja, w których można załatwić codzienne sprawy. Wystarczy opowiedzieć jak tam trafić, jak dojechać, do kogo zwrócić się po przyjściu, aby pomógł nam załatwić sprawę lub poruszać się po obiekcie. Aż tyle i tylko tyle. Resztę pozostawmy samym zainteresowanym. Dajmy im możliwość decyzji i wyboru, jakie miejsce będzie dla nich najbardziej dostępne. Oni sami, znając swoje możliwości i ograniczenia, będą wiedzieć najlepiej jakie warunki są dla niech odpowiednie, jakie bariery mogą pokonać sami, a do pokonania, jakich będą potrzebować pomocy drugiego człowieka.

Mając to wszystko na uwadze, chcemy działać.