Wyprostować drogę Brajana

Norbert Salik
organizator skarbonki

Noc jakby nie miała końca, trwa… W okrytym ciemnością nocy łóżeczku, każdej nocy w nieporadny sposób próbuje znaleźć bezpieczną i wygodną pozycję Brajan. Przeraźliwy krzyk i gorzkie łzy każdego wieczoru już od roku towarzyszą rodzicom podczas układania do snu chłopca, a oni starają się zrobić wszystko żeby unieruchomione stópki, zamontowane do szyny bolały trochę mniej.


2 lata temu na świecie pojawił się Brajan. Rodzice długo i konsekwentnie, na tyle na ile to możliwe przygotowywali się do przyjęcia na świat nowego życia. Pełnia szczęścia. Żywy i krzyczący o regularnych i głośnych tonach serca. Tylko zniesmaczona mina położnej, kiedy okrytego maluszka kładła na brzuszku mamy, nie dawała spokoju. „Zdrowy z błyskiem w oku, ale chodzić to on nigdy nie będzie”. Wtedy zabrakło nam świadomości… Wylany potok niespokojnych łez, to był jedyny język, którym mogłam manifestować swój niepokój.

Chłopiec urodził się ze stópkami końsko-szpotawymi. Stópkom Brajana nie brakuje paluszków. Kości piszczelowe nie są zbyt krótkie. Jedynie bardzo poważnie zdeformowane. Stópki skierowane są to środka i mają sierpowaty kształt. Wada jest bardzo bolesna, a nieleczona grozi kalectwem i uniemożliwia chodzenie. Nie odpuścimy – przyrzekli sobie rodzice. Nie zrezygnujemy z czegoś co jest ważne dla naszego syna. Choć pierwsze kroki w poszukiwaniu ratunku dla zdeformowanych stópek Brajana nie były łatwe, rodzice trafili na wybitnego polskiego specjalistę, który szansę na samodzielne, bez bólu spacery, bieganie za piłką i jazdę na rowerze podarował.
 


Pierwszym zabiegiem było podcięcie ścięgna Achillesa, gipsowanie nóżek i nieustająca rehabilitacja. Kości u małych dzieci są dużo bardziej plastyczne, dlatego jednym z najważniejszych elementów w drodze po wyprostowane stópki było jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Po prawie roku dodatkowo doszło noszenie specjalistycznej szyny Denis-Brown 24 godziny na dobę. Ustabilizowanie stópek oraz ułożenie ich w prawidłowej pozycji uniemożliwia dalsze ich wykrzywianie oraz utrwala prawidłowy wzorzec. Po niemalże rok zaprzyjaźnianie się z niewygodną szyną przyszedł czas na podjęcie radykalnych działań.  Szyna DB nie przyniosła spodziewanych rezultatów, dlatego konieczne jest natychmiastowe operowanie stópek chłopca przed ukończeniem 2 roku życia. Czas oczekiwania na wykonanie operacji w szpitalu dziecięcym sięga 2018 roku. Na pytanie czy możemy czekać lekarz bez zastanowienia odparł: Jeśli nie wykonamy zabiegu teraz, to lepiej wcale. Nie możemy przewidzieć w jak szybkim tempie wraz ze wzrostem chłopca będzie rozwijać się zniekształcenie. Operacja daje najlepsze efekty u dzieci u których szkielet jest plastyczny. Najbliższy termin operacji to 16 czerwca. Koszt operacji to 13 300 złotych. Jedna fundacja zdeklarowała się dołożyć część środków pod warunkiem, że rodzicom uda się dozbierać brakującą część.

  Istnieje tylko jeden rodzaj przegranej. Wewnętrzny strach. Pojawia się nim zdecydujemy się postawić pierwszy krok. Odpuszczamy i rezygnujemy z czegoś co jest dla nas ważne...  Mimo strachu i obaw rodzice stanęli na stracie, gdzie wygraną jest sprawność dla ich syna. Pomaganie to transakcja wiązana. Granica między przyjmującym, a tym co daje jest płynna. Na końcu nie wiesz kto otrzymał więcej… To proces dzięki któremu stajesz się lepszą wersją samego siebie.  
Darowizny trafiają bezpośrednio na zbiórkę charytatywną:
0%
0 zł Supported by 0 people CEL: 10,830 ZŁ