You are reading an archival version of this cause
This page may contain outdated information about the Needy
Go to the current cause
Show Hide

Podaj mi rękę

Closed
Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 216 people
2,897 zł (2.13%)
Goal
zakup protezy mechanicznej przedramienia z dłonią

Joanna Lipińska, 29 years

Kazuń Polski, mazowieckie

Brak lewego przedramienia

Started: 26 July 2015
Ends: 15 July 2016

Marzenia rodzą się w naszych głowach z iskrzącej w naszych sercach nadziei, przez pryzmat której spoglądamy w przyszłość. Choć droga do osiągnięcia wymarzonego celu o posiadaniu ręki długa i kręta Asia wierzy, że z naszą pomocą będzie możliwa do zrealizowania.

Asia to radosna, roześmiana i lubiana 24-latka. Rodzina od pierwszych chwil jej życia robiła wszystko, aby jej życie pełne było kolorów, pasji i radości. Starali się zrobić wszystko, aby nie czuła się niepełnosprawnym dzieckiem. Przykładali ogromną uwagę do tego, aby w miarę możliwości w codziennych czynnościach posługiwała się jedynie prawą ręką. Dzięki temu nauczyła się, że lewa ręka zakończona tuż za stawem łokciowym całkiem dobrze sobie radzi przy zwykłych codziennościach. Dbali, o to, aby ufała ludziom. Z czasem, gdy była starsza i zaczęła dostrzegać swoją inność, przekazywali więcej informacji o chorobie, aby nie czuła się gorsza. Małymi krokami zaspokajali ciekawość oraz uczyli jak reagować na dociekliwe pytania innych ludzi. Nigdy nie ukrywali wady Asi w domu. Kochali i pozwalali jej poznawać świat. Wierzyli, że tylko wtedy wyrośnie na pełnego chęci do życia człowieka. Wyrosła.

Joanna to już dorosła kobieta, która urodziła się bez lewego przedramienia. Brak lewej ręki to nie tylko nieestetyczny defekt, który pod przykryciem można ukryć. Z powodu braku symetrii ciała prawa strona nieustannie narażana jest na obciążenie, prowadzące do deformacji ciała i skrzywienia kręgosłupa. Protezowanie lewej rączki było jedyną skuteczną metodą, która miała uchronić ciało Joasi przed postępującym skrzywieniem. Pierwszą protezę ręki otrzymała przed ukończeniem drugiego roku życia. Bardzo szybko przyzwyczaiła się do „nowej” ręki. Nauczyła się żyć jak każdy, nie żądając więcej niż inni.

W niewielkiej miejscowości, w której się wychowywała, zawsze spotykała się z ogromnym zainteresowaniem. Zdarzały się wyzwiska, nieufne spojrzenia i przykre komentarze. Uśmiechem i pogodą ducha, której jej nigdy nie brakowało, odpierała najboleśniejsze uwagi. Całe życie musiała coś udowadniać. Sobie, że mimo ograniczeń podoła i wykorzysta życie, najlepiej jak potrafi. Innym, że nie jest gorsza i słabsza, mimo braku ręki. Nauczyła się wyczuwać zbliżające się przeszkody i delikatnie je przepracowywać. Siłą od zawsze była pogoda ducha. Od lat pod okiem specjalisty ćwiczy swoje ciało, aby nie dopuścić do osłabienia siły swoich mięśni i problemów z kręgosłupem, ukończyła liczne kursy i szkolenia, działa jako aktywna wolontariusza i próbuje przełamać stereotyp osoby niepełnosprawnej.


Wyzwanie to drugie imię Asi, dzięki temu wokół dziewczyny nigdy nie brakowało życzliwych jej osób. Ograniczenia i przeszkody to tylko kolejny powód, dla którego rozpoczyna poszukiwania rozwiązania. Choć nie ze wszystkim samodzielnie potrafi sobie sprostać. Pokroić chleb, obrać warzywa, brzmi banalnie, jednak spróbuj przy użyciu tylko jednej ręki to wykonać. I na to ograniczenie jest szansa. Mechaniczna proteza ręki. Lekka, w profesjonalny sposób, na stałe podłączona do odpowiednich nerwów, całkowicie odzwierciedlająca ruchy kończyny, w tym również palców. Niestety koszt zakupu jest ogromny. Rodzina samodzielnie nie jest w stanie zgromadzić tak ogromnej kwoty. 

Asia nauczyła się żyć z tym, co ją spotkało i pragnie najlepiej jak potrafi, wykorzystać każdy dzień. Nasze sprawne i silne dłonie mogą przyczynić się do spełnienia marzenia Asi, która pragnie czerpać z życia pełnymi garściami. Podaj Joasi swoją dłoń, by nigdy nie poczuła się gorsza.

Loading...

100 zł

KolNet

50 zł

WowBox.pl

Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 216 people
2,897 zł (2.13%)