You are reading an archival version of this cause
This page may contain outdated information about the Needy
Go to the current cause
Show Hide

By choroba nie zniszczyła jej życia...

Closed
Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 6,251 people
162,800 zł (36.89%)
Goal
skomplikowana operacja kręgosłupa, by Kasia mogła samodzielnie chodzić

Kasia Kośmider, 6 years

Będzin, śląskie

Dysplazja diastroficzna

Started: 22 March 2017
Ends: 30 November 2017

Pierwszy raz zobaczyłam na własne oczy, jak chodzi, gdy miała 2 lata, trzymała się kanapy, a jej główka ledwo sięgała do siedziska. Każdy rodzic jest dumny z własnego dziecka, a ja niemal płaczę ze szczęścia, bo wiem, że te samodzielne kroki to dla niej heroiczny wysiłek, setki łez, bólu, garści leków przeciwbólowych. To, co dzieciom przychodzi tak łatwo i naturalnie moja córeczka musi okupić wielkim cierpieniem. To ból dla matki, bo chciałabym dla niej jak najlepiej, a wciąż jestem zupełnie bezradna.

Katarzyna Kośmider

Kasia coraz więcej rozumie, coraz uważniej się przygląda, a mi pęka serce, kiedy patrzy na zdrowe dziewczynki, po czym ogląda swoje rączki, które są krótkie, przykurczone w stawach, a paluszki odstają. To, jak wygląda, już na zawsze będzie dla niej piętnem, ale to, że chodzi, usamodzielnia się i goni zdrowe dzieci, może okazać się wybawieniem. Dysplazja diastroficzna – do momentu, gdy urodziłam Kasię, nie miałam pojęcia, że taka choroba istnieje, a tym bardziej że może hamować życie dziecka, mojego dziecka.

Ta straszna choroba powoduje zniekształcenie kości i chrząstek, ogranicza rozwój i sprawia ból dziecku i rodzicom, którzy patrzą, jak ich największy skarb nie może chwycić przedmiotów, wstać na nóżki, a za innymi dziećmi jedynie z żalem wodzi oczkami, nic nie rozumie, a ja cieszę się, że nie muszę jeszcze odpowiadać na pytania, na które odpowiedzi nie ma… Mamusiu, dlaczego jestem taka? Nie wiem, co wtedy odpowiem.

Katarzyna Kośmider

Bardzo chcę opowiedzieć jej kiedyś o tym, ile wywalczyliśmy, jak bardzo była dzielna i jak strasznie było nam jej żal. Większość dzieci przychodzi na świat i po prostu się rozwija, uczy nowych rzeczy. Z moją Kasią jest inaczej. Wszystko, co osiąga w tej walce o sprawność, okupione jest bólem. Nie zliczę nocy, które przepłakałam, patrząc na te krótkie paluszki i powykrzywiane nóżki, te same, które tak bardzo pokochałam od pierwszego wejrzenia. Płakałam też, kiedy lekarze opowiadali, jak trzeba przebudować nóżki Kasi tak, aby działały. To tyle męki, tyle bólu, tyle łez w jej ślicznych oczkach.


Leczenie rozpoczęliśmy w Polsce, gdzie przeprowadzono dwie operacje, które nie przyniosły rezultatu. Wtedy pierwszy raz lekarze powiedzieli to, czego tak bardzo się bałam. Kasia może jeździć na wózku! Nie umiałam się z tym pogodzić i nie chciałam zaakceptować tego ciężaru, który spadnie na moje dziecko. Pojechaliśmy do niemieckiej kliniki Aschau i tej decyzji zawdzięczam to, co dzisiaj udało się osiągnąć. Tej nocy nie mogłam spać, bałam się zadać pytanie lekarzowi i bałam się usłyszeć odpowiedzi. Myślę, że każdy wstrzymałby oddech po zadaniu tego pytania. W końcu zdobyłam się na odwagę i zapytałam, czy moje dziecko będzie chodzić, czy ma jakiekolwiek szanse. Lekarz pomyślał chwilę i wypowiedział zdanie, które mam w uszach cały czas: Kasia będzie chodzić, dziewczynka ma zdrowy mózg, który jest komputerem dla jej organizmu. Po przejściu leczenia zaproponowanego przez klinikę będzie chodzić.


To najpiękniejsze słowa, jakie mogły przerwać ponury czas beznadziei. Tak bardzo chciałam usłyszeć słowa pocieszenia, podczas wypowiadania których lekarze nie spuszczają wzroku jak zwykle.

Katarzyna Kośmider


Rozpoczęliśmy leczenie, dopasowano Kasi ortezy - miały wzmacniać mięśnie udowe, które zwyczajnie już zanikały. W klinice też pierwszy raz zrobiono rezonans całego ciała Kasi. Poczułam dreszcze na ciele, kiedy powiedziano mi, że moje dziecko miało bardzo dużo szczęścia, że wybudziło się po operacjach w Polsce. Dzieci z tą chorobą, co Kasia, cierpią też na kifozę szyjną i zwężenie przestrzeni przedrdzeniowej, dlatego zaleca się intubowanie w pozycji normalnej, bez odginania. Moja córeczka mogła nie przeżyć operacji, a ja nieświadoma zagrożenia czekałam na korytarzu.


Dwa tygodnie czekaliśmy na specjalnie dopasowane ortezy i tyle samo czasu zajęło Kasi, aby pierwszy raz stanąć na nóżkach. Po 5 miesiącach chodziła już samodzielnie. Nigdy nie zapomnę dnia, godziny i sytuacji, w której moje ukochane dziecko pierwszy raz zrobiło samodzielny krok. Byłam najdumniejszą mamą na całym świecie.

Żeby nie zaprzepaścić tego, co już udało się osiągnąć, musimy działać dalej.
Obecnie Kasia jest po dwóch operacjach. 15 listopada operowana była prawa noga (kolano i stopa), natomiast 10 stycznia lewa noga (również kolano i stopa). Stopy zostały skorygowane w 100%. Leczenie kolan jest połączeniem zabiegu, podczas którego wszczepiono płytki oraz korekcji ortezami trwającej ok. 10 miesięcy.


W lutym byliśmy ponownie w Niemczech. Po raz kolejny zostały zrobione ortezy, które wymagają wymiany co kilka miesięcy, ponieważ zmieniają się wraz ze wzrostem dziecka. Ona jeszcze o tym nie wie, ale szansa, jaką dostała również dzięki Wam, będzie w przyszłości rzutowała na całe jej życie. Jesteśmy w połowie długiej i ciężkiej drogi. Za nami już dwie operacje. Kolejna zaplanowana jest na 16.11.2017 roku. Będzie to operacja kręgosłupa w klinice Schon Klinik Voktareuth, podczas której wyjaśni się to jak będzie wyglądało dalsze życie mojego dziecka.

Katarzyna Kośmider


Kasia jest zupełnie normalnym inteligentnym dzieckiem, które ma szansę na w miarę normalne życie, może pójść do szkoły, pracować. Jej funkcjonowanie nie musi ograniczać się do wózka, z którego będzie jedynie smutno obserwować świat. Tylko operacje i mozolna rehabilitacja są drogą do takiego życia. Kończą nam się pomysły skąd brać pieniądze na ratowanie zdrowia Kasi. Nie mamy już żadnych oszczędności, a to dopiero półmetek drogi. Proszę o wsparcie, bez którego będę matką, która patrzy na pogłębiające się kalectwo swojego dziecka. Która nadal nie będzie znała odpowiedzi na pytanie – mamusiu, dlaczego ja..?

Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 6,251 people
162,800 zł (36.89%)