Ile warte jest zdrowie

Closed
Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 83 people
3,144.19 zł (26.2%)

Mikołaj Szczeszek

Szamocin, wielkopolskie

Started: 25 January 2011
Ends: 28 February 2013

Alan i Mikołaj to bliźniacy, urodzeni w 33 tygodniu ciąży. Alan po urodzeniu ważył zaledwie 850g, i mimo że był tak malutki, nie miał tak dużych problemów okołoporodowych, jak jego brat bliźniak Mikołaj.

Mikołaj urodził się ponad dwukrotnie większy od swojego brata. Ważył prawie 2000g. Był zdrowym chłopcem - do 13 doby życia. Potem rozpoczęła się wielodniowa walka o życie, którą chłopiec wygrał. W tym czasie przeszedł zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, zakażenie gronkowcem naskórnym, a także zdiagnozowano u niego wodogłowie.

Kolejne badania i wizyty u różnych specjalistów wykazały, że jego oczka nie widzą. Do problemów z widzeniem doszła jeszcze epilepsja oraz spastyczność. Ostateczna diagnoza lekarska stwierdziła dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe. Od września 2006 roku Mikołaj jest intensywnie rehabilitowany. W listopadzie 2010 roku wykryto w organizmie Mikołaja Mycoplasma pneumoniae.

Obaj chłopcy uczestniczą w turnusach rehabilitacyjnych oraz zajęciach z psychologiem, pedagogiem, logopedą, tyflopedagogiem, neurologopedą i muzykoterapeutą. Mikołaj i Alan bardzo maciupkimi krokami „posuwają się naprzód”. Jednak wszystkie dodatkowe zajęcia oraz turnusy rehabilitacyjne mocno obciążają rodzinny budżet domowy. Mama chłopców, Pani Anna, wychowuje dzieci sama i z roku na rok jest coraz ciężej.
 
Chłopcy mieszkają w małym miasteczku, w którym nie ma dostępu do odpowiedniej rehabilitacji. Dlatego na zajęcia i terapię muszą dojeżdżać do Piły, Poznania i Złotowa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Mikołaj jest w dużo cięższym stanie zdrowia niż jego braciszek Alan. Mimo w miarę regularnej rehabilitacji pogłębia się u niego skolioza, a w wyniku silnych napięć mięśniowych pogłębiają się też przykurcze.
 
Mikołajowi bardzo potrzebny jest nowy, funkcjonalniejszy wózek rehabilitacyjny.  W obecnym, w którym spędza stosunkowo sporo czasu, nie ma możliwości skorygowania skoliozy, która jest u niego dość zaawansowana. Konieczny jest wózek z funkcją pionizatora. Pani Annie zaproponowano wózek firmy Otto Bock model Kimba Spring. Jest to wózek spełniający jednocześnie trzy funkcje: wózka, fotelika samochodowego i pionizatora. Faktura Proforma jaką wystawił sklep opiewa na kwotę 21 895 złotych. To bardzo dużo dla matki samotnie wychowującej dwójkę niepełnosprawnych dzieci. Dofinansowanie, jakie Pani Ania może uzyskać z NFZ, to 4500 złotych na wózek i około 1000 złotych na fotelik samochodowy. Do zakupu wózka będzie brakować jeszcze około 16 500 złotych i tyle właśnie chcielibyśmy zebrać z Waszą pomocą.
 
Dla Mikołaja wózek znaczy tyle co dla zdrowych ludzi znaczą nogi, zdrowe nogi. A ile dla Ciebie jest warte zdrowie?

 

Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 83 people
3,144.19 zł (26.2%)