Podwójna Radość

Closed
Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 32 people
1,414 zł (47.13%)

Weronika i Szymon Jezierscy

Wołomin, mazowieckie

Autyzm

Started: 08 June 2012
Ends: 30 October 2012

Weronika i Szymon są bliźniętami. Szymon jest starszy od swojej siostry dosłownie o 5 minut. Oboje lubią bawić się na placu zabaw, grać na komputerze i jeść lody waniliowe. Jednak oprócz tych zwykłych rzeczy łączy ich coś jeszcze - oboje zmagają się z autyzmem.

Szacuje się, że w Polsce na autyzm cierpi ponad 30 000 osób (liczba ta jednak może być nawet kilkukrotnie wyższa). Choroba do pięciu razy częściej atakuje chłopców niż dziewczęta.

Autyzm i pokrewne zaburzenia rozwojowe stanowią obecnie coraz większy odsetek zachorowań u noworodków. Na 10 000 urodzeń jest to już liczba ponad 100 dzieci.


Weronika jeszcze do niedawna była dzieckiem bardzo zamkniętym. Miała spore trudności z komunikacją, nie mówiła, była bardzo agresywna w stosunku do siebie, jak i rodzeństwa (dzieci mają jeszcze starszą, 8-letnią siostrę Zuzię). Kompletnie nie interesowała się tym, co się wokół niej dzieje. Była bardzo sfrustrowana i nieszczęśliwa.
Obecnie dziewczynka potrafi powiedzieć klika słów – „daj”, „pić”. Próbuje powtarzać też inne słowa. Wskazuje gestem, czego potrzebuje. Te niewielkie postępy, jakie poczyniła, sprawiły, że Weronika stała się znacznie spokojniejsza, bardziej radosna i ciekawa świata. Zaczęła przytulać się do rodziców i okazywać pozytywne emocje.
 
Szymon pierwsze słowa wypowiedział w czwartym roku życia. Dziś jest w stanie ułożyć 3-wyrazowe zdanie. U chłopca nastąpiła znacznie szybsza poprawa w komunikowaniu się z otoczeniem, choć do umiejętności, jakie posiadają jego rówieśnicy, jeszcze dużo mu brakuje. Szymon jest bardzo aktywnym dzieckiem. Nauczył się samodzielnej obsługi komputera. Jego pasją jest
zaś muzyka – ma świetny słuch.
 
Choć obojgu dzieciom udało się nadrobić pewne „zaległości” to wciąż jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Weronika nadal jest bardzo wrażliwa na dźwięki, a zaburzenia snu, choć łagodniejsze niż we wczesnym etapie choroby, bardzo utrudniają życie jej samej i całej rodzinie. Dziewczynka wymaga też dużej pomocy w zakresie samoobsługi. Szymon wciąż wykazuje wiele nadwrażliwości. Ma bardzo wybiórczą dietę i wciąż pojawia się u niego wiele frustracji.
 
Szymon i Weronika bardzo ciężko pracują. Systematycznie uczestniczą w terapii logopedycznej, zajęciach z integracji sensorycznej i psychologicznej. Wszystko to po to, aby w przyszłości móc stać się bardziej samodzielnymi. Aby skuteczniej porozumiewać się z innymi, zniwelować nadwrażliwości i lepiej rozumieć świat.

Niestety, koszty związane z terapią i rehabilitacją miesięcznie przekraczają 1000 złotych. Rodzice starają się jak mogą, aby ich dzieci mogły mieć zapewnione minimum zajęć usprawniających. To dzięki nim bowiem Weronika i Szymon mają naprawdę duże szanse na poprawę swojego funkcjonowania. Dlatego chcielibyśmy zebrać 3000 złotych na 3 miesięczną terapię dzieci. Zebrane środki posłużą opłaceniu zajęć z integracji sensorycznej i terapii logopedycznej, które są dla rodzeństwa bardzo ważne.
 

 

Supporters

Loading...

Charity collection verified by the Siepomaga Foundation
Supported by 32 people
1,414 zł (47.13%)