typ Organizacja charytatywna
lokalizacja OLSZTYN, warmińsko-mazurskie
Wszystko zaczęło się od książek, miłości do czytania oraz chęci niesienia pomocy tym, którzy nie mają łatwego dostępu do polskiej literatury.
Dlaczego Kazachstan? Temat Polaków z Kazachstanu od zawsze był mi bliski, często poruszany w rozmowach w moim domu rodzinnym. W 2010 r. złożyłam swój podpis pod projektem ustawy repatriacyjnej. Nie było to jednak w moim odczuciu wystarczające. Nasi Rodacy w Kazachstanie bardzo chcą się uczyć ojczystego języka, a potrzeba jest tym większa, że język polski jest dla nich niemalże językiem obcym. Stąd zrodził się pomysł, by odpowiedzieć na to właśnie zapotrzebowanie. Zorganizowałam więc zbiórkę polskich książek.
I na niej się nie skończyło. Odzew Polaków przerósł wszelkie oczekiwania. Udało się zgromadzić ogromne ilości książek, literatury w języku polskim o szerokim przekroju tematów, stylów i gatunków. Pozwoliło to na znaczne poszerzenie pierwotnego zakresu akcji „dla Rodaka”.
W roku 2017 jako jej kontynuacja powstała Fundacja dla Rodaka. W zamyśle pierwotna zbiórka książek miała być odpowiedzią na potrzeby Kazachstanu. Dzięki jej sukcesowi zakres Fundacji zyskał znacznie szerszy zasięg. Oferta szerzenia literatury w języku ojczystym skierowana jest do Polaków mieszkających zarówno w Kazachstanie, jak i na Kresach oraz w samej Polsce. Wszędzie, gdzie pojawia się potrzeba, Fundacja oferuje pomoc i wsparcie.
Głównym celem Fundacji dla Rodaka jest zorganizowanie pomocy oraz przygotowanie warunków do powrotu Polaków z Kazachstanu do Ojczyzny. Środkiem do tego celu jest upowszechnianie znajomości języka polskiego, popularyzacja rodzimej literatury, praca Polaków na rzecz pomocy rodakom pozostającym poza granicami kraju.
Zapraszam do współpracy osoby prywatne oraz instytucje zainteresowane losem Polaków. Zachęcam do aktywnego włączania się w nasze akcje. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, pomysły oraz wszelką pomoc.