Fundacja Z Dystansem

Fundacja Z Dystansem

Typ Organizacja charytatywna

Lokalizacja Szczecin, zachodniopomorskie

Kim są założyciele fundacji?

Założycielami fundacji są dwie osoby niepełnosprawne. Wiola – Prezes Zarządu od urodzenia choruje na rozszczep kręgosłupa, od urodzenia porusza się na wózku. Studentka I roku na Wydziale Humanistycznym, kierunek Media i Cywilizacja. Kamil - Wiceprezes Zarządu który choruje na chondrodystrofię – karłowatość zniekształcającą. Niepełnosprawność polega na tym że jest niskiego wzrostu, kończyny są zdeformowane i porusza się o kulach. Pracuje jako księgowy w biurze rachunkowym i jest studentem Finansów i Rachunkowości na WZiEU. Małżeństwo od dwóch lat codziennie zmierza się z barierami, które można napotkać na każdym kroku. Już dawno chcieliśmy założyć tego typu organizację, ale czas, fundusze i wiedza na ten temat nie pozwalała nam na to. Nie wiedzieliśmy również, o jakim konkretnym charakterze miałaby być stowarzyszenie czy fundacja. Jednak czas pokazał, jakie największe problemy dla osób niepełnosprawnych przysparza życie w mieście. Brak pracy, wynajęte gdzieś mieszkanie ze schodami za sporą kwotę… Tak po prostu nie można całe życie egzystować. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie tylko pieniądze na leczenie oraz rehabilitację są bardzo istotne, aczkolwiek wiemy, że i to kosztuje krocie. Znalezienie stabilnej pracy bez kursów, stażu i wykształcenia jest praktycznie nie możliwe. Nie wspomnę już nawet o znalezieniu na wynajem mieszkania, w którym da się normalnie żyć, bez przeszkód. Mimo tego, że osobiście nie spotkaliśmy się z jakimkolwiek odrzuceniem od społeczeństwa, bo jesteśmy ludźmi otwartymi, wiemy, że takie rzeczy dzieją się notorycznie. W pewnym momencie, po wielu namysłach powstała Fundacja Z Dystansem. Chcemy szkolić naszych beneficjentów w zakresie samoakceptacji jak i również w zakresie przyszłej kariery. Będziemy pokazywać, że pracownicy niepełnosprawni są porównywalni w jakości pracy z pracownikami pełnosprawnymi. Chcemy przede wszystkim pokazać pracodawcom, że nie należy bać się takiego pracownika ponieważ może on być lepszy od swoich kolegów z pracy.

Fundacja Z Dystansem została zarejestrowana 9 lutego 2017 roku. Organem rejestrującym jest Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII wydział gospodarczy krajowego rejestru sądowego.

Dla kogo działamy?

Nasza działalność obejmuje osoby w wieku od 15 do 55 roku życia. Naszymi beneficjentami mogą być osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz znacznym. Niepełnosprawność ta może wynikać z wypadków w tym komunikacyjnych lub z wady wrodzonej.

Jak działamy?

Naszą misją jest aktywizacja osób niepełnosprawnych społecznie oraz zawodowo. Mamy nadzieję, że nasza działalność poprawi komfort życia naszych beneficjentów. Nasze programy pozwolą na odnalezienie się osób niepełnosprawnych w dzisiejszym społeczeństwie oraz pomoże pokonać im bariery, które można napotkać usamodzielniając się. Pomagamy spełniać marzenia o pracy po skończeniu edukacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że poszukiwania pracy, odbycie kosztownych kursów, znalezienie odpowiedniego i przystosowanego mieszkania oraz pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji jest ogromną troską dla osób niepełnosprawnych, dlatego też pomożemy w każdej sytuacji. Chcemy, aby nasi podopieczni rozwijali swoje pasje, marzenia oraz dążyli do praktycznie całkowitej samodzielności i niezależności od innych. Dzięki naszym projektom pomożemy im stawić czoło trudom dnia codziennego oraz z kontaktach międzyludzkich.

Dlaczego Z Dystansem?

Aby nabrać jak największej pewności siebie uważamy, że trzeba nabrać dystansu do wszystkiego, co wokół nas się dzieje To właśnie dystans nadaje formy naszej osobowości. To dzięki temu możemy tak naprawdę w pełni zaakceptować samego siebie, swoje niedoskonałości. Naszym celem jest przede wszystkim, aby nasi podopieczni zaakceptowali samego siebie oraz sukcesywnie realizowali swoje plany.

Program "Wsparcie na Starcie"

Grupa docelowa projektu "Wsparcie na Starcie" to osoby niepełnosprawne z orzeczoną niepełnosprawnością umiarkowaną oraz znaczną w przedziale wiekowym od 18 do 30 roku życia. Program obejmuje pomoc w przesiedleniu się osób niepełnosprawnych z miejscowości, w których nie mają możliwości na pracę do Szczecina.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężko odnaleźć się na rynku pracy. Dlatego też chcemy pomóc młodym osobom znaleźć swoją życiową drogę oraz podjąć karierę zawodową. Jednakże problem ze znalezieniem pracy nie jest jedyną troską o swój byt. Bardzo ciężko znaleźć odpowiednie mieszkanie, w którym można sobie samemu w pełni radzić. Niestety, gminy często nie mają w swoich zasobach mieszkań dla osób niepełnosprawnych, a na takowe lokum zazwyczaj trzeba czekać kilka lat. Również na rynku wynajmu mieszkań nie jest łatwo znaleźć coś odpowiedniego, a często ceny wynajęcia są bardzo wysokie.

Dlatego oferujemy, że osoby, które wezmą udział w naszym projekcie zostaną odciążone ze wszystkich swoich niepewności i strachu nad tym, czy poradzą sobie sami w mieście. Zapewniamy mieszkanie treningowe, przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej biorącej udział w projekcie Wsparcie na Starcie. Bez żadnych opłat przez 6 miesięcy beneficjent odbywa staż zawodowy oraz w czasie wolnym uczęszcza na różnego typu kursy.

Osoby niepełnosprawne często poprzez swoje wady mają zaniżoną samoocenę oraz zaburzone poczucie własnej wartości. Dzięki programowi Wsparcie na Starcie taka osoba oprócz mieszkania i pracy uczęszczać będzie na zajęcia z automotywacji, które pozwoli jej odbudowanie swojej pozycji w społeczeństwie, spojrzenie na świat z dystansem oraz na poznaniu własnej wartości i swoich niezliczonych możliwości w różnych dziedzinach życia.

Również po zakończeniu okresu treningowego nie zostawiamy podopiecznych samych sobie. Przed upłynięciem 6 miesięcy pomagamy znaleźć odpowiednie mieszkanie oraz pracę.

Wierzymy w to, że projekt Wsparcie na Starcie przyniesie bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim ukształtujemy człowieka, który odnajdzie swoją drogę w życiu, podejmie pracę, która będzie go interesować i stanie się tak samo wartościowym pracownikiem jak pracownik pełnosprawny. Również podnosząc samoocenę oraz poczucie własnej wartości jesteśmy pewni, że po „okresie ochronnym” osoby te jak najbardziej poradzą sobie w dalszym, samodzielnym życiu realizując swoje pasje i wspinając się po szczeblach kariery.

Nasz pierwszy cel to zakupić mieszkania oraz w pełni je wyposażyć oraz przystosować dla osób niepełnosprawnych. Będą nam służyć wiele wiele lat i na pewno przyniosą mnóstwo korzyści oraz spełnią marzenia wielu osób.

Pomogli

Ładuję...