Interwencje w szpitalach

Fundacja Rodzić po Ludzku
organizator skarbonki

Fundacja Rodzić po Ludzku

Paulina z okolic Warszawy: W 2018 roku urodziłam syna. Chciałam, aby poród był dla mnie i mojego dziecka pięknym przeżyciem, który będę pamiętać na całe życie. Niestety, z powodu zachowania personelu, poród mojego synka okazał się koszmarem, o którym chcę zapomnieć. Pierwszego upokorzenia doznałam, gdy poprosiłam o ochronę krocza i ograniczenie medykalizacji, wtedy lekarz dyżurny i położna zaczęli się śmiać. Potem było tylko gorzej, w trakcie skurczy lekarz krzyczał: “nie drzyj się, zamknij ryj k*, czego się drzesz”. Na koniec, bez uprzedzenia, przywiązano mi nogi pasami do fotela porodowego i lekarz zaczął szyć mnie bez znieczulenia. Dziecko zostało mi na moment przyłożone do twarzy a następnie zabrane, wykąpane i ubrane bez mojej wiedzy i zgody. Nie zależało mi na kafelkach i wannie do porodu. 

Chciałam być traktowana po ludzku. Aż tyle. 


Fundacja Rodzić po Ludzku interweniuje na porodówkach dla Pauliny i tysięcy innych kobiet, które zostały poniżone, wyśmiane, pozostawione bez wsparcia, którym po prostu stała się krzywda. Bo każda krzywda, to o jedną za dużo.

Z ankiet zebranych przez Fundację w akcji “Głos matek ma moc zmiany” wiemy, że w czasie porodu  54% kobiet doświadczyło nadużyć a 17% przemocy. 

Nasze interwencje są skuteczne. Dzięki nim kobiety rodzą w bardziej  przyjaznych szpitalach.

Na przykład już po dwóch miesiącach od interwencji Fundacji w sierpniu 2019 roku, w szpitalu w Otwocku zaszły wielkie zmiany. Mama z dzieckiem mają nieprzerwany 2-godzinny kontakt skóra do skóry, jest wsparcie laktacyjne, zaś pacjentki mogą wypełniać anonimowe ankiety o zadowoleniu z opieki. Nowe kierownictwo chce starać się o przyznanie certyfikatu “Szpital Przyjazny Dziecku”. 

Program Interwencji Fundacji Rodzić po Ludzku to:

- 2 prawników
- 2 ekspertki ds. opieki okołoporodowej 
- 20 strażniczek “rodzić po ludzku” (lokalne aktywistki z całej Polski)
- 20 spraw interwencyjnych w 2019 roku
- 400 szpitali stale monitorowanych pod kątem przestrzegania Standardu Organizacji Opieki Okołoporodowej

Prosimy Cię o wsparcie naszej zbiórki. Każda wpłata ma dla nas wielkie znaczenie:

- 23 zł to koszt druku i nadania jednego wniosku do szpitala
- 47 zł to koszt godziny pracy eksperta
- 105 zł to koszt wyjazdu jednej osoby na spotkanie ze szpitalem

To od Was zależy, czy nadal będziemy mogli prowadzić ten program.

Dzięki Waszemu wsparciu opłacimy pracę prawników i ekspertów, stały monitoring szpitali, szkolenia i wspieranie strażniczek, wydruk i wysyłkę pism, obsługę administracyjno-finansową programu przez pierwszy kwartał 2020 roku.

Chcemy nadal móc reagować na złe traktowanie kobiet w szpitalach. Realizujemy ten projekt do końca tego roku dzięki grantowi. Od stycznia 2020 roku będziemy mogły go realizować tylko dzięki Wam. 

Razem możemy więcej :)

Zespół Fundacji Rodzić po Ludzku

Wsparli

2 zł

SMS od Pomagacza

100 zł

Anonimowa Pomagaczka

50 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Anonimowy Pomagacz

działajcie tak dalej dla kobiet!
1 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do:
20%
8 053 zł Wsparło 229 osób CEL: 38 700 ZŁ