Muszę zbudować swoje życie od nowa

Jolanta Rękawek
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

rehabilitacja

Jolanta Rękawek
Bielsko-Biała, śląskie
stan po usunięciu guza tylnej jamy czaszki, endoproeza biodra
Rozpoczęcie: 4 Maja 2016
Zakończenie: 4 Sierpnia 2018

Opis zbiórki

Kochający mąż, zdrowy syn, rodzinna atmosfera i wszystko to, co nazywamy stabilizacją. Kilka miesięcy i rzeczywistość zmienia się we wspomnienia. Odszedł mąż, zniknął spokój. Pozostało zdrowie i siły? Nie! Nie zostało nic z dawnego życia Jolanty. Wszystko, co tak bardzo kochała i o co dbała przez lata, stało się nieosiągalnym marzeniem. Pech? Zbieg okoliczności? Raczej totalna katastrofa i brak sił, by się jej przeciwstawić.

Jola odwlekała wizytę u lekarza, choć już od dłuższego czasu działo się coś złego. W nocy nie przychodził sen, tylko strach i smutek. Chodzący kłębek nerwów i żalu. 21 lat wspólnego rodzinnego życia nie zapowiadało samotnej udręki na koniec. W momentach otrzeźwienia pojawiały się myśli, że chyba jednak jest coś nie tak. Zawroty głowy, problemy z równowagą, narastająca niesprawność lewej strony ciała. Kilka miesięcy trwający smutek ustąpił przerażeniu. – Co się ze mną dzieje? Wiadomo, że stan psychiczny odbija się na zdrowiu, ale to było zbyt oczywiste. Zbyt jednoznaczne.

Jolanta Rękawek

Wizyta u neurologa i badanie tomografem, odsłoniły prawdę. Płyn w tylnej jamie czaszki i natychmiastowa decyzja o wszczepieniu zastawki Pudenza z odprowadzeniem do jamy otrzewnej. Operacja, otwarcie czaszki i szpital. Gdy jest już krok od załamania, każda kobieta potrzebuje opieki i tego banalnego – nic się nie martw, wszystko będzie dobrze. Jola została ze wszystkim sama. Ta niezachwiana odpowiedzialność matki każe chronić swoje dziecko przed wszystkim, co złe. Ta ogromna duma skrzywdzonej kobiety, która chce całemu światu pokazać, że da radę sama, że zastąpi dziecku ojca i przetrwa wszystko. Syn czuje, że dzieje się coś złego, dlatego udawać trzeba dwa razy bardziej. Starać się zachować pozory w sytuacji, gdy nie ma się siły na grę.

Odepchnięte zagrożenie i chwila na oddech. Jola po zabiegu wróciła nawet do pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W takiej pracy człowiek ociera się o różne sytuacje, ale nikt nie przymierza się do kryzysu, nie próbuje się przygotować. Zawroty głowy wracają ze zdwojoną siłą. Teraz gdy jest już diagnoza, nie można czekać. Jola szuka pomocy w Katowicach. Znajduje tam jedyną alternatywę. Albo natychmiastowa operacja, albo śmierć. Operacja w 2010 roku obnaża prawdę. Lekarze przymierzają się do torbieli, a finalnie operują guz. Udaje się usunąć go w całości, ale skutki zabiegu okazują się fatalne.

Jolanta Rękawek

Niedowład obu nerwów odwodzących, obwodowy niedowład lewego nerwu twarzowego, zaburzenie mowy i połykania oraz utrata równowagi. Pojawiła się deformacja lewej strony twarzy i ustawienie oczu do postaci zeza. Po trzech tygodniach od operacji nastąpiła komplikacja – pojawił się płynotok z rany pooperacyjnej, operowano ponownie. Jola wie, że lekarze ocalili jej życie, i choć są to jedynie jego strzępy, to warto je sklejać każdego dnia, bo jest dla kogo walczyć. W swojej wojnie wygrała najważniejszą bitwę. Przetrwała to i choć okaleczona, rozpoczęła powrót do życia.

Kilka miesięcy pracy na 100% i kolejny upadek. Walki o sprawność nie wytrzymało tym razem biodro. Okazało się, że staw się rozpadł i potrzebna jest endoproteza. 

Jolanta Rękawek

Złamana psychicznie, oszpecona przez ciężką chorobę, teraz Jola miała przestać chodzić. Coś jeszcze się wydarzy? Kolejna kłoda pod nogi? Teraz miało być już lepiej. W 2014 roku, doczekała się operacji. Znów zaczęła od samego dołu, Uczenie się chodzenia, trzymanie równowagi, wszystko od początku. Z perspektywy czasu Jola wie, że najważniejsze było to by znaleść we wszystkim sens. Jak mówi, najgorszy moment pomogli przetrwać jej rodzice, którzy, choć już w słusznym wieku, nigdy nie pozwolili jej zwątpić, że jest dla kogoś ważna. Dług wdzięczności to zobowiązanie, które spłaca się z przyjemnością, a ona wie, że kiedyś jeszcze spróbuje być dla kogoś oparciem.

W 2015 roku Jola przeszła dwa zabiegi korekcji twarzy paskami powięzi oraz plastykę kąta szpary powiekowej. Lewe oko nie domykało się całkowicie, w związku z tym w styczniu 2016 roku przeprowadzono zabieg wszczepienia płytki do górnej powieki. Dzięki tym zabiegom twarz Joli zmienia się na lepsze. To naprawdę straszne, będąc kobietą, marzyć o tym, by przestać wzbudzać sensację na ulicy, by nie straszyć swoim wyglądem. Jola pamięta czas, kiedy nie miała marzeń. Wtedy było gorzej.

Teraz wróciła chęć walki o siebie, o sprawność, o ty, by nie być ciężarem dla syna. To wszystko jest strasznie trudne, ale wykonalne. – Moja sytuacja materialna jest ciężka, gdyż utrzymuję się z alimentów, pomocy rodziców i znajomych. W powodu braku ciągłości pracy w ostatnich 10 latach nie otrzymuję renty. Ośmielam się prosić, a zarazem chciałabym, aby Wasz gest dodał mi sił, wiary w sens istnienia i nadzieję na przyszłość.

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki