Ramię w Ramię z Maluchami

Zakończenie: 10 Grudnia 2013
Rezultat zbiórki
26 września 2011 roku uruchomić nasz punkt konsultacyjno - instruktażowy.
Do końca 2012 roku Punkt Konsultacyjny przyjął ponad 100 potrzebujących maluchów. Wszyscy rodzice zostali poinstruowani w jaki sposób reagować i jak postępować w określonych przypadkach. Średni czas wizyty to około 45 minut.
Dodatkowo w punkcie konsultacyjnym jest możliwość:
1. wykonania łuski na rękę (dotyczy to trochę starszych dzieci, u których ze względu na gorszą sprawność ręki powstały przykurcze). Do tej pory wykonaliśmy dziesięć takich łusek.
2. naświetleń lampą bioptron
3. ustawienia aparatu do elektrostymulacji TENS
Wszystkie usługi oferujemy bezpłatnie dzieciom z uszkodzonym splotem ramiennym. To również zasługa Państwa pomocy, za co serdecznie dziękujemy.
Opis zbiórki
W większości przypadków uszkodzenie splotu ramiennego u noworodków jest zazwyczaj następstwem urazu mechanicznego, do którego dochodzi w czasie nieprawidłowego porodu. Uszkodzenie to jest związane z dystocją barkową, polegającą na zaklinowaniu się barku płodu w miednicy matki, po urodzeniu głowy noworodka. Uniemożliwia to naturalne zakończenie porodu i wymaga od lekarzy zastosowania większej siły, aby wydobyć noworodka. Stosowane wówczas silne pociąganie lub ruchy główką (zginanie i skręcanie) mogą doprowadzić do przejściowego lub trwałego porażenia splotu ramiennego.
W zależności od typu uszkodzenia splotu ramiennego mogą wystąpić różne rodzaje zaburzeń. W około 60%-75% przypadków są to porażenia górnych nerwów ramienia i jego mięśni, które są odpowiedzialne za obracanie górnej części ramienia. W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z porażeniem mięśni zginaczy i prostowników nadgarstka, palców i kciuka, powodujących upośledzenie przywodzenia i odwodzenia palców oraz mięśni wewnętrznych dłoni (brak chwytu).
Zagrożenie uszkodzenia splotu ramiennego wzrasta u niemowląt ważących od 4000g do 4500g od 8% do 10%, zaś u tych ważących powyżej 4500g odsetek ten może osiągać nawet 30%.
Uszkodzenie splotu ramiennego jest wielką tragedią nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców. W większości przypadków nie są oni informowani jak postępować w takiej sytuacji, ani w jaki sposób opiekować się dzieckiem. Dramatyzmu sytuacji dodaje fakt, że tylko niewielu lekarzy dobrze zna temat, a większość zaleca czekanie, nie kierując nawet na badania, które prawie w każdym przypadku są wskazane.
Do trzeciego miesiąca życia rehabilitacja jest najważniejszym elementem wpływającym na odzyskanie sprawności w ręce w przypadku uszkodzeń splotu ramiennego. W większości przypadków samoistna regeneracja nerwów połączona z fizjoterapią daje bardzo dobre efekty - całkowity lub prawie całkowity powrót funkcji kończyny. Duże znaczenie ma tutaj systematyczna rehabilitacja. Odpowiedni instruktaż do ćwiczenia i masażu ma olbrzymi wpływ na dalszy stan procesu regeneracji uszkodzonych nerwów i decyduje o konieczności ewentualnego zabiegu operacyjnego.
Zorganizowanie przy Fundacji punktu konsultacyjno - instruktażowego znacznie ułatwi dostęp do specjalistycznej opieki, która jest niezbędna w przypadku uszkodzeń splotu ramiennego. Nasi podopieczni zyskają jedyny w skali kraju punkt profesjonalnej pomocy, w którym dostępna będzie pomoc rehabilitanta-konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z zagranicznymi lekarzami.
Dzieci będą szczegółowo ocenione przez doświadczonego specjalistę w rehabilitacji, który udzieli rodzicom instrukcji co do ćwiczeń usprawniających oraz zaleceń w postępowaniu w pierwszych tygodniach życia.
Planujemy wyposażyć salę w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, który pozwoli uzupełnić konsultacje o zabiegi rehabilitacyjne, tak ważne w pierwszych miesiącach życia.
Z naszych doświadczeń wynika, że pierwsze zalecenia są często nie odpowiednie lub w ogóle ich brak, dlatego zakładamy, że stworzenie profesjonalnego punktu konsultacyjnego - instruktażowego, polepszy sytuację w jakiej znajdują się niepełnosprawne dzieci.