Żeby rączka zaczęła działać

Nela Grabowska
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

Zbiórka pieniędzy na 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny dla Neli

Nela Grabowska
Zambrów, podlaskie
Niedowład splotu barkowego lewego - porażenie typu Erba-Duchenne`a
Rozpoczęcie: 9 Grudnia 2013
Zakończenie: 13 Grudnia 2013

Opis zbiórki

Nela w październiku skończyła roczek. Był to niestety bardzo trudny i wymagający czas dla tego uśmiechniętego szkraba. Maleńka Nela przez 9 miesięcy rozwijała się jak na drożdżach w brzuchu swojej mamy. Była zdrowym maluchem oczekującym przyjścia na świat. W końcu nadszedł dzień, gdy Nelka miała pierwszy raz zobaczyć mamę. Niestety narodziny Nelci nie przebiegały książkowo.

Dziewczynka nie dała rady właściwie ustawić się do wyjścia. W wyniku bardzo ciężkiego porodu i komplikacji doznała poważnego urazu lewej rączki, wstępnie rozpoznano porażenie splotu barkowego. Rączka malutkiej była zupełnie bezwładna. Zszokowana mama czekała na dalszą diagnozę. Otrzymała informację, że córeczka ma niedowład splotu barkowego lewego -  porażenie typu Erba-Duchenne`a. Oznacza to mniej więcej tyle, że odruch chwytny został zachowany, jednak ramię zwisa bezwładnie wzdłuż tułowia.

Nela Grabowska

Po wielu konsultacjach i badaniach zlecono intensywną rehabilitację metodą Vojta i NDT Bobath. Tego typu ćwiczenia, uczące dzieci odpowiednich wzorców ruchowych oraz pobudzające do nowych ruchów, będących wcześniej poza zasięgiem dziecka, dają dobre efekty. Niestety  praca nad odbudową mięśni to bardzo ciężki, mozolny i długotrwały wysiłek. Nelcia jest rehabilitowana od 6 miesiąca życia. To zarówno turnusy jak i rehabilitacja ambulatoryjna (2, 3 razy w tygodniu). Widać już pierwsze efekty leczenia, co daje nadzieję na przyszłość.

Patrząc na zdjęcie wydaje się, że Nelka nie różni się od innych dzieci. Jest jednak znacznie opóźniona w rozwoju ruchowym. W tej chwili potrafi sama siedzieć – pod warunkiem, że ktoś ją posadzi.  Daleko jej  do raczkowania, podpierania się, podciągania, wstawania czy chodzenia.  Uszkodzenie rączki  u takiego maleństwa ciągnie za sobą cały szereg konsekwencji. Tak naprawdę całe ciałko Neli cierpi przez ten uraz.

Nelcia poddawana jest wieloprofilowej rehabilitacji. Choć w trakcie ćwiczeń wylewa morze łez a w jej oczkach widać ból i przemęczenie nie poddaje się. Nie można zaprzepaścić pracy tej małej bohaterki. Terminy zajęć refundowanych przez NFZ są na tyle odległe, że postępy jakie robi Nelka cofają się między jednym a drugim spotkaniem. Chcielibyśmy podarować w prezencie tej małej dziewczynce 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny. Kwota jaką trzeba zapłacić jest zbyt duża, by mama sama dała radę. Jeśli jednak każdy z nas wrzuci od siebie grosik grosza uda się ją szybko uzbierać i pomóc małej Neli w walce o zdrowie.

Nela Grabowska

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki