Odbudujmy nadzieję – wsparcie dla ofiar wojny na Ukrainie

Odbudowa i remont zniszczonych domów na Ukrainie
Zakończenie: 31 Grudnia 2023
Opis zbiórki
Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że świat wokół nas bardzo się zmienił. Wojna przestała być czymś odległym i trudnym do wyobrażenia. Stała się koszmarną rzeczywistością, która dzieje się tuż obok. Codziennie docierają do nas obrazy ze zniszczonych miast oraz historie ludzi, którzy ucierpieli.
Wojna zawsze doprowadza do ogromnych zniszczeń. Kiedy wokół latają pociski, człowiek obawia się o życie swoje i swoich najbliższych. Zawsze jednak następuje moment, kiedy kurz opada. Ludzie wracają do domu lub miejsca, w którym kiedyś stał. Są też i tacy, którzy z różnych powodów, nie mogli uciec. Ich serce pęka, kiedy na własne oczy widzą, jak dorobek ich życia obraca się w ruinę.
Od 2016 roku pomagamy ofiarom wojen i terroryzmu w różnych krajach. Zniszczone miasta widzieliśmy na własne oczy. Wielokrotnie docieraliśmy do miejsc, które zostały zrównane z ziemią. Nieustannie staramy się pomagać ludziom, którzy straciły bliskich, dom oraz cały dobytek. Odbudowujemy i remontujemy domy, otwieramy miejsca pracy, wspieramy edukację. Zawsze pytamy ludzi, jakiej pomocy najbardziej potrzebują, a wszelką pomoc uzgadniamy z nimi. Działamy na miejscu, ponieważ według nas jest to najbardziej efektywne. To nasze zasady.
Od 2022 roku zaangażowaliśmy się też w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Kilkukrotnie dostarczaliśmy żywność, środki czystości, generatory wraz z paliwem oraz najpotrzebniejsze rzeczy rodzinom, które ucierpiały w tej brutalnej wojnie. We współpracy z Fundacją Siepomaga, Independent Trader oraz Centrum św. Marcina de Porrès w Fastowie odbudowaliśmy dachy w ponad 170 zniszczonych domach w miejscowościach niedaleko Kijowa, które od marca 2022 były pod okupacją.
W większości były to domy zamieszkiwane przez rodziny wielodzietne oraz osoby starsze i niepełnosprawne, które nie uciekły mimo trwających działań wojennych lub powróciły do swoich domów zaraz po wyzwoleniu ich rodzinnych miejscowości. Przed rozpoczęciem remontu każdy dom odwiedzali wolontariusze Centrum. Rozmawiali z ich właścicielami, a następnie wszystkie informacje weryfikowali u starostów wiosek. W ten sposób mogli wybrać najbardziej potrzebujące rodziny. Oni również zajęli się wszelkimi pracami, od zakupu materiałów poprzez transport i samą naprawę dachów.
Od początku wojny odwiedziliśmy Ukrainę kilkukrotnie. Prośby o wsparcie w odbudowie domu były jedną z tych, powtarzających się najczęściej. Dlatego chcemy pomóc kolejnym rodzinom, remontując zniszczone budynki. Największe potrzeby są obecnie we wschodnich oraz południowych obwodach Ukrainy (głównie obwody: charkowski, chersoński, odeski, mikołajowski). Są to regiony, które zostały wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. Zniszczenia są tam ogromne, a większość mieszkańców wyjechała. Pozostali nieliczni. Naszym celem jest wesprzeć ich w naprawie domów. Budynki uszkodzone są w różnym stopniu. W jednym przypadku potrzebny jest remont dachu, w innym trzeba wstawić nowe okna i drzwi lub naprawić ściany. Koszty też są różne – od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszelkie materiały zakupione będą na miejscu. Pracami zajmą się wolontariusze Centrum św. Marcina, z którymi ściśle współpracujemy oraz sami właściciele budynków.
Prosimy o wsparcie, abyśmy mogli przywrócić nadzieję kolejnym ludziom.