Czy Ola pójdzie do przedszkola...

Aleksandra Tuczyńska
Zbiórka zakończona
Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Przyszłość dla Dzieci
Aleksandra Tuczyńska
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
Rozpoczęcie: 20 Kwietnia 2012
Zakończenie: 13 Grudnia 2012

Rezultat zbiórki

Dzięki zbiórce i zaangażowaniu mamy Oli, dziewczynka będzie mogła być częściej rehabilitowana.

W Olsztynie zostały wprowadzone bezpłatne zajęcia Terapii Tomatisa, która daje tak dużą szansę na rozwój Oli. Co prawda darmowe zajęcia są dla starszych dzieci, jednak po konsultacjach Ola mogła dołączyć do grupy przygotowującej. I tak raz na pół roku przez kilka tygodni Ola uczęszcza na terapię. A w międzyczasie na dodatkowe zajęcia rehabilitacji, która daje widoczne postępy.

Opis zbiórki

A miało być tak pięknie... Ciąża, radość rodziców, narodziny zdrowego dziecka, wybór imienia, a potem długie i szczęśliwe życie na łonie rodzinnym. I choć mała Ola, jak wielu swoich rówieśników, jest z natury pogodna, towarzyska, lubi muzykę, kocha zwierzęta i uwielbia pluskać się w wodzie, nie może w pełni cieszyć się życiem. Spotkało ją to, czego większość rodziców stara się nigdy nie dopuszczać do swojej myśli.

Ola przyszła na świat jako wcześniak 29 maja 2010 roku.  W wyniku niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego zachorowała na encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną. W praktyce objawia się to dużymi problemami ze wzrokiem i koncentracją. Ola, mając prawie 2 latka, nadal nie potrafi chodzić.

W trudnym położeniu znaleźli się także jej rodzice. Tata Oli jest poważnie chory i nie jest w stanie utrzymywać rodziny. Walczy z rakiem mózgu. W najblizszym czasie czeka go bardzo ciężka operacja. Dopiero życie zdecyduje, czy będzie jeszcze w stanie kiedykolwiek wrócić do pracy. Mamie Oli, która na co dzień zajmuje się dziećmi z zespołem Downa i udziela się charytatywnie, trudno jest samej sfinansować kosztowną rehabilitację dziewczynki.

Aby Ola mogła stać się bardziej samodzielna, potrzebuje rehabilitacji, która jest jej niezbędna do życia niemal tak, jak powietrze. Głównie chodzi o ćwiczenia z zakresu ruchu,
usprawniania zmysłów, sfery poznawczej i mowy. Rodzice starają się, jak mogą i u dziewczynki widać drobne postępy, jednak dopiero najbliższe miesiące pokażą, czy Ola będzie mogła dalej normalnie się rozwijać.

Najważniejsze w tym momencie jest pobudzenie ośrodka rozwoju mowy. Są na to duże szanse. Jednak, aby tak się stało – potrzebna jest rehabilitacja za pomocą metody Tomatisa, która przynosi widoczne efekty, ale jest bardzo kosztowna.


Dzięki tej metodzie Ola ma szansę na poprawę jakości uczenia się i koncentracji, rozwój zdolności językowych, komunikacyjnych i społecznych oraz wzrost kreatywności. Terapia metodą Tomatisa polega na pobudzaniu umysłu i stymulowaniu rozwoju mowy dzięki słuchaniu odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego przez urządzenie nazywane „elektronicznym uchem”. Aby terapia była skuteczna, należy ją powtórzyć około 4 razy.

Razem możemy pomóc Oli i jej rodzinie zebrać kwotę 5000 złotych, która będzie w całości przekazana na rehabilitację metodą Tomatisa. Dzięki Waszej pomocy już wkrótce Ola, jako zdrowe dziecko, być może pójdzie do przedszkola.

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki