Oliwkowy wózek

Oliwia Latos
Zbiórka zakończona
Oliwia Latos
Niepołomice, małopolskie
Rozpoczęcie: 8 Grudnia 2011
Zakończenie: 2 Lutego 2012

Rezultat zbiórki

Dzięki Siepomaga.pl zebraliśmy kwotę 2700 złotych, która została przekazana na sfinansowanie nowego wózka inwalidzkiego dla Oliwki.

 
Wcześniejszy wózek dziewczynki rozleciał się ze starości, dlatego konieczny był zakup nowego. Akcja na Siepomaga.pl trwała niespełna 2 miesiące, w ciągu których udało się nam wspólnie zebrać całą potrzebną kwotę.


 
To, że udało się zrealizować ten cel zawdzięczamy przede wszystkim Pomagaczom, którzy podzielili się swoją przysłowiową „złotówką” i doprowadzili do sukcesu akcji, za co Oliwka i jej mama są bardzo wdzięczne.
 
 
Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

 

Jan Paweł II

Opis zbiórki

Oliwka ma 11 lat. Stwierdzono u niej epilepsję lekooporną (około 100 napadów padaczki w ciągu dnia), niepełnosprawność ruchową, oraz znaczne opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka ma również obniżone napięcie mięśniowe. Porusza się samodzielnie, ale tylko na krótkich dystansach. Jej sprawność jest znacznie obniżona.  Ma duże problemy z utrzymaniem równowagi - często się potyka i przewraca. Nie potrafi podskoczyć ani samodzielnie pokonywać wielu przeszkód, ot choćby przejść przez wysoki krawężnik. Ma również trudności z odwzorowaniem ruchu, zaplanowaniem i wykonaniem nowych czynności.
 
Oliwka codziennie samodzielnie pokonuje krótkie dystanse ok. 50-100 m na własnym podwórku. Natomiast każdorazowe wyjście z domu wymaga użycia wózka. W szkole również jest on potrzebny – wyjście na przerwę czy spacer nie są możliwe bez niego. 
 
Oliwka bardzo kocha zwierzęta. Co 2 tygodnie jeździ razem ze swoją mamą do gospodarstwa agroturystycznego. Tam całe dnie spędza na obserwacji i zabawie ze zwierzętami. Do jej ulubieńców należy pies Brutus, który jest żywym przykładem na to, iż kontakt ze zwierzętami sprzyja kreatywności i aktywności dziecka prowokując do ruchu i zabawy. Bieganie, rozmawianie, przywoływanie, głaskanie to tylko kilka ulubionych czynności Oliwki. Brutus jest również bardzo dobrym materiałem do nauki anatomii: pysk, oczy, uszy, nos i zęby - które daje sobie liczyć bez najmniejszego oporu. Kontakt z psem pozwala na kształcenie u Oliwii prawidłowych odruchów i szacunku w stosunku do żywych istot. Co prawda, ta nauka idzie dość opornie, ale idzie.

U Oliwii widoczne są problemy w obrębie tak zwanej małej motoryki (stąd też trudności przy wykonywaniu czynności samoobsługowych oraz z koordynacją ruchowo-wzrokową). W ostatnim czasie u  Oliwii zaczęła się również pogłębiać skolioza kręgosłupa.

Dziewczynka w ogóle nie mówi, komunikuje się wskazując palcem. Dużą przeszkodą jest jej stan psychiczny - częste napady złości uniemożliwiają porozumiewianie się z otoczeniem. Oliwka ma duże problemy z kontrolowaniem emocji, dlatego bez zauważalnej przyczyny potrafi wpaść w gniew.
 

Obecnie dziewczynce bardzo potrzebny jest wózek rehabilitacyjny. Stary nie nadaje się już do jeżdżenia - sam składa się podczas jazdy. Najtańszy nowy wózek kosztuje 4 500 złotych. Z dofinasowania z NFZ mama dziewczynki otrzyma 1 800 złotych. Brakuje jeszcze 2 700 złotych.

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki