Zbiórka archiwalna
Możesz wesprzeć aktualną zbiórkę
Postęp aktualnej zbiórki
205 098 zł (41,31%)
Wesprzyj
Pokaż Ukryj

W rączkach Asi nie ma kości❗️Czy zdążymy z ratunkiem?

Zbiórka zakończona
Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 7 621 osób
466 786 zł (102,85%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0084939 Asia
Zbiórka na cel
Operacja rączek w Paley European Institute

Asia Czajkowska, 3 latka

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

brak kości promieniowych i kciuków w obu rączkach

Rozpoczęcie: 8 Października 2019
Zakończenie: 9 Marca 2020

11 Grudnia 2019, 15:17
Dni mijają, nie mija strach❗️Pomocy!

Dni jest coraz mniej, strachu coraz więcej - zostało nam kilka miesięcy! Czy uda się uzbierać środki na operację?! 

Asia niedługo skończy 2 latka. Rośnie, a problem z raczkami staje się coraz bardziej poważny… Nasza córeczka ma krótkie rączki, nie ma w nich niektórych kości. Jej maleńkie dłonie nie mają też kciuków! Tylko operacja uchroni ją przed kalectwem!

Boimy się, co będzie, gdy Asia będzie duża? Gdy pójdzie do szkoły? Gdy będzie miała pisać, czesać się, ubrać?

Tak bardzo chcielibyśmy, żeby Nowy Rok był tym, w którym rozpocznie się leczenie Asi… Dlatego prosimy – pomóż naszej córeczce. Tak bardzo chcemy, by po prostu miała zdrowe ręce…

Rączki Asi są dużo krótsze niż u innych dzieci. Wygląda to tak, jakby tam, gdzie powinny być łokcie, wyrastały dłonie! Nie ma w nich też kciuków. Ciężko jej przytulić się, trzymać misia… Ma dopiero 1,5 roku, ale co będzie dalej? Jak będzie pisać, czesać się, ubierać, myć? Potrzebna jest operacja. Tylko ona sprawi, że rączki Asi będą bardziej funkcjonalne! Inaczej córeczka może nigdy nie być samodzielna, zawsze skazana na drugiego człowieka i jego pomoc!

Joanna Czajkowska

Nikt nie wiedział, że Asia urodzi się chora – ani ja, ani lekarze. Żadne z badań w trakcie ciąży nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Nie spodziewałam się tego wszystkiego, co wiąże się z byciem rodzicem niepełnosprawnego dziecka. Godzin bolesnej rehabilitacji, chwil zwątpienia, łez, jeżdżenia po całej Polsce w poszukiwaniu lekarzy, szukania ratunku, proszenia o pomoc, zbiórek pieniędzy, by ten ratunek nadszedł.

„Czy jej rączki mogą się jeszcze wyprostować”? To były moje pierwsze słowa, kiedy zobaczyłam Asię. Szok, zaskoczenie… Ale i nadzieja. Łudziłam się, że to tylko chwilowe…

Odpowiedzi nie dostałam od razu. Lekarze zabrali Asię, zbadali ją, później zrobili jej RTG i USG. Byli zaskoczeni tak jak ja. Okazało się, że Asia nie ma kości promieniowych i kciuków. Dłonie Asi są wygięte w stronę twarzy. Wygląda to tak, jakby jej rączka kończyła się na łokciu, a w niego wrośnięta była dłoń. 

Joanna Czajkowska

Na porodówce byłam spokojna, ale potem leżąc, na neonatologii, miałam różne myśli… Potrzebowałam czasu, żeby oswoić się z sytuacją. Nie zamierzałam jednak rozpaczać, wiedziałam jedno – zrobię wszystko, żeby pomóc Asi i sprawić, by żyła jak normalne dziecko.

Przy wypisie dostaliśmy 6 skierowań do różnych poradni. Jako diagnozę postawiono podejrzenie zespołu TAR - rzadką, dziedziczną chorobę krwi i kości. Wiąże się z małopłytkowością, którą stwierdzono u Asi tuż po urodzeniu. Takie dzieci rodzą się właśni bez kości promieniowej i ze skróconą kością łokciową. To bardzo niebezpieczna choroba… Często występują w niej krwotoki wewnątrz organizmu, które mogą nawet zabić dziecko! Bardzo się bałam, ale na szczęście liczba płytek unormowała się i podejrzenia się nie sprawdziły.

Joanna Czajkowska

Rehabilitację rozpoczęliśmy miesiąc później. Trwa do dzisiaj i tak będzie pewnie przez cały czas... Przypadek Asi konsultowaliśmy w Poznaniu, Gdańsku i Hamburgu, ale nikt nie dawał nam szans na powodzenie operacji… Niektórzy nie chcieli w ogóle się jej podjąć! W styczniu 2019 pełni obaw, ale i nadziei, pojechaliśmy na konsultację do Paley European Institute. Doktor Paley to chirurg ortopeda światowej sławy, zajmujący się najtrudniejszymi przypadkami wad rączek i nóżek. Wiedzieliśmy, że jeśli on nie pomoże Asi, nie pomoże nikt…

Dr Paley jako jedyny przywrócił mi wiarę, że Asieńka będzie miała ręce jak każdy z nas. Zrobi operację, która uruchomi łokcie Asi, potem usprawni nadgarstki i ustawi dłonie w bardziej funkcjonalnej pozycji. Kolejny etap będzie polegać na zrobieniu kciuków, bo bez nich Asia nigdy nie będzie mogła nic chwycić. Doktor ma ogromne doświadczenie w tego typu operacjach i wiem, że pomoże Asieńce. To dla niej jedyna szansa. Operacja ma odbyć się już w kwietniu. Kilka miesięcy, a do uzbierania ogromna kwota...

Joanna Czajkowska

Kwota za operację rączek jest ogromna. To jednak jedyna szansa, by Asia miała ręce! Dlatego proszę o Twoją pomoc, bo bez niej Asia nie ma szans na leczenie. Sami nigdy nie uzbieramy takich pieniędzy... Uda się tylko wtedy, jeśli dziesiątki ludzi tacy jak Ty zdecydują się otworzyć swoje dobre serca i pomóc Asi.

________

Licytacje dla Asi #brakkciukówniewyklucza

O Asi w Gazecie Wyborczej:

Joanna Czajkowska

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 7 621 osób
466 786 zł (102,85%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0084939 Asia