Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych "Uśmiech"

Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych "Uśmiech"

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Wałcz, zachodniopomorskie

Kompleksowy program usprawniania w SDN „Uśmiech” obejmuje:

 kinezyterapię (indywidualną i grupową), hydroterapię, magnetoterapię, laseroterapię, elektroterapię, ciepłolecznictwo oraz hipoterapię w Ośrodku Jeździeckim „Kołacz” w Kołatniku.

Podopieczni Stowarzyszenia mogą brać udział w zajęciach rehabilitacyjnych z hipoterapii, które odbywają się w Ośrodku Jeździeckim "Kołacz" w Kołatniku. Głównym celem terapii w miarę możliwości danego schorzenia jest odwzorowanie wzorca ruchowego, wyciszenie i obniżenie pobudliwości ruchowej, zwiększenie motywacji do nawiązywania bliższego kontaktu i poprawa komunikacji ze światem oraz kształtowanie wrażliowści.Poza tym „Uśmiech” prowadzi dla Swoich Podopiecznych bezpłatne konsultacje specjalistyczne: neurologa, ortopedy, specjalisty rehabilitacji ruchowej oraz oraz specjalisty chorób dziecięcych alergologa.

Stowarzyszenie dysponuje bogato wyposażoną salą gimnastyczną, siłownią, gabinetem terapii zajęciowej, logopedycznej oraz hydroterapii. 

W ramach dodatkowych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych Stowarzyszenie organizuje wiele wycieczek, m.in.  z okazji Dnia Dziecka jednodniową wycieczkę autokarową do Poznania „Noc marzeń w ZOO”, do Świnoujścia, do Safari Zoo w Świerkocinie dwudniowa do Trójmiasta i Kołobrzegu. Oprócz tego wiele konkursów i imprez integracyjnych, ognisk i spotkań oraz koncert charytatywny połączony z aukcją w klubie "Ceglana Piwnica".

Od dnia 3 listopada do 15 grudnia 2008 roku w SDN „Uśmiech” został zrealizowany program pt. „Muzyka pokonuje bariery – zajęcia artystyczne i muzyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej”. W programie łącznie wzięło udział około 130 dzieci, w tym: podopieczni „Uśmiechu” i Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci z Przedszkola nr 5.

W ramach projektu prowadzone były specjalistyczne zajęcia rozwijające wiedzę, umiejętności, zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze. Został także zakupiony sprzęt i instrumenty muzyczne: dzwonki chromatyczne, instrumenty perkusyjne, flety proste, gitary, mikrofony, kolumny głośnikowe, wzmacniacz, stojaki, płyty CD oraz śpiewniki. Zajęcia muzyczne na taką skalę, były prawdziwym novum dla dzieci niepełnosprawnych. Sprawiły, iż dzieci stały się bardziej otwarte, radosne i chętniej włączały się do wspólnych przedsięwzięć, oczywiście każde dziecko na miarę swoich możliwości chorobowych.

Podopiecznymi SDN „Uśmiech” jest około 100 osób w przedziale wiekowym od niemowlęcego do 33 lat z różnorodnymi schorzeniami: choroby neurologiczne, zespoły neurologiczne oraz niepełnosprawność intelektualna.
Działalność „Uśmiechu” finansowana jest w 90% przez PFRON, pozostałe 10% Stowarzyszenie pozyskuje z 1% podatku, nawiązek sądowych, poprzez realizację różnorodnych projektów oraz od sponsorów.