Pomoc dla Ośrodka DOM dla kobiet i dzieci - ofiar przemocy

Wiele setek, tysięcy samotnych kobiet i matek z dziećmi oraz starszych osób ucieka przed przemocą domową. Agresywne zachowania, bicie, znęcanie się psychiczne, wyzwiska, poniżanie, upokarzanie i wykorzystywanie seksualne oraz wykorzystywanie ekonomiczne - to tylko część doświadczeń, z jakimi spotykamy się w naszym Ośrodku, służąc pomocą wszystkim potrzebującym. Często po wielu latach codziennego życia w przemocy niektóre z tych kobiet decydują się odejść, uciec, oddalić, ale też nie wiedzą gdzie szukać pomocy i na jaka pomoc mogą liczyć. Od 18 lat pomagamy zarówno kobietom i dzieciom oraz niekiedy także mężczyznom w uporaniu się z dramatycznymi sytuacjami, które są nie do zniesienie, a nawet zagrażają ich życiu i zdrowiu. Pomagamy w uzyskaniu bezpiecznego schronienia (dysponujemy 15 miejscami hostelowymi) i w zapewnieniu szybkiej specjalistycznej pomocy interwencyjnej, prawnej, psychologicznej, medycznej. Prowadzimy  pomoc socjalną, udostępniamy odzież,  obuwie, środki czystościowo-higieniczne i artykuły szkolne, gospodarczo-domowe, narzędzia terapeutyczne, leki. Działamy tak, aby osoby te mogły ostatecznie stanąć na własne nogi, znaleźć pracę, bezpieczne miejsca do dalszego życia bez przemocy. Niestety w br. 2018 nie otrzymaliśmy dostatecznych środków z dotacji  m.st. Warszawy na działalność hostelu i grozi nam zamknięcie placówki od lipca 2018r.. Nie chcąc tego robić podjęliśmy się w pierwszych miesiącach br. pracy nieodpłatnej. Nasi pracownicy socjalni, opiekunowie pedagogiczni, psychologowie i terapeuci pracowali i pracują z podopiecznymi w ramach prac wolonatryjnych (nieodpłatnych). Potrzebujemy środków na najwazniejsze potrzeby naszych podopiecznych:

1. zapewnienie kobietom i dzieciom stałej opieki nocnej, weekendowej, tzw. naszych opiekunów pedagogicznych, którzy pełnią dyzury interwencyjne i towarzyszą tym osobom, wymagajacym natychmiastowej pomocy w przezywciężaniu kryzysu, poradzeniu sobie z traumatycznymi sytuacjami opuszczania własnych domów po bezpośrednim zagrożeniu;

2. wsparcia i dostępności w zakresie pomocy specjalistycznej  (psychologa, lekarza psychiatry, pediatry; prawnika, pracownika socjalnego);

3. opłaty eksploatacyjne za całodobowe użytkowanie lokalu (260 m);

4.  adaptacji pomieszczenia na 3 łazienkę (prysznic+ małe WC), zgodnie ze standardami - 1 łazienka na 5 osób (całościowy koszt operacji ok. 10tys.); obecnie posiadamy 2 łazienki;

5. instalacji monitoringu Ośrodka ("okamerowanie placówki");

6. systematyczne, zakupy dla najbiedniejszych podopiecznych środków spożywczych (w tym m.in. dla dzieci produktów antyalergicznych, produktów do przygotowywania co najmniej jednego ciepłego posiłku dziennie), środków czystościowo - higienicznych (w tym pieluch), chemii gospodarczej;

7. w okresie szkolnym  - zakupy pomocy szkolnych  i ubrań dla dzieci;

8. pokrycie kosztów rozliczeń księgowych;

9. zakup i wymiana szaf w pokojach mieszkalnych podopiecznych;

10. zakupu i wymiany pościeli, ręczników, materacy;

11. bieżące prace naprawczo-konserwacyjne w naszym Domu;

12. doposażenie do pokoi mieszkalnych pań (m.in. likwidacja łóżek piętrowych na rzecz normalnych łóżek/wersalek);

13. wsparcie podopiecznych w organizacji wyjść do obiektów kultury  - mielismy to w swoim budżecie w ubiegłych latach.

Ważne dla dzieci, żeby mogły, jak ich rówieśnicy korzystać z tego co ich koledzy; żeby nie czuły się gorsze !

14. pomoc kobietom przy zakupie leków.

Zwracamy się więc do wszystkich z Państwa, którzy chcieliby i mogą nam pomóc w przekazaniu środków i donacji na dalszą działalność Osrodka DOM.

Dotychczas skorzystało z naszej pomocy kilka tysięcy kobiet i dzieci, które prowadzą już normalne życia bez lęku o każdy nowy dzień.

Na roczną podstawową działaność potrzebujemy co najmniej 300-350 tys. złotych. W tym roku na działalność hostelową otrzymalismy z Dzielnicy Praga Południe 70 tys. złotych, a na działalność specjalistów z Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy jedynie 100tys. zł. (stan na 17.05.2018r.)

Na dzień dzisiejszy do końca roku brakuje nam co najmniej 180 tys, złotych. Przewidujemy, że z naszej pomocy skorzysta do końca roku ok. 150 kobiet i dzieci. W Ośrodku będą mogły schronić się na okres ok. 3 miesięcy, a nawet dłużej do czasu ustabilizowania swojej sytuacji.

Naprawdę warto im pomóc! Nie odbierajmy dzieciom ich dzieciństwa a ich opiekunom nadziei na bezpieczne, normalne życie! Kazda forma pomocy jest nam bardzo potrzebna. Dziękujemy za wszelkie wsparcie z Państwa strony!

Doniesienia medialne o naszej trudnej sytuacji:

 http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2018-01-23/war szawa-ofiary-przemocy-domowej-traca-swoj-osrodek/

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/osrode k-dom-potrzebuje-pomocy,833420.html

http://www.rdc.pl/podcast/jest-sprawa-osrodek-dla- ofiar-przemocy-bez-pieniedzy-z-ratusza/

Wsparli

10 zł

Anonimowy Pomagacz

100 zł

Małgorzata Staszkiewicz

100 zł

Anonimowy Pomagacz

60 zł

Marlena Lalak-Skałecka

powodzenia!!
5 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

Nie poddawajcie się. Musi się udać. Niektórzy mają tylko Was

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do fundacji:
Wsparły 253 osoby
26 852 zł (14%)