Te dzieci zostały niezwykle dotknięte przez los... Dlatego potrzebują niezwykłej wanny!

Zbiórka zakończona
Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 69 osób
2 667 zł (4,99%)
Zbiórka na cel
Zakup specjalistycznej wanny i podnośnika

Zameczek - Dom Pełen Miłości Dla Dzieci

Rudołtowice, śląskie

.

Rozpoczęcie: 6 Marca 2019
Zakończenie: 6 Sierpnia 2019

Wyobraź sobie miejsce, gdzie mieszkają dzieci, których nikt nie chce. Opuszczone przez rodziców już w szpitalu, skrzywdzone i odebrane z patologicznych rodzin, takie, o które nikt nigdy nie zapyta… Podopieczni, którzy mieszkają w „Zameczku", jak każdy zasługują na normalne warunki do życia. Specjalistyczna wanna i podnośnik to cel, na który musimy zebrać pieniądze jak najszybciej!

„Zameczek” to Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży. Zostało założone w 1992 roku, na początku jedynie dla dzieci niewidzących i niedowidzących. Z biegiem czasu okazało się, że potrzebujących jest dużo więcej. Rok później w „Zameczku” mieszkało już 8 podopiecznych. Dzieci z roku na rok przybywało. Na dzień dzisiejszy dzieci i młodzieży, dla których „Zameczek” jest domem jest 28. Są to osoby pozbawione zmysłu wzroku, słuchu, obarczone ciężkimi wadami genetycznymi oraz rozwojowymi. Doświadczone przez los, który nie oszczędził im bólu i cierpienia, potrzebują szczególnego ciepła, miłości i bezpieczeństwa.

Zameczek - Dom Pełen Miłości Dla Dzieci

W „Zameczku” mieszka Amelka. Nie wie, czym jest prawdziwy dom ani miłość mamy i taty. Dziewczynka przyszła na świat w wielodzietnej rodzinie. Może i zostałaby zabrana do domu, gdyby nie była niepełnosprawna… Matka po porodzie wyszła ze szpitala i już po Amelkę nie wróciła. Dziewczynka trafiła do naszego ośrodka i będzie tu mieszkać do ukończenia pełnoletności. Jeszcze tragiczniejsza jest historia Bartusia. Był zdrowym i normalnym dzieckiem, dopóki nie został pobity - we własnym domu… Z wesołego i ruchliwego chłopca, Bartuś stał się roślinką - nie widzi, nie słyszy, nie chodzi… Został skrzywdzony przez najbliższych i pozostawiony na pastwę losu… Wszyscy pracownicy „Zameczka” są dla nich jedynymi najbliższymi osobami…

Zameczek - Dom Pełen Miłości Dla Dzieci

Na 28 mieszkańców naszego ośrodka jedynie 4 dzieci porusza się samodzielnie. Pozostałych podopiecznych codziennie ubieramy, karmimy, przebieramy, kąpiemy… I właśnie czynności związane z higieną są dla nas najbardziej obciążające. Większość z dzieci cierpi na deformacje ciała, układu kostnego, spastyczność mięśni. Bezpieczeństwo naszych podopiecznych w czasie kąpieli jest najważniejsze. Nigdy nie doszło do żadnego wypadku, jednak kosztuje nas to wiele zdrowia. Podnoszenie z wózka, delikatne wkładanie do wanny, wyjęcie, ubranie… Przy zwykłej wannie, która jest przystosowana dla zdrowych osób, to strasznie wyczerpuje nasze siły i obciąża kręgosłupy. Niezbędny jest zakup ruchomej wanny z podnośnikiem. Nie mamy możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu takiego sprzętu. Nasze możliwości zostały wyczerpane na remont łazienki, który wyniósł więcej niż się spodziewaliśmy. Na wymianę wanny po prostu zabrakło nam pieniędzy.

Robimy wszystko, aby nasi podopieczni czuli się, jak w domu. Przytulamy, głaszczemy, śpiewamy…. Jednak, jak wszystkie dzieci, mimo chorób i niepełnosprawności, rosną. My, opiekunowie nie młodniejemy, a nasze kręgosłupy nie robią się sprawniejsze - wręcz przeciwnie. Zakup wanny dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych ułatwi naszą codzienność.

Nie pozostawiaj w potrzebie dzieci, które zostały już raz porzucone…

Pracownicy „Zameczka”

*imiona dzieci zostały zmienione

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 69 osób
2 667 zł (4,99%)