Pandemia Samotności: Zakupy wycieraczkowe dla samotnych seniorów

Michal Zebala
organizator skarbonki

Ostatnie tygodnie przyniosły Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich nowe wyzwania. Nasi podopieczni to w większości osoby po 80 roku życia. Są więc w tzw. grupie wysokiego ryzyka i najbardziej potrzebują pomocy w czasie epidemii. Jak pomagamy im w tym szczególnym czasie?

Oto kilka przykładów:

Pomagamy w zakupach. Dzięki jednej z zasad doboru podopiecznych i wolontariuszy w naszym Programie TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ wielu wolontariuszy mieszka w okolicy swoich podopiecznych. Dzięki temu taka pomoc do seniora trafia sprawniej i nie narażamy wolontariuszy na "wyprawy po mieście'.  "Wycieraczkowe zakupy", jak nazwała je Dagmara - jedna z naszych wolontariuszek - mają być bezpieczne dla obu stron.

Pamiętamy też o potrzebie pomocy w wykupieniu recept czy realizacji bieżących opłat.

Organizujemy posiłki. W tym niezwykle trudnym czasie we współpracy z firmami cateringowymi dostarczamy posiłki prosto pod drzwi naszych seniorów. Poza smacznym jedzeniem nasi podopieczni dostają dużo więcej: poczucie bezpieczeństwa

"Otwieram co rano drzwi i widzę na wycieraczce pięknie zapakowaną paczkę z posiłkami na cały dzień. I tak przez cały tydzień. Dziś pomoc i wdzięczność to najdroższa waluta świata." – mówi jedna z naszych podopiecznych, pani Maria.

Zespół nastroje przygotował teledysk wspierający zbiórkę: 

Jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym z naszymi podopiecznymi. Dzięki temu wiemy jakie są bieżące potrzeby naszych podopiecznych i możemy na nie sprawnie reagować.

Niezmiennie niesiemy kwiaty przed chlebem. Nasi wolontariusze pamiętają o tym, że równie ważne, co zapasy w lodówce są relacje. A te, zbudowane w ramach odwiedzin realizowanych do tej pory w Programie OBECNOŚĆ procentują teraz po stokroć. Wolontariusze dzwonią systematycznie do podopiecznych, choćby po to, żeby zapytać jak się czują i jak minął dzień.

"Dziękuję kochana, ty mnie przy życiu trzymasz, cieszę się, że chociaż twój głos słyszę, to już mnie na duchu podnosi" - mówi p. Irena, podopieczna Stowarzyszenia do wolontariuszki Dagmary.

Michal Zebala

Tworząc przed laty Program dla osamotnionych seniorów pn. TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ robiliśmy to w głębokim przekonaniu, iż należy wesprzeć tę niedostrzeganą grupę w naszym społeczeństwie. Zbudowaliśmy dobrze zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU. Dzięki nim zrodziły się niezwykłe - oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariuszy z samotnymi seniorami.

Dziś, w tej szczególnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nasz Program daje każdego dnia bezpieczeństwo setkom seniorów.

Michal Zebala

Wsparli

10 zł

Wpłata anonimowa

100 zł

Fanka z Wroclawia

20 zł

Wpłata anonimowa

20 zł

Wpłata anonimowa

100 zł

Wpłata anonimowa

20 zł

Wpłata anonimowa

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do
13%
1 330 zł Wsparło 30 osób CEL: 10 000 ZŁ