typ Organizacja charytatywna
lokalizacja Tuchola, kujawsko-pomorskie
Spółdzielnia Socjalna „PROGRES” została założona we wrześniu 2012 roku. W 2020r. zdecydowaliśmy się wziąć kredyt na budowę obecnej siedziby Spółdzielni przy ul. Wałowej 9 w Tucholi. W ramach tego finansowania udało nam się wykończyć i wyposażyć parter budynku, gdzie świadczymy obecnie nasze usługi: psychologiczne, psychoterapeutyczne, logopedyczne, fizjoterapeutyczne, integrację sensoryczną, biofeedback oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze dla dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania.
Nasza organizacja od wielu lat prowadzi działalność nieodpłatną pożytku publicznego. Działania zostały zawarte w § 5 statutu, w którym czytamy, że:
Celem Spółdzielni jest przywrócenie (reintegracja) na rynek pracy, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, osób o niskiej zatrudnialności oraz umożliwienie osobom bezrobotnym aktywizacji zawodowej.
Celem Spółdzielni jest również, realizacja doniosłych społecznie celów, takich jak tworzenie więzi międzyludzkich oraz reintegracji społecznej i zawodowej osób zatrudnionych w Spółdzielni.
Celem Spółdzielni jest także prowadzenie działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz osób zatrudnionych w Spółdzielni oraz ich środowiska lokalnego, a także działalności społecznie użytecznej w sferze działań publicznych zawartych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
Spółdzielnia zatrudnia 10 osób. Część z nich to osoby niepełnosprawne lub długotrwale bezrobotne. Dzięki pracy w Spółdzielni mają szansę powrotu do aktywności społecznej i zawodowej.
Obecnie widzimy ogromną potrzebę wsparcia młodzieży na naszym terenie. Chcielibyśmy otworzyć miejsce przyjazne dla rozwoju społeczno-emocjonalnego młodzieży. Poniżej prezentujemy nasze cele, zasoby i potrzeby.
Nasze cele:
poprawa dobrostanu psychicznego młodzieży
wsparcie młodzieży i ich rodzin w kryzysie
ułatwienie dostępu do specjalistów i diagnoz psychologicznych
praca nad kompetencjami społecznymi i komunikacją młodego człowieka
warsztaty wspierające rozwój osobisty, adekwatną samoocenę i akceptację siebie
aktywizacja ruchowa ludzi młodych i redukcja napięcia mięśniowego poprzez ruch
profilaktyka uzależnień
prowadzenie treningów relaksacji i uważności
zachęcenie do spędzania czasu bez urządzeń cyfrowych poprzez klub planszówek
spotkania tematyczne ze specjalistami
warsztaty wyrażania siebie poprzez sztukę
warsztaty dla rodziców podnoszące ich kompetencje rodzicielskie w zakresie rozumienia i zaspakajania potrzeb nastolatków
Nasze zasoby:
- nasz personel: psycholodzy (w tym psycholog z Ukrainy), psychoterapeuci, pedagodzy, terapeuci, logopeda, doradca zawodowy, osoby, z którymi współpracujemy: coach, psychodietetyk, dermatolog, psychiatra.
- lokal częściowo wykończony, gry planszowe dla młodzieży, testy psychologiczne do diagnoz, ponad 12-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
Nasze potrzeby:
środki na wykończenie: klatki schodowej, gabinetów/sali terapeutycznych dla specjalistów, sali do relaksacji, aneksu kuchennego, sali do zajęć grupowych środki na wyposażenie pomieszczeń w meble, niezbędny sprzęt do zajęć sprzęt sportowy do aktywizacji ruchowej: między innymi stół do tenisa stołowego, rowery, mini siłownia zewnętrzna, drobny sprzęt do ćwiczeń ruchowych
Załączony film (https://drive.google.com/file/ d/1wkcFvr9g1bXNQLof_fNoEG-x9TZkqbmJ/view) prezentuje aktualny stan naszego budynku, zaadoptowany parter oraz widok stanu dokonanych prac na piętrze. Niestety, do końca 2028 r. nie możemy wziąć dodatkowej pożyczki z uwagi na wysokość rat kredytu, przeznaczonego na budowę budynku i adaptację parteru. Bardzo zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu miejsca, gdzie, każdego dnia będziemy mogli wspierać młodzież potrzebującą pomocy.
W ŻYCZLIWEJ DŁONI młodzież znajdzie darmowe zajęcia w wymiarze dostosowanym do potrzeb zgłaszających się osób, jednak nie mniej niż 40 godzin terapeutycznych w miesiącu. Osoby oraz firmy, które wspomogą utworzenie ŻYCZLIWEJ DŁONI, mogą liczyć na: graficzne podziękowania zamieszczone na stronie www.ssprogres.pl oraz w budynku Spółdzielni.