Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu
1 Stały Pomagacz
Damian Szumniak
X zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż skarbonkę

typ Szpital

lokalizacja Poznań, wielkopolskie

Za datę rozpoczęcia działalności Szpitala uważa się rok 1911. Właścicielkami i jego wieloletnimi użytkowniczkami były niemieckie siostry z ewangelickiego zakonu Diakonisek. Od początku działało tu sześć oddziałów: wewnętrzny, okulistyczny, chirurgiczny, ginekologiczny, laryngologiczny i dziecięcy. W roku 1947 władzę nad Szpitalem przejął Uniwersytet Poznański a trzy lata później Akademia Medyczna.
 
Z chwilą przejęcia stał się on jednostką dydaktyczną i naukową. Powstawały kolejne oddziały kliniczne np. Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Otolaryngologii, Chirurgii, Dermatologii, systematycznie uruchamiano przykliniczne poradnie i pracownie, w których wykonywano coraz więcej specjalistycznych badań. Klinika Neurochirurgii wprowadzała pionierskie techniki mikrochirurgiczne w leczeniu wad naczyniowych mózgu i urazów kręgosłupa, co przyczyniło się do uzyskania wysokiej renomy na rynku medycznym. Zakład Chirurgii Stomatologicznej wyłonił Klinikę Chirurgii Szczękowej, a następnie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, która poszerzyła zakres  szpitala o onkologiczną działalność chirurgiczną i ortognatyczną. Przy Klinice Otolaryngologii powstała Pracownia Foniatryczna, z której w kolejnych latach wyodrębniono samodzielną Klinikę Audiologii i Foniatrii. Również Zakład Anestezjologii stał się pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie jednostek o takim profilu. Pionierskim ośrodkiem akademickim w kraju, zajmującym się leczeniem rodzimych i importowanych z zarażeń pasożytniczych była Klinika Chorób Pasożytniczych.
 
Otwierano kolejno Kliniki: Gastroenterologii i Żywienia Człowieka, Nefrologii, Kardiologii czy Endokrynologii, w której wprowadzono do diagnostyki najnowocześniejsze wówczas metody oznaczania stężenia hormonów. W roku 1958 w Klinice Chorób Wewnętrznych przeprowadzono pierwszą w Polsce hemodializę, wydarzenie to jest uważane do dziś za wielki sukces.
 
Bardzo ważne dla szpitala było również wykonanie w 1985 roku pierwszej w Wielkopolsce operacji przeszczepienia nerki. Transplantacji dokonał zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii i Gastroenterologii z Kliniki Nefrologicznej. Po tym przełomowym zabiegu pracownicy Kliniki Chirurgii wprowadzili do praktyki klinicznej przezskórną cienkoigłową biopsję oraz przezskórny drenaż ropni i torbieli nerki. Warto wspomnieć, że w 1994 roku w Klinice Otolaryngologii po raz pierwszy przeprowadzono operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.
 
W 2013 roku do Szpitala został przyłączony dawny 111 Szpital Wojskowy przy ul. Grunwaldzkiej. Umożliwiło to rozwój nowych zakresów działalności, takich jak transplantologia, okulistyka, onkologia kliniczna czy leczenie chorób niewydolności przewodu pokarmowego.
 
W ostatnim czasie szczególną rolę w rozwoju Szpitala odegrało leczenie wewnątrznaczyniowe. Pozwoliło m.in. na wdrożenie programu leczenia udarów mózgu przy pomocy trombektomii mechanicznej.

Wpłaty

Ładuję...

1 Stały Pomagacz
Damian Szumniak
X zł miesięcznie