Strażak stracił nogi podczas akcji

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 866 osób
67 725 zł (100%)

Sławomir Wilczyński

Kąty Wrocławskie, dolnośląskie

Rozpoczęcie: 22 Kwietnia 2011
Zakończenie: 5 Sierpnia 2011

Dziś, 5 sierpnia 20111 otrzymaliśmy bardzo dobre nowiny. Dzięki zaangażowaniu i pomocy bardzo wielu osób udało się zebrać całą potrzebną kwotę.

W dużej mierze dzięki nagłośnieniu historii Sławka przez TVP, udało się dość szybko zebrać bardzo dużą kwotę pieniędzy. Dzięki środkom zebranym na Siepomaga.pl i tym zgromadzonym już na koncie Fundacji możliwy stał się zakup pierwszych protez, których koszt wyniósł 100 000 złotych. Dlatego też zamykamy cel na strażaka na Siepomaga.pl, jednak to nie koniec batalii Sławka o to, by mógł samodzielnie chodzić.
 
Jeszcze w szpitalu Sławek rozpoczął rehabilitację. Zanim będzie mógł wszędzie pójść o własnych siłach, musi nauczyć się chodzić na swoich „nowych nogach”. Chciałby jak najwięcej trenować, ale też nie wydawać olbrzymich kwot na dojazdy do Wrocławia, dlatego rehabilitant przyjeżdża do domu strażaka, oddalonego ponad dwadzieścia kilometrów od stolicy Dolnego Śląska.
 
Część środków pójdzie na wyposażenie domu w potrzebne sprzęty, tak by nasz strażak mógł jak najszybciej wrócić do normalnego, sprawnego życia. Przyzwyczajenie się do używania protez wymaga czasu. Ból i dyskomfort czasami trwają bardzo długo, ale im dłużej i częściej chodzi się w protezie, tym szybciej organizm przystosowuje się do nowego sposobu poruszania.
 
Konieczny będzie również specjalny trening w celu wyrobienia prawidłowych nawyków poruszania się w protezach. Po amputacji powyżej kolana niemożliwe jest np. chodzenie po schodach na przemian lewą i prawą nogą, można jedynie dostawiać jedną nogę do drugiej.
 
Poza protezami Sławek otrzyma wózek. Aby ograniczyć wydatki, obecnie korzysta z wózka wypożyczonego z NFZ. Jednak jest on nieprzystosowany do poruszania się na zewnątrz i każde wzniesienie czy krawężnik jest przeszkodą nie do pokonania. Mieszkanie też trzeba przystosować do poruszania się na wózku, m.in. poprzez poszerzenie futryn we wszystkich pomieszczeniach, zainstalowanie w łazience specjalnych uchwytów przy wannie, które umożliwią bezpieczną kąpiel oraz specjalnego krzesełka, by mógł swobodnie siadać podczas kąpieli.
 
Do tego dochodzą koszty ciągłej rehabilitacji. Protezy zużywają się średnio po 3-5 latach, więc po tym czasie trzeba będzie kupić nowe.

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 866 osób
67 725 zł (100%)