Podaruj mi język

Bartosz Szwedo
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

Turnus usprawniająco-rekreacyjny dla dzieci ze spektrum autyzmu

Bartosz Szwedo
Łódź, łódzkie
Autyzm
Rozpoczęcie: 5 Stycznia 2016
Zakończenie: 17 Lutego 2016

Rezultat zbiórki

Udalo się! Wasza pomoc ma ogromną moc - pisze mama chłopca. Za okazaną do tej pory - ogromnie dziękuję w imieniu swoim i synka.

Czekamy na zdjęcia z turnusu!

Opis zbiórki

Bartek ma cztery lata. Na pierwszy rzut oka nie różni się od innych dzieci, w tym od brata, trzyletniego Piotrusia. Podobnie jak on biega, dokazuje, robi babki z piasku, zjeżdża na zjezdżalni… Dopóki nie podejmie się próby nawiązania z nim kontaktu. Bartek ma autyzm.


Chłopiec urodził się o czasie, drogą cesarskiego cięcia. Do pierwszego roku życia rozwijał się prawidłowo. Potem jego mamę zaczęły niepokoić pewne braki w jego rozwoju. Bartek nie raczkował. Nie mógł ustać na nogach. Nie machał rączką. Pediatra jednak nie zauważył nic niepokojącego, dopiero na rocznym szczepieniu Bartek dostał skierowanie do poradni zaburzeń wieku rozwojowego. Konsultacje neurologiczne, logopedyczne, psychologiczne… Bartek miał obniżone napięcie mięśniowe, zaczęto go rehabilitować. Zaczął chodzić mając 22 miesiące. Mimo zajęć logopedycznych wciąż nie mówił.


Bartosz Szwedo


Mama Bartka walczyła o diagnozę syna. “Wymyśla Pani dziecku choroby”, “za dużo się Pani naczytała”, “syn będzie się już sam rehabilitował, skoro zaczął chodzić”, powtarzano jej, to jednak nie mogło uciszyć wewnętrznego krzyku, że coś jest nie tak… Bartek miał 2,5 roku, kiedy lekarze potwierdzili jej obawy. Po badaniu słuchu w Kajetanach (ze względu na brak reakcji na swoje imię) okazało się, że to może być autyzm. I wszystkie klocki tej układanki zaczęły pasować. Zachowanie Bartusia odbiegało od innych dzieci - nie integrował się z rówieśnikami, nie nawiązywał z nimi kontaktów, miał obsesję na temat kręcenia wszystkiego: pralki, wiatraczków, kół auta itp. Ale według lekarzy wszystko było w porządku. Miał z tego wyrosnąć... Nie wyrósł.


Niedowierzanie, rozpacz, szok, wyrzuty sumienia: przecież mama dbała o siebie w ciąży, zdrowa dieta, aktywny tryb życia (spacery, wycieczki), suplementy z witaminami, systematyczne wizyty u lekarza.  A tu nagle grom z jasnego nieba… Dla dziecka z autyzmem otoczenie jest niezrozumiałe, ponieważ nie rozumie znaczenia i celu mowy jako narzędzia służącgo do komunikacji. To dlatego Bartek nie interesował się zabawami z rówieśnikami, bawił się “obok”, pochłonięty własnymi zajęciami takimi jak np. kręcenie kołami aut. Otaczają go ludzie, z którymi nie potrafi się porozumieć, dzieją się rzeczy, których nie umie przewidzieć, otacza go nadmiar dźwięków, obrazów, zapachów…


Bartosz Szwedo


Po wizytach w szpitalach, różnorodnych badaniach, konsultacjach mama zaczęła poddawać synka rehabilitacji logopedycznej, integracji sensorycznej, terapii metodą krakowską w domu. Bartek jest również na diecie bezmlecznej, bezcukrowej i bezglutenowej. Mama chłopca zrezygnowała z zatrudnienia, żeby w całości poświęcić się terapii chłopca. Bartuś robi bardzo duże postępy. Poprawił się kontakt wzrokowy, gdy zaczął mówić pierwsze wyrazy i zdania – „mama kupi sok”, „tata jedzie autem” - brzmiały one w uszach jego mamy jak najpiękniejsza muzyka. Stał się bardziej samodzielny. Chłopiec jest bardzo inteligentny i spostrzegawczy, szybko się uczy i ma bardzo duże możliwości. Robi duże postępy w mowie, rehabilitacja logopedyczna w ośrodku, przedszkolu i w domu przynosi efekty.


Mama cieszy się z każdego kroku Bartka do przodu. Sama dieta chłopca jest jednak bardzo kosztowna, nie wspominając już o jego terapii. Środki zbierane są na turnus usprawniająco-rekreacyjny dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który ma połączyć ciekawość poznania świata z rehabilitacją chłopca. Mama Bartusia jest pewna, że wola walki w połączeniu z ćwiczeniami sprawi, że Bartuś zdobędzie większą samodzielność, polepszy umiejętność mowy i przyniesie to efekt w postaci lepszej komunikacji jej synka z otoczeniem.

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki