By depresja w ciąży i po porodzie przestała być tabu - pomoc psychologiczna dla kobiet

Pomoc psychologiczna dla kobiet w ciąży i po porodzie
Zakończenie: 31 Maja 2023
Opis zbiórki
„Weź się w garść”, „nie nadajesz się na matkę” - to zdania, które często słyszą kobiety dotknięte depresją poporodową... To choroba często nieakceptowana przez najbliższe otoczenie, a zachorowań wciąż przybywa... Nasiliła to najpierw pandemia, a obecnie również stres związany z wojną na Ukrainie.
Przed pandemią WHO informowała, że z tą chorobą mierzy się od 10 do 30% kobiet po urodzeniu dziecka. Najnowsze badania kanadyjskie mówią już o ponad 40% kobiet.
Fundacja Twarze Depresji realizuje unikatowy w skali kraju program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla kobiet w ciąży i po porodzie. Od stycznia tego roku program jest możliwy tylko dzięki wsparciu prywatnych darczyńców.
Celem zbiórki jest udzielenie 500 zdalnych konsultacji dla kobiet cierpiących na depresję, które są w ciąży lub do roku po urodzeniu dziecka. Mamy nadzieję, że dzięki Państwa wsparciu uda nam się uratować ten niezwykle ważny społecznie program, którego ambasadorką jest Anna Wyszkoni. Piosenkarka również doświadczyła depresji poporodowej.
Celem programu jest:
- zachęcenie kobiet ciężarnych i po porodzie do leczenia depresji, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy psychologicznej,
- wzrost dostępności pomocy psychologicznej poprzez ofertę konsultacji online w formie wideorozmowy,
- zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez wykorzystanie nowych technologii i umożliwienie rozmowy ze specjalistą osobom ze wszystkich zakątków Polski,
- zwiększenie świadomości konieczności leczenia depresji w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka poprzez działania informacyjne.
Ogromny stres związany z pandemią koronawirusa nie pozostaje obojętny dla kobiet ciężarnych i mam po porodzie. Z danych zaprezentowanych w czasopiśmie naukowym „Lancet” wynika, że o jedną trzecią wzrosła liczba poronień i zgonów młodych matek. Niepokoi aż sześciokrotny wzrost przypadków ciąży pozamacicznej.
Specjaliści alarmują też, że coraz więcej kobiet cierpi na depresję poporodową, a wsparcie dla nich i dostęp do psychoterapii, która powinna być pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia, wciąż jest niewystarczająca.
Czas oczekiwania na psychoterapię, w zależności od regionu Polski, sięga kilku miesięcy. W wielu miejscach w Polsce kobiety w ogóle nie mają dostępu do profesjonalnej pomocy.
W naszej fundacji, obecnie możemy pozwolić sobie jedynie na 1-2 konsultacje w miesiącu dla Mam, które są pod opieką naszych specjalistów. Bardzo liczymy na Państwa wsparcie, by móc nadal pomagać.
Podczas spotkania kobieta otrzymuje diagnozę, wsparcie i psychoedukację.
Depresja w czasie ciąży i poporodowa należy do jednych z najbardziej przemilczanych tematów z zakresu zdrowia człowieka. Pierwsze trzy lata rozwoju dziecka kształtują jego „kręgosłup psychiczny” na całe życie. W tym czasie, gdy mama mierzy się z nieleczoną depresją, dziecko będzie należeć do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na depresję już w nastoletniości.
Dlatego ten program jest niezwykle ważny. Nasza Fundacja zamierza go kontynuować dla dobra Mam oraz Dzieci. Bez Państwa wsparcia to nie będzie możliwe.
Dziękujemy za każdą wpłatę.