Serduszkowe problemy Tymka

Tymek Kuczyński
Zbiórka zakończona
Tymek Kuczyński
Wrocław, dolnośląskie
Rozpoczęcie: 31 Lipca 2012
Zakończenie: 6 Lutego 2013

Rezultat zbiórki

Operacja Tymka odbyła się 28 stycznia 2013 roku. Trwała 7 godzin i według lekarzy była to jedna z najcięższych operacji w kardiochirurgii dziecięcej.

Podczas cewnikowania serca wykryto dodatkowe wady serduszka: TGA (przełożenie dużych naczyń) oraz anomalie żył, które dodatkowo skomplikowały zabieg. Na szczęście wszystko się udało, Tymek był bardzo dzielny. Po tygodniu na oddziale intensywnej terapii został przeniesiony na kardiologię. A po 3 tygodniach razem z rodzicami wrócili do Polski.

Dziś Tymek czuje się bardzo dobrze. Ma coraz więcej energii i szybko nadrabia zaległości rozwojowe. Kardiolog prowadząca Tymka mówi, że serduszko wygląda teraz świetnie :) A jego właściciel  cały czas się uśmiecha, bez zmęczenia i zadyszki, co widać na zdjęciu.

Tymek Kuczyński

Opis zbiórki

Tymek ma 5 miesięcy. Rodzice kochają go nad życie i chcą, aby on w przyszłości mógł kochać całym (i przede wszystkim zdrowym) sercem. Dlatego od pierwszych godzin po narodzinach walczą o zdrowie jego maleńkiego serduszka.

Chłopiec dostał 10 punktów w skali Apgar, rodzice byli więc bardzo szczęśliwi, że jest zdrowy i nic nie zagraża jego życiu. Spokój ten nie trwał jednak długo... Kilka godzin po porodzie podczas rutynowego badania lekarz pediatra wykrył niepokojący szmery nad sercem. Tymek natychmiast został zabrany na oddział patologii noworodka, gdzie przeszedł szereg badań.

Kolejnego dnia postawiono diagnozę – sinicza złożona wada serca pod postacią dwuujściowej prawej komory serca (DORV), hipoplazja aorty, przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA) oraz ubytek przegrody międzykomorowej (VSD).

Szok, jaki przezyli rodzice, był ogromny. Poinformowano ich, że jedyną szansą na prawidłowy rozwój ich dzieciątka jest przeprowadzenie niewiadomej jeszcze wtedy liczby operacji. Po dwóch tygodniach spędzonych na oddziale patologii noworodka Tymek został przekazany pod opiekę Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet we Wrocławiu. Tam rodzice usłyszeli, że ich synek musi przejść dwie poważne operacje chorego serca.  I to jak najszybciej.

1-miesięczny Tymek trafił na stół operacyjny. Lekarze wykonali banding tętnicy płucnej oraz podwiązali otwarty przewód Botalla. Rodzice nie zdążyli ochłonąć po operacji maleństwa, gdy zaledwie pół godziny później parametry chłopca zaczęły się pogarszać. Szybka decyzja lekarzy - "Wracamy z Tymkiem na blok operacyjny". Tym razem zabieg się udał. Tego samego dnia wieczorem serce Tymka się zatrzymało. Resuscytacja trwała 10 minut. Tej nocy maluszek miał dużo szczęścia, wygrał walkę o życie. Po 4 dniach spędzonych pod respiratorem zaczął samodzielnie oddychać.


Po przeżyciach oraz komplikacjach związanych z pierwszą operacją rodzice zdecydowali, aby oddać synka w ręce wybitnego prof. Edwarda Malca. Profesor po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną zakwalifikował Tymka do zabiegu cewnikowania serca oraz do operacji w klinice w Monachium. Operacja ta jest zaplanowana na pierwszą połowę 2013 r. i jej koszt wynosi ok. 36 300 euro. 

Przez problemy z serduszkiem Tymek bardzo szybko się męczy. Operacja daje 99% szans, że będzie się rozwijał tak, jak jego rówieśnicy. Nie będzie pamiętał, jak wiele przeszedł w pierwszych miesiącach swojego życia - na pamiątkę zostanie mu tylko blizna. Niestety, kwota niezbędna do przyjęcia chłopca do niemieckiej kliniki jest dla jego rodziców nieosiągalna, dlatego też proszą o wsparcie. Za pośrednictwem Siepomaga chcielibyśmy zebrać 30 000 zł.

Dziękujemy za okazaną pomoc!

 

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki