Cyfryzacja i wirtualizacja 2D/3D Katedry Łacińskiej we Lwowie - działania ratunkowe

Cyfryzacja i wirtualizacja 2D/3D Katedry Łacińskiej we Lwowie - działania ratunkowe
Ochrona przed zniszczeniem i bezpłatne upowszechnienie w formie interaktywnej i wirtualnej całej Katedry
Zakończenie: 10 Sierpnia 2022
Opis zbiórki
Piękna jest ta lwowska katedra, prawda? Zdjęcia co prawda nie oddają w pełni jej wspaniałości i majestatu, ale dzięki nim możemy z każdego krańca świata docenić kunszt budowniczych, którzy ją podarowali Lwowowi. Czy jutro nadal będzie stała w tak pięknej formie na swoim miejscu? Czy może na skutek rosyjskich rakiet zamieni się w stertę gruzów?
Mimo że główne działania wojenne toczą się obecnie na wschodzie Ukrainy, jej zachodnia część również jest ostrzeliwana przez najeźdźcę. Wystarczy jeden "zbłąkany" pocisk, żeby utracić ten bezcenny, pielęgnowany od pokoleń skarb... Dlatego spoczywa na nas szczególna odpowiedzialność, aby jak najszybciej i skutecznie scyfryzować cały zabytkowy zasób Katedry Łacińskiej przed jego możliwym bezpowrotnym zniszczeniem.
Fundacja Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego już w 2021 roku podjęła decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej cyfryzacji 2D/3D, cyfrowej inwentaryzacji oraz wirtualizacji Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie (zwanej Katedrą Łacińską).
Pierwszy etap prac został przeprowadzony we wrześniu. Jednakże ze względu na bogactwo zasobu oraz poziom zaawansowania prac cyfryzacyjnych i wirtualizacyjnych (12 zadań, w tym m.in. skaning laserowy całej architektury kościoła, skaning optyczny 3D form rzeźbiarskich, wykonanie gigapanoram i gigapikseli o rozdzielczościach powyżej 1 mld pikseli, opracowanie cyfrowej dokumentacji inwentaryzacyjnej oraz wirtualnego spaceru, zbudowanie aplikacji internetowej dostępnej na dowolny rodzaj multimediów, w tym gogle wirtualnej rzeczywistości) nasza fundacja nie jest w stanie samodzielnie sfinansować całego zadania, którego szacunkowy koszt wynosi 385 tys. zł.
W związku z powyższym zwracamy się do Państwa o pomoc finansową w realizacji tego trudnego i niebezpiecznego zadania, którego celem jest zachowanie na wieczne czasy najważniejszego i najbardziej rozpoznawalnego obiektu sakralnego na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków i Ukraińców.
---
Scyfryzowana i zwirtualizowana przez nas Katedra Łacińska we Lwowie zostanie osadzona na Europejskim Szlaku Świątyń Maryjnych (https://maryjny.org/), zapewniając bezpłatny dostęp dla wszystkich kategorii odbiorców (w tym osób starszych), gdzie znajdą się również informacje o darczyńcach projektu.