Od połowy serduszka zależy całe życie - Zosia potrzebuje pilnej operacji❗️

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 5 039 osób
473 828,96 zł (121,03%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0068825 Zofia
Zbiórka na cel
Zagraniczna operacja kardiologiczna dla ratowania życia Zosi

Zofia Bojanowska, 3 latka

Raciborowice Górne, dolnośląskie

Zespół niedorozwoju prawego serca HRHS

Rozpoczęcie: 10 Czerwca 2020
Zakończenie: 6 Lipca 2020

Mimo wielu przeciwności, COVIDu, ograniczenia przemieszczania się i przekraczania granic, infekcji itd. udało się! Na początku grudnia Zosia przeszła pomyślnie operację serca w niemieckiej klinice, specjalizującej się w leczeniu kardiochirurgicznym dzieci z sercami jednokomorowymi!

Wykonano tam tzw. operację Fontana, trzeci i ostatni etap paliatywnego leczenia serca jednokomorowego. Wszyto specjalny tunel z goretaksu, łączący gałąź tętnicy płucnej z żyłą główną dolną, oddzielając w ten sposób krążenia systemowe od krążenia płucnego i poprawiając utlenowania krwi (saturacje Zosi z 78-80 wzrosły do 91-95). Nie obyło się bez komplikacji, dodatkowego cewnikowania serca i wstawienia stentu w tętnicę płucną oraz ogromnego strachu, ale wszystko zakończyło się szczęśliwie. Po kilkudniowym pobycie na OIOMie stan Zosi udało się jednak ustabilizować i przeniesiono ją na kardiologię, a po kolejnych kilku dobach wypisano do hotelu. Nie mogliśmy wyjść z podziwu, choć już wielokrotnie Zosi pokazywała nam swoją niesamowitą siłę walki i udowadniała, że niemożliwe nie istnieje! Nowy Rok powitaliśmy już wspólnie, w domu. To było prawdziwe święto!

Zosia miała wspaniałą opiekę, a jeden rodzic (czasem dwoje) mógł być z nią cały czas, nie tylko na oddziale pediatrycznym, ale także na OIOMie, a nawet tuż przed operacją, do momentu wprowadzenia w stan uśpienia. To było dla niej bardzo ważne, dawało poczucie bezpieczeństwa w obcym miejscu, przy ogromnym bólu (mimo podawania leków). A i nam było znacznie łatwiej.

Aktualnie Zosia czuje się dobrze, znacznie poprawiła się jej kondycja fizyczna, mowa, apetyt. Tryska energią. Patrzymy na nią z wielką pokorą i uczymy się od niej pozytywnego nastawienia do świata. Aż trudno uwierzyć, że gdy mówimy jej, że jedziemy na kontrolę do lekarza, reaguje pięknym uśmiechem i z entuzjazmem mówi "Super", a wizyt kontrolnych czeka nas sporo, ostatnia wykazała konieczność doprężenia stentu. Mimo ciągłego strachu jest w nas dużo spokoju. Najtrudniejsze za nami. Niemożliwe okazało się możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu ludzi o ogromnych sercach. Dzięki Wam możemy cieszyć się sobą, a nasze dziecko może być dzieckiem.

Nadal pozostajemy jednak czujni. Zosia wymaga ciągłej obserwacji, badań, wizyt kontrolnych, sprawdzania parametrów i podawania leków. Codziennie pobieramy jej próbkę krwi i mierzy poziom INR, dostosowując dawkę leków przeciwzakrzepowych. Ale wiemy, że zrobiliśmy wszystko, by jej pomóc. Za każde wsparcie, które otrzymaliśmy na tej niełatwej drodze, DZIĘKUJEMY.

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 5 039 osób
473 828,96 zł (121,03%)
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0068825 Zofia