Biebrza w ogniu❗️Giną tysiące zwierząt, brakuje sprzętu! Potrzebna pomoc!

Closed
Person verified by the Siepomaga Foundation
1,009,666 zł
Supported by 21,951 people
Goal
Zakup sprzętu strażackiego potrzebnego w gaszeniu pożaru

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy, podlaskie

Pożar

Started: 22 April 2020
Ends: 29 April 2020

* Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Siepomaga, która jako Organizacja Pożytku Publicznego może szybko finansowo wesprzeć jednostki walczące z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym. Naszym celem w pierwszej kolejności jest sfinansowanie sprzętu gaśniczego.

___________________________

"Dym czuć już z odległości ponad 20 kilometrów. A tam na miejscu służby Parku z bólem serca patrzą na swoje tereny trawione przez ogień. Myślą o tysiącach istnień, spalonych siedliskach, mniejszych czy większych zwierzętach uciekających przed ogniem"...

Ten wstrząsający wpis można przeczytać w poście Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od niedzielnego wieczora, kiedy okoliczni mieszkańcy zobaczyli uciekające łosie i słup dymu, zaczęła się walka z szalejącym żywiołem, który trwa do dziś. Bezustannie kilkudziesięciu strażaków naraża własne życie, aby ratować życie zwierząt, które zamieszkują najcenniejszą i unikatową część Polski. 

Biebrzański Park Narodowy

Ogień to potężny żywioł. Mimo walki do ostatku sił, strażacy nie są w stanie go ugasić. W poniedziałek, po 11 godzinach akcji pożar zajął 570 hektarów Parku, a wieczorem zajętych było już 1400 hektarów! Heroizm ludzi próbujących pokonać pożar nie wystarczy, kiedy brakuje sprzętu!

Biebrzański Park Narodowy

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego prosi o wsparcie:

Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:

- tłumic do ręcznego gaszenia,

- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,

- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to dramat, który dzieje się na naszych oczach. Skala zniszczeń już jest ogromna, a będzie tylko gorzej... Giną zwierzęta, w popiół obracają się cenne ekosystemy.  W naszym kraju panuje największa od 100 lat susza. Na pierwszej linii walki z żywiołem są strażacy, nasi współcześni bohaterowie. To oni potrzebują dziś naszej pomocy!

_________________

Jesteśmy w kontakcie z jednostkami lokalnymi OSP i PSP, dla których pomoc jest pilnie potrzebna. O efektach akcji będziemy Was informować na bieżąco.

Person verified by the Siepomaga Foundation
1,009,666 zł
Supported by 21,951 people