Pandemia Samotności: Zakupy wycieraczkowe dla samotnych seniorów

Michal Zebala
organizator skarbonki

Ostatnie tygodnie przyniosły Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich nowe wyzwania. Nasi podopieczni to w większości osoby po 80 roku życia. Są więc w tzw. grupie wysokiego ryzyka i najbardziej potrzebują pomocy w czasie epidemii. Jak pomagamy im w tym szczególnym czasie?

Oto kilka przykładów:

Pomagamy w zakupach. Dzięki jednej z zasad doboru podopiecznych i wolontariuszy w naszym Programie TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ wielu wolontariuszy mieszka w okolicy swoich podopiecznych. Dzięki temu taka pomoc do seniora trafia sprawniej i nie narażamy wolontariuszy na "wyprawy po mieście'.  "Wycieraczkowe zakupy", jak nazwała je Dagmara - jedna z naszych wolontariuszek - mają być bezpieczne dla obu stron.

Pamiętamy też o potrzebie pomocy w wykupieniu recept czy realizacji bieżących opłat.

Organizujemy posiłki. W tym niezwykle trudnym czasie we współpracy z firmami cateringowymi dostarczamy posiłki prosto pod drzwi naszych seniorów. Poza smacznym jedzeniem nasi podopieczni dostają dużo więcej: poczucie bezpieczeństwa

"Otwieram co rano drzwi i widzę na wycieraczce pięknie zapakowaną paczkę z posiłkami na cały dzień. I tak przez cały tydzień. Dziś pomoc i wdzięczność to najdroższa waluta świata." – mówi jedna z naszych podopiecznych, pani Maria.

Zespół nastroje przygotował teledysk wspierający zbiórkę: 

Jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym z naszymi podopiecznymi. Dzięki temu wiemy jakie są bieżące potrzeby naszych podopiecznych i możemy na nie sprawnie reagować.

Niezmiennie niesiemy kwiaty przed chlebem. Nasi wolontariusze pamiętają o tym, że równie ważne, co zapasy w lodówce są relacje. A te, zbudowane w ramach odwiedzin realizowanych do tej pory w Programie OBECNOŚĆ procentują teraz po stokroć. Wolontariusze dzwonią systematycznie do podopiecznych, choćby po to, żeby zapytać jak się czują i jak minął dzień.

"Dziękuję kochana, ty mnie przy życiu trzymasz, cieszę się, że chociaż twój głos słyszę, to już mnie na duchu podnosi" - mówi p. Irena, podopieczna Stowarzyszenia do wolontariuszki Dagmary.

Michal Zebala

Tworząc przed laty Program dla osamotnionych seniorów pn. TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ robiliśmy to w głębokim przekonaniu, iż należy wesprzeć tę niedostrzeganą grupę w naszym społeczeństwie. Zbudowaliśmy dobrze zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU. Dzięki nim zrodziły się niezwykłe - oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariuszy z samotnymi seniorami.

Dziś, w tej szczególnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nasz Program daje każdego dnia bezpieczeństwo setkom seniorów.

Michal Zebala

Wsparli

20 zł

Anonimowa Pomagaczka

50 zł

Asia

20 zł

Anonymous

50 zł

Anonymous

10 zł

Anonymous

100 zł

Anonymous

Show more

Darowizny trafiają bezpośrednio do
13%
1,330 zł Supported by 30 people CEL: 10,000 ZŁ