Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy

type Charity organization

location Warszawa, mazowieckie

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy powstało w 2004 roku.

Działamy z pasją – mnożymy Dobro!

Jesteśmy częścią „Międzynarodowego Sztabu Pomocy Ukraińcom” - organizacji, która działa w 75 krajach.

Mamy 19 lat doświadczenia w budowaniu wzajemnej przyjaźni między Polską a Ukrainą, poprzez poznawanie kultur i organizację wspólnych wydarzeń sportowych, artystycznych, edukacyjnych.

Od agresji Rosjan na Ukrainę w 2014 roku nasza organizacja aktywnie prowadzi działania humanitarne – organizuje konwoje, wspiera domy dziecka w Ukrainie, prowadzi akcje charytatywne.


Agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa. Od jej wybuchu 24 lutego, przez struktury TPU przeszło ponad 300 wolontariuszy, a nasza organizacja wykonała setki akcji pomocowych, organizując bezpośrednie działania tak w Ukrainie, jak i w Polsce.


Nieustannie i mocno wspieramy służby medyczne, zaopatrując je w samochody do transportu rannych, chorych itp. Zbudowaliśmy ambulans na podwoziu 4x4, który przetransportowaliśmy i przekazaliśmy służbom medycznym działającym w specjalnych, zagrożonych strefach, objętych działaniami wojennymi.

Przygotowaliśmy już 17 aut, które wysłaliśmy na front, w tym 5 karetek w reakcji na bezpośrednie prośby ukraińskiego MOZ oraz jednostek wojskowych. Kolejna jedzie do Sum już pod koniec maja 2023.

Od początku wojny nasze konwoje składały się z wypełnionych po brzegi autokarów, busów, tirów. Wieźliśmy potrzebne rzeczy czym się dało, aby tylko dojechały do potrzebujących. Współpracują z nami niesamowici ludzie i kierowcy do zadań specjalnych.


Całym sercem wspieramy ukraińskie dzieci z ewakuowanych trzech domów dziecka, z regionu chmielnickiego i winnickiego. 230 dzieci na Kaszubach oraz 68 dzieci w Porębie Wielkiej są pod naszą opieką. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami ośrodków, w których ulokowane są dzieci i ich opiekunowie.

Uruchomiliśmy Program adaptacji dla dzieci i młodzieży  "Misja Kaszuby". przeprowadziliśmy rekrutację na wychowawców i koordynatora. Więcej info o programie znajdziesz na naszej stronie www.tpu.org.pl 


Mamy również pod swoim skrzydłem kilkaset rodzin z dziećmi, które mieszkają nadal w Ukrainie lub w Warszawie. Jesteśmy w kontakcie z nimi oraz z koordynatorami miejsc, w których mieszkają tymczasowo. Dostarczamy im żywność i artykuły pierwszej potrzeby, staramy się, aby część z nich mogła uczestniczyć w imprezach, które współorganizujemy. Zapraszamy i zabieramy grupy rodzin z dziećmi np. na spotkania z okazji różnych świąt, na czytanie bajek, na spektakle teatralne czy mecze siatkarskie i inne aktywności.

Opracowujemy strategię wsparcia systemu edukacji, wsparcia psychologicznego i programów adaptacyjnych, co okazuje się sporym wyzwaniem. Sytuacja jest poważna, jesteśmy w momencie, w którym trudno ocenić, jak długo potrwa ta wyniszczająca wojna, jak długo dzieci ukraińskie będą musiały zostać w Polsce i jak daleko posunięta ma być systemowa pomoc edukacyjna.


Wiemy jedno: opracowanie i wdrożenie programów pomocy i adaptacji jest dziś najwyższą koniecznością. 

Od 2006 r Zarządem TPU kieruje Weronika Olena Marczuk.

Od marca 2022 nasz PUNKT POMOCY HUMANITARNEJ TPU znajdujdował się w Warszawie przy ul. Poleczki 23F- w przestrzeni udostępnionej dzięki firmie Platan Group. DZIĘKUJEMY !! 

Od marca 2023 przestrzeń pod PPH TPU udostępniła nam firma Liebrecht&wooD ! DZIĘKUJEMY !! Centrum Businnessu ul. Flisa 2 budynek A, od godz. 11.00 do 16.00 

Zapraszamy po więcej informacji o nas i naszych działaniach na:

https://www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolUkrainy

oraz na:

www.tpu.org.pl 

Przyłącz się do nas!

Pomoc. Współpraca. Przyjaźń.

Zostań wolontariuszem
Wpłać darowiznę
Zostań partnerem
Przekaż pomoc rzeczową

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy
ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa
KRS nr 0000190607; Regon: 015732786,
NIP: 525-23-02-766
e-mail: sekretariat@tpu.org.pl
tel: +48 605 911 001

Pomóżmy Ukrainie w tym trudnym momencie!

Na zdjęciu z września 2022r. część ze 130 dzieci, z domu dziecka z obwodu Chmielnickiego, ewakuowana do Polski w marcu 2022.

Donations

Loading...