Autyzm to nie choroba - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W ten jeden dzień w roku najważniejsze budynki w Polsce podświetlane są na niebiesko. To znak solidarności z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Co to jest autyzm?

Choć wyglądają jak wszystkie dzieci w swoim wieku, to otaczający ich świat rozumieją na swój własny sposób. Interakcje społeczne, komunikacja, zachowania powtarzalne są zagadką dla większości osób z autyzmem.

3 rzeczy, które trzeba wiedzieć o autyzmie

Z roku na rok świadomość autyzmu rośnie. Dzieje się tak m.in. dzięki działaniu organizacji wspierających autystyków i ich rodziny. Przez to, że autyzm u każdego wygląda inaczej, wciąż powielane są na jego temat mity.

Zobacz, czy wiesz o autyzmie te 3 rzeczy:

1. Autyzm to nie choroba

Najprościej tłumacząc, autyzm to inny sposób rozwoju. Z tego powodu nie powinnyśmy nazywać autyzmu chorobą, a spektrum rozwoju.

Nie ma jednego wzorca zachowania — każda osoba z autyzmem może zachowywać się inaczej, rozumieć świat w inny sposób, inaczej przeżywać emocje, reagować intensywnie na różne bodźce, np. krzykiem na dźwięk szkolnego dzwonka. Może mieć łagodne objawy, ale także takie, które utrudnią codzienne funkcjonowanie.

Skoro autyzm nie jest chorobą, to czy da się go wyleczyć?

Autyzm towarzyszy przez całe życie i nie można się z niego wyleczyć. Można jednak ułatwić funkcjonowanie osobom w spektrum autyzmu. Potrzebna jest do tego możliwa wczesna diagnostyka oraz dobrze dobrana terapia, która ułatwia funkcjonowanie osobom ze spektrum autyzmu i ich bliskim.

2. Autyzm dotyka nie tylko chłopców

Można się jeszcze spotkać ze stwierdzeniem, że autyzm nie dotyczy dziewczynek. Nie jest to prawda. Takie przekonanie wynika prawdopodobnie z przekonania, które wniknęło na przestrzeni lat. Autyzm jest bardziej widoczny u chłopców, a dziewczynki lepiej dostosowują się społecznie i objawy spektrum autyzmu są trudniejsze do wykrycia.

3. Osoby dorosłe też mają autyzm

Autyzm nigdy nie mija — towarzyszy od urodzenia przez całe życie. Zdarza się nawet, że wykrywany jest dopiero u osób dorosłych. Diagnoza i rozpoczęcie terapii od wczesnych lat dziecięcych jest bardzo ważne, ale jest też konieczna w późniejszych latach życia autystyka.

Jak wygląda autyzm u Podopiecznych Siepomaga?

Natalka z Elbląga

“By poprawić jej codziennie funkcjonowanie, uczęszcza do psychiatry i psychoterapeutki, ale to wciąż za mało. (...) Im dłużej zwlekamy z dodatkową terapią, postępy Natalki się cofają. Córeczka zamyka się w sobie, nie chce opuszczać mieszkania, ma ataki histerii i paniki. (...) Czekam na moment, kiedy pierwszy raz wypowie słowo ''mama''.

Terapia dziewczynki wiele kosztuje - pomóż rodzicom w jej finansowaniu

Oluś z Gąsawy

“Gdy synek miał 11 miesięcy, zaczął chodzić, jednak nie na pełnych stopach, a jedynie na palcach. Mowa również pozostawiała wiele do życzenia. Jeśli nie byliśmy w stanie zrozumieć synka w danej chwili, wpadał w szał i trudno było go uspokoić. W wieku dwóch lat okazało się, że synek ma nadwzroczność, następnie usłyszeliśmy, że Oluś zmaga się z autyzmem…”

Zobacz historię małego Aleksandra i wesprzyj jego terapię

Armendi z Warszawy

“Armendi jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, nie komunikuje się mową dialogową, nie jest w stanie powiedzieć, jak się czuje, czy coś jego boli. We wrześniu 2020 zaczął odmawiać jedzenia, bić się po brzuchu pięściami, wkładać rękę do przełyku, sygnalizując ból. (...) Prywatne badania wykazały przerost pleśni i grzybów, prawdopodobnie też pasożyty.”

Zobacz zbiórkę Armendiego lub przekaż 1% podatku

Kubuś z Łącznej

“W każdej codziennej czynności trzeba mu pomóc. Kubuś nie potrafi zakomunikować żadnej swojej potrzeby, kontrolować swoich emocji. Zmaga się z zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi i towarzyszącymi im tikami całego ciała. Na każdą sytuację stresową reaguje autoagresją.”

Pomóż rodzicom Kubusia - wesprzyj zbiórkę lub przekaż 1% podatku

AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj!

Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA uruchomiła kampanię na portalu Siepomaga.pl, by pomóc osobom w spektrum autyzmu oraz ich rodzinom.