25. Finał WOŚP - Lublin

Piotr Knap
organizator skarbonki

15 stycznia, jak co roku, na ulice całej Polski wyjdą tysiące uśmiechniętych wolontariuszy z nalepkami w kształcie czerwonych serc, zagra muzyka, a wieczorem rozbłyśnie światełko do nieba. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2017 roku będzie świętować swoje ćwierćwiecze. 25 lat czynienia dobra to ogromna część historii Polski. Po raz kolejny Orkiestra zagra również w Internecie, wspierana przez internetowych przyjaciół, wirtualnych wolontariuszy takich jak Ty. 

Tak jak w poprzednim roku, także teraz Orkiestra zagra dla tych najsłabszych, najbardziej potrzebujących pomocy – dzieci i seniorów. O głównym temacie finału – zbieraniu środków na pediatrię ogólną - zadecydował raport realizowanych przez regionalnych konsultantów.

To przerażające, jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy  ze strony Orkiestry, na oddziałach nadal brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach, w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych, bez konieczności budowania scenografii. – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy  w dziedzinie pediatrii. Należy przy tym pamiętać, że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od narodzin do 18-ego roku życia, tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. W ankietach, które przeprowadziliśmy na oddziałach, lekarze prosili także o nowe pulsoksymetry, kardiomonitory czy ciśnieniomierze. W opłakanym stanie są także stanowiska w gabinetach zabiegowych. Są oczywiście oddziały, które mogą służyć jako przykład - wyremontowane i nowocześnie wyposażone, a tych na szczęście jest coraz więcej – dodaje prof. Jackowska.

Sporo już udało się zrobić dla pediatrii ogólnej w Polsce - dodaje Lidia Niedźwiedzka-Owsiak. Jednak nadal każdego dnia otrzymujemy pisma od dyrektorów placówek z prośbami o wsparcie. Okazuje się, że z pediatrią ogólną jest jak z geriatrią kilka lat temu, to działka medycyny,  na którą wciąż przeznacza się zbyt mało środków. Owszem, są przepiękne, wspaniale  i nowocześnie wyposażone oddziały, zarówno pediatryczne jak i geriatryczne, ale wciąż jest ich mniej niż tych niedofinansowanych – dodaje Dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP. 

Nie tylko najmłodsi potrzebują jednak pomocy – kolejny rok z rzędu WOŚP nie zapomina również o najstarszych.To właśnie dzięki zakupom w ramach ostatnich 4 Finałów stan polskiej geriatrii znacznie się poprawił, jednak wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia mówi Lilia Dziwisz, jeden  z ekspertów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mówiąc językiem medycznym - geriatria wymaga intensywnej terapii. Jeżeli nie zaczniemy więcej działać na rzecz tej dziedziny medycyny, może się okazać, że za kilka czy kilkanaście lat  nie będzie miał kto się zająć seniorami, bo np. wciąż brakuje lekarzy specjalistów. Ukłon Orkiestry w stronę geriatrii to przepiękny gest, dla wielu starszych ludzi to po prostu godne warunki na chorowanie, dochodzenie do zdrowia, mniej bólu czy poprawa diagnostyki.  Ale sama Orkiestra nie jest w stanie zrobić wszystkiego – dodaje Dziwisz.

W ramach zakupu ze środków zebranych podczas 24. Finału WOŚP Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dokonała zakupu m.in. 2 rezonansów magnetycznych, wysokiej klasy kardiomonitorów czy urządzeń do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, a także wyposażenia laboratoriów onkologicznych. W ramach zakupu dla geriatrii wymieniono ponad 1 500 łóżek z materacami oraz szafkami nocnymi oraz aparaty EKG czy inhalatory.

Darowizny trafiają bezpośrednio na zbiórkę charytatywną:
0%
0 zł Wsparło 0 osób CEL: 1 000 ZŁ