#5P

Fundacja Złotowianka
organizator skarbonki

                                                      #5P

                       Piotr Popłynie, Pojedzie, Pobiegnie – POMOŻE!

Piotr Zamczyk, fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Zabajka 2 w Złotowie oraz przyjaciel fundacji Złotowianka udowadnia, że jak ktoś chce pomóc, to nie ma przeszkód.

Zwyczajny człowiek, nadzwyczajna idea

Piotr Zamczyk ze sportem związany jest od lat. W dzieciństwie trenował piłkę nożną, później swoje zainteresowania połączył z edukacją i ukończył AWF w Poznaniu. W maju tego roku był inicjatorem wyjazdu drużyny Fundacji Złotowianka na Światowy bieg Wings for Live, podczas którego zbierano środki na badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Od kilku lat startuje w triathlonach na różnych dystansach, od początku jego marzeniem sportowym było jednak ukończenie pełnego dystansu Iron Man. Jako że na co dzień jest fizjoterapeutą w Złotowskiej Zabajce 2 postanowił połączyć realizację swojego celu z realizacją marzeń sportowych podopiecznych Fundacji Złotowianka. Pomysłem pomagania przez uprawianie sportu podzielił się z fundacją Złotowianka. Nie mogliśmy odmówić złotowskiemu Iron Menowi, który w ostatni czerwcowy weekend tego roku (25.06.), tym razem już samotnie, weźmie udział w ekstremalnym Triathlon Challenge w Poznaniu. Wystartuje na najdłuższym dystansie tej wielkiej imprezy - pełnym Iron Manie, na który składa się 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42-kilometrowa przebieżka (pełny maraton). Całość musi być pokonana w 16 godzin. - Postanowiłem pomóc tym, którzy pragną aktywnie uczestniczyć w życiu sportowym, ale przez swoją niepełnosprawność nie mogą tych marzeń zrealizować. Życie z niepełnosprawnością stwarza wiele barier. Jeśli uda mi się pomóc przełamać tę jedną, będę szczęśliwy - mówi Piotr.

Cel szczytny, ale kosztowny

Bieg stał się pretekstem do zorganizowania zbiórki środków dla tych podopiecznych, których pasją jest sport, a których niepełnosprawność nie pozwala go uprawiać w tradycyjny sposób. Wspólnie z Piotrem wybraliśmy pięcioro podopiecznych, którym postanowiliśmy pomóc.

Dlaczego pięcioro? #5P – tak brzmi hasło naszej akcji, dlatego liczba wybranych osób nie była przypadkowa. Poznajcie naszych bohaterów, dla których sport może stać się nowym pomysłem na życie.

Mariusz Gemza

Jedna chwila nieostrożności – tyle trzeba, by czyjeś życie zupełnie się zmieniło. Na skutek niefortunnego skoku do wody Mariusz doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i od 2012 roku porusza się na wózku inwalidzkim. Uraz rdzenia kręgowego to jedno z najbardziej druzgocących obrażeń, jakie może odnieść człowiek. Wpływa nie tylko na zdolność poruszania kończynami, ale także wywołuje liczne komplikacje zdrowotne i ograniczenia w życiu codziennym. Zmienia życie. Z Piotrem znają się już kilka lat, od czasu kiedy Mariusz rozpoczął rehabilitację w złotowskim Ośrodku Zabajka 2. Mariuszowi udało się znaleźć pracę, prowadzi warsztaty, podczas których uświadamia młodzież, że ten jeden skok do wody może być dla nich tym ostatnim. Dodatkowo rozpoczął przygodę z bieganiem. W 2016 roku wraz z Piotrem wzięli udział w pierwszym światowym biegu Wings for Live w Poznaniu – od tego zaczęła się jego pasja. Mariusz nie pobiegnie na własnych nogach, dlatego do rozwijania jego pasji potrzebna jest specjalna przystawka do wózka inwalidzkiego, której zakup stał się naszym wspólnym celem.

Sebastian Kolat

1 na 20.000 tys. noworodków, które przyjdą na świat, będzie walczyć z wiecznym brakiem uczucia sytości. Jest to wrodzona choroba genetyczna, nie można się więc z niej wyleczyć. Osoba z zespołem Pradera-Williego może niemal bez przerwy pochłaniać jedzenie, to tak jakby mózg nie wiedział, kiedy ma przestać jeść… Dodatkowo osoby te nie mają potrzeby ruchu. Sebastian Kolat mierzy się z Zespołem Pradera-Williego już 19 lat. Kiedy podczas pierwszego treningu RaceRunning jego mama zobaczyła, jaką radość daje mu bieganie, oczywiste było, że muszą mieć taki rower. Dla Sebastiana korzyści z uprawiania RaceRunning nie ograniczają się do realizowania pasji czy rehabilitacji. Od kiedy regularnie uczęszcza na treningi w pilskiej sekcji udało mu się stracić na wadze – i to największy sukces. Do tej pory niechętnie korzystający z jakiejkolwiek formy wysiłku fizycznego Sebastian, dzięki naszym mobilerom, cieszy się ruchem, a tym samym walczy o swoje zdrowie. My więc postanowiliśmy wywalczyć dla niego taki rower.

Karolina Szade, Marcelina Dziuba, Zbigniew Żubryj

Marzenie racerunnerów wycenione zostało na 20 tys. zł – taki jest koszt wyjazdu naszej reprezentacji do Danii na Międzynarodowe Zawody RaceRunning w Kopenhadze. W zeszłym roku, mimo iż były to nasze pierwsze zawody, przywieźliśmy z Danii srebrny medal. Jednak to nie on był najważniejszy. Najcenniejsze były emocje, które przyjechały razem z nami. Waleczność, zaangażowanie i hart ducha – tego od naszych niepełnosprawnych sportowców mogliby uczyć się zawodowcy. Marcelina Dziuba, Karolina Szade i Zbyszek Żubryj odliczają dni do wyjazdu. Każdy z nich od pierwszego spotkania z rowerem RaceRunning połknął bakcyla pasji i sportowej rywalizacji. W Pile oraz Złotowie powstały pierwsze sekcje RaceRunning w Polsce, a zespół trenerów dwoi się i troi, by wieści o naszych rowerach dla niepełnosprawnych trafiły do każdego, dla kogo mogą stać się pasją, formą rehabilitacji, pomysłem na życie. Zrobimy wszystko, by nasi zawodnicy w lipcu mogli rywalizować z najlepszymi.

Ty również możesz zostać Iron Manem

Nasz cel jest ambitny, jednak już nie raz udowodniliście, że możemy na Was liczyć! Piotr zmierzy się z najdłuższym dystansem Triathlon Challenge - Iron Manem. Ty możesz zostać Iron Manem serca!

Jak możesz nam pomóc?

- najcenniejszym wsparciem będzie dla nas pomoc finansowa. Dorzuć do naszej skarbonki choć kilka złotych.

- kto z nas nie robi sobie selfie? Każdy! Jeśli już dokonasz wpłaty, zrób sobie zdjęcie z kartką, na której napiszesz hasło naszej akcji #5P! Wyślij je do nas, a my zamieścimy Twoje zdjęcie na Facebooku. Pamiętaj, pomaganie jest modne!

- #5P – masz Facebooka? Poślij w świat informację o naszej akcji, udostępniając wpisy oznaczone hasztagiem #5P!

- weź udział w aukcjach charytatywnych allegro, z których cały dochód wesprze naszych #5 bohaterów!

- biegasz, jeździsz rowerem, śmigasz na rolkach? Zrób sobie zdjęcie! Pokaż, że uprawiając sport można pomagać nie tylko sobie, ale i innym!

Wsparli

20 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

500 zł

Szacun, Zamek

30 zł

Anonimowy Pomagacz

31 zł

Szkoła Podstawowa nr 1 Złotów

340 zł

Zabajka 2 Złotów

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do
21%
8 679,55 zł Wsparły 52 osoby CEL: 40 000 ZŁ