Na zakup sorga dla mieszkańców etiopskiej wsi Bilbala.

Fundacja Abisynia
organizator skarbonki

Anonimowy Pomagacz

Epidemia korona wirusa i wprowadzone w związku z tym restrykcji bardzo pogorszyły sytuację etiopskich rodzin. Jednym z miejsc mocno dotkniętych jest Lalibela i okoliczne wsie. W ostatnich latach rozwijająca się turystyka pozwoliła na rozwój tej okolicy, dając nadzieję na lepsze życie. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wykłute w skałach kościoły, przyciągały gości ze świata. I nagle, jednego dnia, ruch turystyczny całkowicie zamarł.

Anonimowy Pomagacz

Załamanie turystyki to nie jedyne nieszczęście. Budżety wielu etiopskich rodzin opierały się na przelewach od pracujących za granicą, szczególnie w krajach w Bliskiego Wschodu. Zostali oni w większości wydaleni natychmiast po wybuchu epidemii, często pozostawieni sami sobie bez należnej zapłaty i środków na bilet powrotny, tak stało się na przykład w Libanie, Arabii Saudyjskiej, Emiratach Arabskich. Sytuację w regionach wiejskich dodatkowo pogarsza atakujące wszystkie kraje Rogu Afryki szarańcza.

Anonimowy Pomagacz

Celem zbiórki jest kwota 2000 zł czyli około 500 dolarów. Jeden kilogram sorga (zboże podobne do kukurydzy) kosztuje 12 etiopskich birrów, to około 1,3 zł. Szacujemy, że jedna 5 osobowa rodzina potrzebuje na miesiąc 75 kilogramów sorga. Łatwo policzyć, że wystarczy na to 100 zł.

Nie będzie to, jak dziś się modnie mówi, spektakularna akcja. Nie będzie fanfar, uścisków dłoni i efektownych transparentów. Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup ziarna. Nie zamierzamy do Etiopii jechać, bo koszty w takiej sytuacji przekroczyłyby wartość pomocy. Mamy zaufanych przyjaciół w Lalibeli, do nich prześlemy pieniądze, by mogli kupić ziarno i na miejscu je rozdysponować.

Raz już się udało, co widać na zdjęciach.

Wsparli

20 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

35 zł

Anonimowy Pomagacz

35 zł

Anonimowy Pomagacz

X zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do
36%
735 zł Wsparło 12 osób CEL: 2 000 ZŁ
Wesprzyj