Zorganizuj Dzień Dawcy Szpiku w miejscu pracy, tak jak zrobiło to Siepomaga.pl!

Zgłoś akcję rejestracji Dawców

Dzięki Twojej akcji z DKMS możesz uratować czyjeś życie! Nie czekaj — WYPEŁNIJ FORMULARZ DLA DKMS i poczekaj na kontakt. Od Fundacji DKMS otrzymasz materiały promocyjne i środki ochrony osobistej, a także pakiety do rejestracji Dawców.

Razem z DKMS pomóż w walce z nowotworem krwi!

Siepomaga.pl dołączyło do bazy potencjalnych Dawców

Dzień dawcy szpiku uczciliśmy zapisami naszych pracowników do bazy potencjalnych Dawców. Odwiedzili nas wolontariusze z DKMS, którzy cierpliwie odpowiadali na nasze pytania i rozprawili się ze znanymi mitami.

Tym najczęściej powielającym się mitem jest to, że pobieranie szpiku odbywa się z kręgosłupa. To błędne myślenie! Szpik pochodzi z talerza kości biodrowej, a samo pobranie jest bezpieczne dla narządów wewnętrznych. W 90% przypadków stosuje się pobranie szpiku z krwi obwodowej, czego procedura wygląda jak oddawanie krwi. Jedynie w pozostałych 10% przypadków pobierany jest z bezpośrednio ze źródła.

Dowiedzieliśmy się też, że po przeszczepie szpiku grupa krwi Biorcy może zmienić się na grupę krwi Dawcy, a samo oddawanie szpiku z talerza biodrowego nie boli, bo dawca jest pod narkozą. Po wybudzeniu może pojawić się ból jak po lekkim stłuczeniu lub dolegliwości związane ze znieczuleniem ogólnym.

Po serii pytań i odpowiedzi przeszliśmy do praktyki! Wypełniliśmy formularze do rejestracji, a następnie przeszliśmy do wymazu. Przekonaliśmy się, że pobieranie wymazu nic nie boli — wystarczy wziąć pałeczkę ze specjalnego zestawu i potrzeć ją o wnętrze policzka. To naprawdę takie proste!

 

Jesteś już w bazie DKMS? Wspomóż przebadanie innych potencjalnych Dawców

Pomóż sfinansować rejestrację i przebadanie potencjalnych Dawców szpiku. Liczy się każda złotówka!

W jaki sposób Twoja darowizna ratuje życie?

Koszt zarejestrowania i przebadania potencjalnego Dawcy to 180 zł. Szanse, by znaleźć "bliźniaka genetycznego" to 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego musimy przebadać jak najwięcej osób. Twoje wsparcie jest bardzo ważne!

KAŻDY DZIEŃ JEST DOBRY, ABY BYĆ DNIEM DAWCY SZPIKU