Fundacja Daj Herbatę

Fundacja Daj Herbatę
36 Stałych Pomagaczy
Paula W-a
10 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż skarbonkę

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Warszawa, mazowieckie

Fundacja DAJ HERBATĘ działa na rzecz ludzi bezdomnych w duchu redukcji szkód. Skupiamy się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć głębiej. Dla nas liczy się człowiek, a nie objaw. Jesteśmy w KAŻDY poniedziałek od 19:00 do 20:30 przy  Dworcu Centralnym (parking od Emilii Plater / róg z Alejami Jerozolimskimi).

Najpierw zrodziła się akcja "Daj herbatę" zainicjowana przez obecną Prezes Katarzynę Nicewicz, która pracując w podziemiach dworca, widziała dziennie setki zziębniętych bezdomnych, nie poszukujących pieniędzy, lecz herbaty lub czegoś ciepłego. Widziała ich łzy, kiedy z nimi rozmawiała i radość w oczach, kiedy przynosiła im zwykłą herbatę. Wieczorem zamieściła na Facebooku parozdaniowy post o tym, że organizuje pomoc dla osób, które nie mają nic – dla bezdomnych. Nic wielkiego. Chce im rozdawać herbatę i kawę, poszukuje wolontariuszy.

Na pierwszą akcję termosy z ciepłymi napojami przyniosło parę osób, otrzymywane dary pozwalały organizować podobne działania jedynie dwa razy w miesiącu. W 2014 r. poza kawą i herbatą Katarzyna i jej znajomi rozdawali już kanapki. Potem zbierane po znajomych ubrania i obuwie. Z czasem pojawiły się proste gorące posiłki. Jedzenie przygotowywali w swoich kuchniach, rzeczy trzymali w przydomowych schowkach. Komuś pomogli wykupić leki albo zaprowadzili do lekarza. Działalność rozszerzała się wraz z poznawaniem historii kolejnych osób w kryzysie bezdomności, aż konieczne stało się założenie fundacji i zbieranie pieniędzy na dalsze pomaganie. Katarzyna – była już wtedy studentką resocjalizacji w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie – założyła fundację w 2015 r. Nazwała ją tak jak akcję na Facebooku z mroźnej zimy 2012 r.: „Daj Herbatę”.

Dzisiaj nasza Fundacja to cotygodniowe akcje wydawania posiłków na Dworcu Centralnym w Warszawie,  Centralny Punkt Integracji prowadzony dla osób w kryzysie bezdomności, w którym pomagamy 5 razy w tygodniu oraz szereg inicjatyw mających za zadanie wspieranie osób w kryzysie i edukowanie.

36 Stałych Pomagaczy
Paula W-a
10 zł miesięcznie