Fundacja dla transplantacji

Fundacja dla transplantacji

Typ Organizacja charytatywna

Lokalizacja Warszawa, mazowieckie

Zbiórka na aparaturę The OCS Heart Trans Medic – zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca. Zastosowane tu innowacyjne rozwiązanie stwarzające warunki bliskie tych w ludzkim organizmie, pozwala na wydłużenie przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin. W Polsce takiego sprzętu potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji – obecne procedury przeszczepu wykluczają ich z możliwości walki o nowe życie. To są nasze dzieci, ojcowie, matki, przyjaciele. Koszt życia jednego z nich to 200 000 złotych. Jest to koszt jednorazowego sprzętu potrzebnego do jednego przeszczepu.

Organizatorzy akcji „12 godzin dla życia” podjęli się niewyobrażalnego – próbują zdobyć niebagatelną kwotę 2 mln złotych – pieniądze, których nie ma w NFZ, a które pozwolą na zakup 10 aparatów The OCS Heart i uratują życie kolejnych 10 pacjentów. Resztę sprzętu, o wartości 1 mln złotych, oraz szkolenia obsługi aparatury dla 6 osób organizatorzy otrzymają od firmy TransMedic gratis.
Aniołem Gali i żywym przykładem dla kogo odbywa się ta walka, jest 24-letnia Iza Dudziec – urodzona z jednokomorowym sercem przeszła już 6 operacji. Przed nią najważniejsza, na którą będzie mieć szansę dopiero wówczas, gdy transportowane serce wytrzyma dłużej niż 4 godziny – obecnie tyle wynosi czas, jaki pobrane serce jest w stanie przetrwać w lodzie, bo tak wciąż się je konserwuje.

Przeszczep organów to wciąż trudny i dyskusyjny temat, nie tylko w Polsce. Mimo, iż większość osób deklaruje gotowość dzielenia się narządami rodziny w żałobie, wciąż niechętnie oddają organy, które mogą komuś uratować życie. Gale, takie jak „12 godzin dla życia”, akcje #ZostawSerceNaZiemi, a przede wszystkim działalność Fundacji dla Transplantacji nieustannie zabiegają o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów.