Fundacja DIGNUM

Fundacja DIGNUM
16 Stałych Pomagaczy
AO
100 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż skarbonkę

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Mirków, dolnośląskie

Przywrócić godność życia

Wspieramy osoby starsze i niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Pochylamy się nad losem tych, którzy nie wzbudzają wielkiej atencji społecznej, pragniemy przywrócić im godność życia.

Flagowym projektem naszej Fundacji jest Godny posiłek, w ramach którego dostarczamy gotowe posiłki ubogim seniorom. Bezpiecznie i bez jakichkolwiek opłat.
Dla większości z nich to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.
W naszym kraju żyje ponad 9 mln seniorów. Większość z nich egzystuje na skraju nędzy. Za 30 lat, aż 40% Polaków będzie w wieku ponad 60. lat


Manifest Fundacji Dignum
1. Uważamy, że wszyscy ludzie starsi i z niepełnosprawnością zasługują na godne życie.

2. Uznajemy prawo wszystkich ludzi, również starszych i z niepełnosprawnością do możliwości podejmowania własnych decyzji i niezależnego życia.

3. Dla nas życie we własnym domu w otoczeniu bliskich jest prawem każdej osoby.
4. Pragniemy aby każdy człowiek starszy czy z niepełnosprawnością miał możliwość korzystania z różnego rodzaju wsparcia i opieki we własnym domu.
5. Nasze działania przywracają godność życia naszym beneficjentom i stwarzają im przestrzeń do wolności wyboru.
6. Sprawiamy, że życie we własnym domu w otoczeniu bliskich jest możliwe.
7. Doceniamy trud opiekunów i otaczamy ich naszą troską, by nie musieli być obciążani opieką nad swoim bliskim ponad własne siły.

Nasze projekty

Godny Posiłek- Obecnie flagowy projekt Fundacji, w ramach którego każdego dnia dostarczamy obiady ubogim seniorom. Bezpiecznie i bez jakichkolwiek opłat. Dla większości z nich to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.
Dla wielu podopiecznych to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.

Mój dom – moje godne miejsce. Jeden z najważniejszych projektów Fundacji, w ramach którego dostosowujemy domy osób niepełnosprawnych i starszych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej. Tak, aby jak najdłużej mogły cieszyć się niezależnością.


Pomagamy stworzyć potrzebującym warunki godnego życia. 

Poznajmy się. Celem tego projektu jest integracja osób starszych i niepełnosprawnych z lokalną społecznością, a także zaznajomienie dzieci i młodzieży z problemami i ograniczeniami takich osób.

Mieszkanie dostępne. Akcja informacyjna, jak przełamywać domowe bariery, z którymi zmagają się seniorzy i osoby niepełnosprawne. Jak zapewnić im godne życie, by najdłużej mogli cieszyć się samodzielnością.

Kursy dla seniorów. W 2017 roku na terenie Powiatu Wrocławskiego zorganizowaliśmy kursy komputerowe dla seniorów, podczas których uczestnicy zdobywali umiejętności obsługi komputera. Był to pierwszy projekt realizowany przez Fundację Dignum.

Wszystko zaczęło się od Pani Wacławy...
Dagmara Szymczak. W życiu każdego człowieka są momenty zwrotne, które wywracają wszystko do góry nogami. Momenty po których zaczynamy na świat patrzeć inaczej, odnajdujemy swój sens życia, jego cel. Dla mnie takim momentem zwrotnym było poznanie Pani Wacławy, którą opiekowałam się jako wolontariuszka.

To doświadczenie zwróciło moją uwagę na to, jak bardzo nieprzyjaznym miejscem jest otoczenie, w którym żyją ludzie starsi i ich opiekunowie. Ich samotność i poczucie polegania wyłącznie na sobie były jednym z czynników, dzięki którym podjęłam się zmiany ich świata na godny.
Już po założeniu Fundacji poznałam Przemka, który w wieku 17 lat w wyniku wypadku doznał porażenia czterokończynowego. W momencie naszego spotkania był (razem ze swoją mamą) bezdomny, jego dom spłonął i nikt nie chciał mu pomóc. Mimo to, nie poddawał się. Z tych historii zrodziła się główna misja Dignum – przywracanie godności, czyli pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennym życiu.
Dignum założyłam razem z Kamilą Cal-Całko. Dzięki jej prawniczemu doświadczeniu i niezwykłej organizacji możemy dziś nieść dobro.

Dagmara Szymczak

Fundatorka i prezeska Fundacji Dignum

Starsze osoby wywołują u mnie uczucie czułości...
Kamila Cal-Całko
Nie będzie przesadą jak powiem, że niedługo miną dwie dekady od kiedy znamy się z Dagmarą. Powiedzieć, że to sporo czasu - to niemal niedopowiedzenie - dla mnie to jak całe dorosłe życie...

Pomysł wspólnego założenia fundacji przewijał się swobodnie i bez większych konsekwencji od jakiegoś czasu, podczas którego miałam okazję obserwować serce Dagmary dla osób starszych. Byłam pełna podziwu jak Dagmara - żona i mama trójki dzieci angażuje się w wolontariat i pomaga pewnej uroczej starszej pani. A trzeba zaznaczyć, że była to pomoc wymagająca, angażująca czasowo i emocjonalnie. Bez Dagmary nie byłoby Fundacji, ani nie było by mnie w naszej Fundacji.

Od trzech lat prowadzimy Fundację Dignum, mierząc się problemami, wyzbywając może niektórych romantycznych wizji, ale nie tracąc determinacji. Godzimy ją z prowadzeniem rodzin, z pracą na etacie... niepostrzeżenie poświęcamy jej coraz więcej czasu - a poczucie satysfakcji z zakończonych projektów dodaje wiatru w skrzydła. Satysfakcja jest tym większa, że projekty, które prowadzimy w Fundacji Dignum często nie przynoszą natychmiastowych efektów, pomoc starszym ludziom jest najczęściej procesem – jednak warto poczekać, żeby zobaczyć reakcję naszych podopiecznych. Zawsze.
Starsze osoby wywołują we mnie uczucie czułości. Parafrazując noblistkę - czułość może być potężną energią, która potrafi walczyć, bronić, postawić na swoim. Mam nadzieje, że nigdy się od owego uczucia czułości nie uwolnię.

Kamila Cal-Całko
Fundatorka i wiceprezeska Fundacji Dignum


Zarząd Fundacji

Dagmara Szymczak
Prezeska Fundacji

Dignum oznacza godny. Chciałabym aby poczucie godności towarzyszyło nie tylko naszym podopiecznym, ale też aby nasi partnerzy i darczyńcy mieli poczucie godności dzięki wspieraniu działań fundacji.

Kamila Cal-Całko
Wiceprezeska Fundacji

Inspiruje mnie budowanie świadomości, że każdy z nas zasługuje na życie w poczuciu godności, niezależnie od wieku, płci i statusu społecznego. Każdego dnia w fundacji staramy się zmieniać choćby cząstkę otaczającego nas świata na lepsze.

Dane Fundacji
Fundacja Dignum
55-095 Mirków k/Wrocław, ul. Fiołkowa 66
tel. 71 757 57 07
mail: biuro@fundacja-dignum.org

KRS 0000675174

16 Stałych Pomagaczy
AO
100 zł miesięcznie