Fundacja Kromka Chleba

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Tarnów, małopolskie

Wszyscy chcielibyśmy, żeby świat był lepszy. Żeby było na nim mniej cierpienia. Czasem mamy nawet ochotę coś w tej sprawie zrobić. Ale szybko opadają nam ręce. Bo właściwie, od czego mielibyśmy zacząć? Czasem wystarczą drobne gesty...

Fundacja Kromka Chleba rozpoczęła działalność w lutym 2003 roku. Została utworzona przez Annę Czech, by nieść autentyczną, wymierną i praktyczną pomoc ludziom, którzy znajdują się w najtrudniejszych sytuacjach życiowych: bezdomnym, samotnym, chorym i głodnym, pozbawionym nadziei, jaką daje akceptacja i zrozumienie. Fundacja należy do grona polskich Organizacji Pożytku Publicznego.

Tak niewiele potrzeba, by człowiek poczuł się człowiekiem

Rozpoczęliśmy działalność od urządzenia w Tarnowie misji dworcowej - łazienki dla bezdomnych. Nie trzeba wielkiego wysiłku wyobraźni, by zrozumieć, czym jest ciepły prysznic dla kogoś, kto większość życia spędza na ulicy. Z tego dobra korzysta dziennie kilkanaście osób, które mogą tam się umyć, uprać ubrania, posiedzieć w cieple, przeczytać gazetę. Dla nich świat staje się lepszy. Wystarczyła jedna łazienka, która jest zawsze dla nich otwarta.

Godny posiłek przy wspólnym stole

Zupa wielkanocna i spotkania wigilijne dla bezdomnych – to kolejne działania, które ktoś mógłby uznać za symboliczne. Tak się nie zmienia świata. A może jednak? Jeszcze jeden wysiłek wyobraźni – jak czuje się człowiek, który przychodzi z ulicy, z dworca, z opuszczonego domku na działkach, siada w restauracji przy stole nakrytym białym obrusie i może godnie zjeść posiłek? Dla nas i naszych podopiecznych to zawsze wyjątkowy czas wspólnej modlitwy, wzajemnych życzeń i serdecznych rozmów.

By nikt nie czuł się samotny

Kolejną inicjatywą naszej Fundacji był pierwszy w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, stworzony z myślą o osobach samotnych – bo starsi ludzie cierpią często nie z powodu chorób, lecz z powodu izolacji. Przez kilkanaście lat z prowadzonych tam zajęć skorzystało ponad tysiąc osób, dla których była to okazja nie tylko do nauki, lecz także do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Misja Uniwersytetu nie byłaby możliwa, gdyby nie bezinteresowna pomoc wykładowców i osób prowadzących zajęcia.

Droga Nadziei dla nieuleczalnie chorych

Obecnie naszym największym zadaniem jest stworzenie stacjonarnego hospicjum Via Spei, miejsca dla wszystkich, którzy pod koniec życia w ciężkiej chorobie nowotworowej potrzebują opieki i troski. Takiego miejsca w Tarnowie brakuje, mimo że jest bardzo potrzebne. Jego otwarcie, które planujemy na rok 2023, będzie wspólnym dziełem fundacji oraz setek, a może tysięcy ludzi, którzy nas w tym czasie wspierają, oferując pomoc materialną, własną pracę lub modlitwę.

W kwestii naprawiania świata trzeba więc mieć odwagę i nadzieję. Czasem wystarczy pomysł – i nagle okazuje się, że wokół nas jest wielu ludzi, którzy są gotowi przyłączyć się do jego realizacji. Nasza Fundacja nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie ludzie wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka.

Im dalej postępujemy, tym bardziej widzimy, ile jest do zrobienia. Teraz kończymy budowę hospicjum. Wierzymy, że solidarność międzyludzka pospieszy z pomocą. Nasze wysiłki są motywowane troską o tych, którzy mają przed sobą jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Niech będą otoczeni miłością, której potrzebuje każdy człowiek. Nie wiemy, ile mamy, dopóki nie zaczniemy dawać innym.

Musimy jak najszybciej uruchomić hospicjum Via Spei, bo chorzy czekają na naszą pomoc. Jeżeli misja naszej Fundacji jest Ci bliska, wesprzyj nasze działania. Świat staje się lepszy dzięki ludziom, którzy wspólnie robią coś dobrego.

Fundacja Kromka Chleba – Okruszek szczęścia dla innych.