Fundacja Ronalda McDonalda

1 Stały Pomagacz
Aga K
100 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż skarbonkę

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Warszawa, mazowieckie

Choroba onkologiczna dziecka to wyzwanie dla całej rodziny. Wywraca życie do góry nogami, zaburza równowagę, stawia przed trudnymi decyzjami, zmusza do zmian, na które nikt nie był przygotowany. Niekiedy konieczny jest wyjazd na długie tygodnie do odległego miasta, gdzie znajduje się specjalistyczny szpital i lekarska pomoc, ale nie ma bliskich, nie ma domu, nie ma oparcia w znanej codzienności. 

Dom Ronalda McDonalda to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego wspiera rodziców dzieci leczonych na oddziałach onkologicznych. Rodzice mogą w nim mieszkać bezpłatnie w czasie leczenia dziecka.

Pierwszy polski Dom powstał 5 lat temu i stał się w tym czasie Domem poza domem dla ponad 450 rodzin z całej Polski. Wiele z nich wracało do Domu wielokrotnie. Rodzina Ani aż 29 razy. Rodzina Amelki mieszkała w Domu najdłużej - 382 dni.  

Domy na całym świecie budowane są z myślą o rodzinach dzieci, które w szpitalu spędzają tygodnie, miesiące, a nawet lata, z myślą o tych, którzy po zdrowie i życie dziecka pielgrzymują setki kilometrów do specjalistycznych ośrodków medycznych. Wiemy, że codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas i dzielnie walczyć z chorobą. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły.  

W krakowskim Domu Ronalda McDonalda może mieszkać 20 rodzin. Oprócz mamy i taty są to dziadkowie, rodzeństwo. Każda z nich ma swoją osobistą przestrzeń - pokój z łazienką, miejsce odpoczynku i wyciszenia. Sercem Domu jest wspólna, w pełni wyposażona kuchnia, w której można ugotować dla siebie i dziecka ulubioną zupę, napić się kawy i wymienić doświadczeniami, wesprzeć nawzajem dobrym słowem, byciem, wiedzą; jadalnia, aby zjeść z najbliższymi domowy obiad. Niemniej ważna jest pralnia, aby wyprać ubrania. Jest i biblioteka i bawialnia dla najmłodszych. Dom otacza ogród, który pełni funkcję terapeutyczną. 

Każdego dnia rodziców i Dom wspierają Wolontariusze. W czasie pandemii jednak osobisty wolontariat w Domu jest niemożliwy. Staramy się pomagać zdalnie. Stąd nasza akcja wsparcia dla Domu. Zbieramy na bezpłatny pobyt kolejnych rodzin. Dzięki temu na buzi kolejnego dziecka i jego rodziców rozkwitnie uśmiech i kolejna rodzina będzie mogła być razem w tak trudnym dla niej czasie. Zapraszamy. Dołącz do nas!

Pomagająca od 2002 roku Fundacja Ronalda McDonalda upowszechnia profilaktykę w walce z nowotworami u dzieci, prowadząc ogólnopolski program bezpłatnych badań przesiewowych USG, szkoląc lekarzy rodzinnych i rodziców, wspierając rodziny w czasie, gdy dziecko trafia do szpitala, prowadząc Pokoje Rodzinne w IP-CZD w Międzylesiu oraz w Szpitalu Pediatrycznym WUM, a także Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.  Fundacja realizuje ideę  „szpitali przyjaznych rodzinie”, stawiając za wzór wyposażony przez siebie Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, pierwszy w Polsce, w którym żaden rodzic nie śpi na podłodze.

Fundacji pomaga blisko 700 Wolontariuszy rocznie.

Fundacja Ronalda McDonlada w Polsce jest organizacją pożytku publicznego, połączoną wspólną misją z międzynarodową, charytatywną Ronald McDonald House Charities (RMHC). RMHC istnieje od ponad 40 lat i jako organizacja non-profit działa w 63 krajach na rzecz idei „Aby rodzina mogła być razem”, prowadząc ponad 400 Domów Ronalda McDonalda przy największych szpitalach dziecięcych.

1 Stały Pomagacz
Aga K
100 zł miesięcznie