Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Gdańsk, pomorskie

FB/grspck

Ponad 30 lat doświadczenia w działaniu na rzecz osób zaginionych. To u nas zaczął się tworzyć polski rozdział historii psów ratowniczo - poszukiwawczych. Nasi Ratownicy poszukiwali zaginionych osób po takich zdarzeniach jak Pożar Hali Stoczni w listopadzie 1994 roku, wybuch wieżowca na ul. Wojska Polskiego w kwietniu 1995 czy po przejściu “Białego Szkwału” na Mazurach w 2007 roku. Ponadto dzięki porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, często jesteśmy dysponowani do poszukiwań osób zaginionych na terenie całego województwa. Współpracujemy również z Państwową Strażą Pożarną w Gdańsku 
Większość naszych działań to poszukiwania metodą Szybkich Trójek Poszukiwawczych i przy pomocy specjalnie wyszkolonych psów ratowniczo-poszukiwawczych. Wyszkolenie psa ratowniczo-poszukiwawczego trwa około dwóch lat i jest potwierdzone egzaminem państwowym w PSP według rozporządzenia MSWiA. 
Każdy z naszych Ratowników jest przeszkolony z terenowych technik poszukiwawczych, obsługi GPS-u, nawigacji i orientacji w terenie, posiada uprawnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, podstawowe przeszkolenie wodne oraz wysokościowe, a także zna zasady profilowania osób zaginionych. Dodatkowo większość z nas posiada certyfikowane umiejętności motorowodne, nurkowe - bardzo przydatne podczas poszukiwań na wodzie i pod wodą - oraz wysokościowe - te z kolei pomagają nam w pracy w trudnych warunkach w celu asekuracji ratowników i poszkodowanych podczas ewakuacji z trudno dostępnych miejsc.