Hipotermia ratująca życie noworodków

Zamartwica Okołoporodowa 

Diagnoza która nie musi oznaczać tragedii!!

Potrzebujemy waszej MOBILIZACJI!! Potrzebujemy waszej POMOCY! Pomocy, żeby skuteczniej ratować noworodki, których zdrowie i życie jest zagrożone. Tu nie chodzi o jedno, nie o dwoje dzieci, ale dziesiątki a może i setki. Potrzebujemy POMOCY, żeby dać rodzicom nadzieje, że ich pociechy będą mogły rozwijać się prawidłowo. Zbieramy pieniądze dla Fundacji Dziecka Narodzonego NEONATUS, która zakupi nowoczesny sprzęt do hipotermii terapeutycznej dla oddziału  Intensywnej Terapii Noworodka w Krakowie kierowanego przez prof. zw. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha. Dzięki temu sprzętowi personel oddziału jeszcze skuteczniej będzie mógł ratować najmniejszych pacjentów u których doszło do zamartwicy okołoporodowej.

 BEZ WAS TO WSZYSTKO SIE NIE UDA!!

 

Co to jest Zamartwica Okołoporodowa??

 Zamartwica okołoporodowa to inaczej zespół niedotlenienia okołoporodowego, nagły niebezpieczny stan, który może wystąpić w okresie porodu. Dochodzi w nim do drastycznego obniżenia zawartości tlenu w organizmie dziecka oraz niedotlenienia mózgu i innych narządów. Jest to stan wymagającym szybkich i zdecydowanych kroków, których najważniejszym celem jest przywrócenie prawidłowej ilości tlenu w krwi krążącej. Czas od momentu wystąpienia pierwszych objawów do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu jest kluczowy. To on decyduje o dalszym postępowaniu i o rokowaniu. Kiedy niedotlenienie jest chwilowe, nie niesie ono za sobą większych zmian w organizmie. Jednak kiedy stan ten zaczyna się przedłużać, komórki nie są w stanie wyprodukować dostatecznej ilości energii by prawidłowo funkcjonować. Dochodzi również do uwalniania wielu substancji, które w dużych ilościach działają silnie toksycznie. Oba te mechanizmy doprowadzają w konsekwencji do śmierci komórek i poważnych uszkodzeń neurologicznych i ogólnoustrojowych dziecka, mogąc prowadzić nawet do śmierci. Ciężka zamartwica okołoporodowa diagnozowana jest średnio u jednego noworodka na tysiąc porodów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ratowania niedotlenionych noworodków jest celowe spowolnienie metabolizmu w ich komórkach. W tym celu stosuje się hipotermie terapeutyczną, czyli obniżenie temperatury ciała o 2 - 3 stopnie Celsjusza. Metoda ta znacząco zmniejsza ilość uszkodzonych komórek spowodowanych niedotlenieniem, dzięki czemu zmniejsza się również ilość zaburzeń neurologicznych u dzieci leczonych tą metodą.

 

 Na co zbieramy pieniądze??

  Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup najnowszego sprzętu do prowadzenia i monitorowania noworodka w trakcie hipotermii terapeutycznej. Zostanie on przekazany na oddział  Intensywnej Terapii Noworodka w Krakowie.

 Aparatura dla ratowania życia i zdrowia noworodków jest bardzo specjalistyczna i niezwykle droga, dlatego naszym celem jest zebranie ok 350 000 złotych. Pozwoli nam to na zakup sprzętu z najwyższej półki.  Co chcemy kupić:

 - Aparat do Hipotermii, który będzie automatycznie kontrolował i regulował temperaturę ciała pacjenta,

- Materacyk lub czapeczkę do Hipotermii Terapeutycznej,

- Kardiomonitor z możliwością monitorowania: EKG, SpO2, liczbę oddechów, ciśnienie tętnicze metodą krwawą oraz temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną pacjenta,

- Aparat do ciągłego monitorowania czynności elektrycznej mózgu EEG, wraz z niezbędnym oprogramowaniem i akcesoriami,

- Akcesoria niezbędne do funkcjonowania całego zestawu.

 

Wsparli

50 zł

Łukasz

50 zł

Grazyna

200 zł

Patryk (wcześniak 27tydz)

20 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Mama skrajnego wczesniaka

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do:
0,12%
410 zł Wsparło 7 osób CEL: 350 000 ZŁ